Týden s hudbou (88)

Co přinese tento týden
Praha
V pondělí 5. ledna pokračuje koncertem Vídeň současná i minulá Komorní cyklus PKF – Prague Philharmonia. Skladby Wolfganga Amadea Mozarta, Paula Hertela, Albana Berga, Maximiliana Kreuze či Maxe Bruche přednese Actaeon trio ve složení Jan Brabec (klarinet), Jan Řezníček (viola) a Eduard Spáčil (klavír).

V úterý 6. ledna zazní v kostele svatých Šimona a Judy program, který zařadil do cyklu Komorní hudba Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK. Vedle premiéry skladby Operace Anthropoid Eduarda Douši zahraje České trio světový repertoár –Rachmaninova, Haydna a Brahmse.Svůj abonentní cyklus FOK pro letošní rok otevře ve středu 7. a ve čtvrtek 8. ledna koncertem s filmovou hudbou. Ve Smetanově síni Obecního domu zazní slavná díla Gustava Holsta a Johna Williamse. Orchestr bude po oba večery řídit slovenský dirigent Rastislav Štúr. Do první půlky koncertů vybral dramaturg FOK Martin Rudovský suitu Gustava Holsta Planety, která inspirovala i tvůrce hudby k Hvězdným válkám Williamse. Právě jeho muzika k sérii Hvězdné války, kterou vyhlásil Americký filmový institut nejlepší filmovou hudbou všech dob, bude tvořit druhou polovinu programu. Holstovu skladbu zpěvem doprovodí ženská část Českého filharmonického sboru Brno.

Pěvecký sbor Notre Dame, působící při chrámu Matky Boží před Týnem v Praze, pořádá ve středu 7. ledna 2015 koncert s podtitulem Gloria in excelsis Deo. Koncert se bude konat v Týnském chrámu a zazní Vánoční Luboše Fišera, Ceremony of Carols Benjamina Brittena a známé francouzské koledy v úpravě Otty Alberta Tichého.

Na čtvrtek 8. ledna připravila Pražská konzervatoř koncert studentů varhanního oddělení, který se uskuteční v Sále Martinů HAMU.

Do cyklu Světová klavírní tvorba Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK jsou pravidelně zařazovány též programy pro dva klavíry. V této disciplíně vystoupí v sobotu 10. ledna dvě italské klavíristky, které se rozhodly už v prvním roce studia na konzervatoři v italském Janově založit klavírní duo Biondi–Brunialti.
Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
PKF – Prague Philharmonia absolvovala 30. a 31. prosince dvojici slavnostních silvestrovských koncertů v hlavním městě arabského Ománu, kam ji pozval přímo ománský sultán Kábus bin Saíd. Koncert za účasti sólistů Bryana Hymela, Andrewa von Oeyena a Irini Kyriakidou se pod vedením přicházejícího šéfdirigenta PKF Emmanuela Villauma uskutečnil v Královském operním domě v Maskatu.

Do Mnichova těsně před koncem roku na poslední chvíli povolali Simonu Šaturovou, aby při tradičních třech koncertech Mnichovské filharmonie na Silvestra a ještě 2. a 3. ledna nahradila německou superstar Dianu Damrau, která onemocněla. Dirigentem všech tří koncertů byl Manfred Honeck.

Milovníci klasické hudby mohli 31. prosince ve vybraných tuzemských kinech zhlédnout tradiční Silvestrovské gala Berlínských filharmoniků. Orchestr pod taktovkou svého šéfdirigenta Simona Rattla provedl díla skladatelů Jeana-Philippa Rameaua, Zoltána Kodályho a Antonína Dvořáka. Hvězdným sólistou večera byla legenda mezi světovými klavíristy, jednadevadesátiletý Menahem Pressler, který provedl Mozartův Klavírní koncert A dur.V průběhu osvobozovacích bojů na Dukle zemřel 2. ledna 1945 na tyfus v polském městě Krosno nadějný hudební skladatel, kritik, publicista, muzikolog a dirigent Vít Nejedlý. Byl synem historika, hudebního vědce a kritika Zdeňka Nejedlého a bylo mu pouhých třicet dva let. Narodil se v červnu 1912 v Praze, na Karlově univerzitě vystudoval hudební vědu a estetiku a zároveň studoval soukromě skladbu u Otakara Jeremiáše a dirigování u Václava Talicha. Po obsazení republiky přešel v červnu 1939 ilegálně do Sovětského svazu, kde se plně zapojil do hudebního a politického života. V květnu 1943 se ujal výcviku a vedení hudební čety I. československé samostatné brigády, ze které později vznikl Armádní umělecký soubor. Po válce bylo na jeho počest k souboru připojeno čestné označení Víta Nejedlého. Vít Nejedlý byl autorem četných masových písní a pochodů, komorních a vokálních skladeb, tří symfonií a opery Tkalci.

