Týden s tancem

Noc buřiček a několik workshopů z Bazaar Festivalu, záznam představení Karen Foss&ME-SA v rámci festivalu Hybaj HOnline, konverzace o roli černošských umělců v tanečním světě, životní jubileum Marcely Martiníkové i sedmý ročník Světového dne baletu nebo online festival Fiver. Laterna magika v sobotu streamuje Cocktail 012 – The Best of.
Festival Hybaj Ho 2020 online: Man Shape Revised – Martina Hajdyla Lacová (foto Vojtěch Brtnický)

Bazaar Festival A HYBAJ HOnline
Tanec stále žije především v online světě. Bazaar Festival v tomto týdnu nabízí v sobotu 31. října od 20:00 záznam představení Noc buřiček, komponovaný večer složený ze dvou představení progresivních evropských umělkyň Agaty Siniarské a Zrinky Užbinec.

Blindsight Part 2: The Soft Act of Killing Siniarská popisuje jako sólovou lecture performance pro 50000 mrtvých buněk, 10 miliard bakterií, 23 litry vzduchu, 7,8 stupňů Richterovy škály a publikum. Expoded Goo je tancem vznikajícím před očima diváků inspirovaný koláží a principem omylu.

Záznamu představení od 17:00 a 18:30 předchází přehlídka a diskuze na téma několika ukázek právě vznikajících scénických a tanečních projektů umělců z České republiky a dalších zemí střední a východní Evropy.

Účastnit se rovněž můžete třídenního online workshopu (prostřednictvím ZOOMu), který bude probíhat ve dnech 28. 10. (10:00 – 14:00), 31. 10. (17:00 – 19:30) a 1. 11. (od 11:00). Určen je pro umělce, diváky, kreativce a kohokoli, kdo má zájem o poskytování i přijímání zpětné vazby pod vedením umělců se zkušenostmi, jak nabídnout a nejlépe využít zpětnou vazbu v tvůrčím procesu. Budeme pracovat s umělci, kteří vystoupí v rámci Sobotního Bazaaru. Workshop je otevřen i zájemcům z jakéhokoliv jiného oboru.

Celý festival ukončí šestihodinový experiment dua Leja Jurišić a Marko Mandič, které stojí za představením Together. Umělci si speciálně pronajali dům v Lublani a najali kameramany, aby vás pozvali na speciální online večeři a setkání. Během toho, co budou vařit, jíst a improvizovat, budou polemizovat o samotném představení, o umění, životě, aktuální situaci a všem, co se objeví v menu. Do konverzace se coby diváci můžete kdykoli zapojit a prožít s umělci společný večer.

Festival Hybaj Ho v úterý 27. 10. od 18:00 nabídne na Facebooku záznam představení Man Shape Revised od Karen Foss Quiet Works & ME-SA. Téma se točí kolem aktuální otázky genderu, vlastností muže, ženy a toho, co je mezi nimi a co tyto kategorie přesahuje.

O den později pak festival v 18:00 ukončí záznam rozhovoru Evy Priečkové a Zuzany Žabkové a pozdrav umělců z performance ShSsssh… It’ll be OK!

#WorldBaletDay
Již posedmé se na sítě vrací Světový den baletu, velkolepý systém online streamů z baletních souborů celého světa. Letošní ročník, přirozeně ovlivněný aktuální situací, připadl na 29. října. První vlnu přenosů započne jako tradičně Australský národní balet ve tři ráno středoevropského času, od osmé naváže Velké divadlo v Moskvě, v poledne pak Královský balet z Londýna.

Dále svou účast potvrdil Stuttgart Ballet (13:30 – 14:00 na FB i YT), jenž bude zkoušet choreografii Everybody Needs Some/Body od Romana Novitzkého, Kanadský národní balet na svém Facebooku od 14:30 nabídne triptych sólových choreografií z dílny svých tanečníků Guillauma Côtého, Alysy PiresRoberta Bineta. Od 15:00 bude na svém Youtube kanálu online balet Vídeňské opery se zkouškou 4. symfonie Gustava Mahlera v choreografii Martina Schläpfera. Ve čtyři hodiny naváže Boston Ballet (na FB), od 18:00 se také na svém Facebooku, ale i YouTube připojí Staatsballett Berlin (úryvky z galaprogramu From Berlin With Love II), od 18:30 je plánován trénink se dvěma tanečníky souboru HET Nationale. Kompletní program se všemi participujícími soubory naleznete na oficiálním webu zde.

Součástí Světového dne baletu jsou rovněž pravidelně různé taneční výzvy, letos se můžete natočit a sdílet své piruety.

Marcela Martiníková v roce 2016 při předávání Cen Thálie (foto Vít Šimánek / ČTK)

Marcela Martiníková a její životní jubileum
V sobotu 31. října oslaví narozeniny tanečnice a pedagožka Marcela Martiníková, dlouholetá sólistka baletních souborů v Opavě, Ostravě, v Baletu Praha i Národním divadle. S baletem začala jako dvanáctiletá ve škole Borise Slováka v Opavě, následně vystudovala taneční oddělení Konzervatoře Praha, kterou absolvovala v roce 1958. Nastoupila do Státního divadla Ostrava, kde