Praha
Česká filharmonie oslavila příchod nového roku slavnostním koncertem ve své domovské Dvořákově síni v pražském Rudolfinu. Pod taktovkou dirigenta Tomáše Netopila ji rozezněla áriemi a duety italského bel canta. Sólisty večera byl manželský pěvecký pár – sopranistka Kateřina Kněžíková a basbarytonista Adam Plachetka. Koncert byl živě přenášený na kanálu ČT art, jeho generální zkouška zazněla už na Silvestra na ČRo Vltava. Na programu byla díla Gaetana Donizettiho, Gioacchina Rossiniho a Giuseppe Verdiho.Nový rok koncertem v Obecním domě zahájili také Pražští symfonikové. V jejich podání zazněly Dvořákovy Slovanské tance, op. 46 a 72. Orchestr řídil Marek Šedivý.

Regiony.
Filharmonie Brno do nového roku vstoupila tradičně hned 1. ledna koncertem v Janáčkově divadle. Pod taktovkou Jakuba Hrůši zazněl například Třírohý klobouk Manuela de Fally a Klavírní koncert Petra Iljiče Čajkovského.

Na Nový rok zazněla klasická hudba také v Besedním domě, kde svůj benefiční koncert odehrálo Moravské klavírní trio.

Festival Moravský podzim ohlásil, že se špičkovým hostujícím orchestrem, jehož jméno pořadatelé zatím nezveřejnili, se nejspíš stane vrcholem brněnského roku 2015 v oblasti klasické hudby. Chystají se také oslavy stého výročí narození skladatelky Vítězslavy Kaprálové. V Brně postupně zahraje řada špičkových interpretů, mezi nimi třeba Benjamin Yusupov, jenž spojuje dráhu klavíristy, skladatele a dirigenta.Atraktivní premiéry včetně několika českých a světových, ale také personální změny přinese rok 2015 v brněnských divadlech. Velké brněnské scény do konce sezony stihnou celkem uvést přes dvacet premiér. Nové umělecké vedení přichází vedle HaDivadla od Nového roku do Janáčkovy opery Národního divadla Brno, kde se opery ujal Jiří Heřman, orchestru šéfdirigent Marko Ivanović. K očekávaným novinkám Městského divadla patří rodinný fantasy muzikál Let snů Lily, který třináctiletou hrdinku přivádí do světa elfů a trollů. V červnu pak divadlo v Biskupském dvoře uvede komediální zpěvohru Mendel aneb Vzpoura hrášků, inspirovanou brněnskými legendami, ale zejména osobností zakladatele genetiky Johanna Gregora Mendela. Publikum se prý konečně dozví, co na opatovy experimenty vlastně říkal jeho pokusný hrách. Národní divadlo Brno prochází proměnou, kterou nastartoval příchod nového ředitele Martina Glasera. Plánované směřování brněnské opery naznačí Inaugurační galakoncert naplánovaný na 9. ledna. Zazní vybraná čísla z inscenací připravovaných na druhou polovinu aktuální sezony a sezonu příští. Orchestr bude řídit právě Ivanović. Představí se přední sólisté souboru, třeba Pavla Vykopalová, Anda-Louise Bogza, Rafael Alvarez a Jan Šťáva. První premiérou v novém roce se v únoru stane právě Ivanovićova „rodinná operní expedice“ Čarokraj v režii Petra Formana.Plzeň se od 1. ledna stala Evropským hlavním městem kultury pro rok 2015. Slavnostní zahájení se bude konat 17. ledna. Lidé se mohou těšit například na festival nového cirkusu, kdy se přes šedesát představení odehraje v cirkusových stanech ve městě, ale také v divadle a mezi paneláky. Zakončení projektu, jenž má rozpočet zhruba čtyři sta třicet milionů korun, bude 12. prosince 2015.

Zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů připravuje na půlku ledna již potřetí vlastní ples. Do Zlína lákají návštěvníky také moderní prostory nového kongresového centra podle návrhu architektky Evy Jiřičné, ve kterých orchestr sídlí. Právě přestěhování filharmonie z Domu umění, který už technicky nevyhovoval, do nového centra v roce 2011 bylo impulzem k uspořádání plesu.

Výročí
Před třiceti lety, 10. ledna 1985 zemřel legendární sólista Opery Národního divadla v Praze, tenorista Beno Blachut (14. 6. 1913 – 10. 1. 1985). Na naší první scéně působil od roku 1941 až do své smrti.

Před pětadvaceti lety byla poprvé v Národním divadle v Praze provedena opera Bohuslava Martinů Trojí přání aneb Vrtkavosti života, v nastudování režiséra Zdeňka Kaloče a dirigenta Jana Štycha.

Foto archiv, Holger Kettner, Česká filharmonie/Petra Hajská

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat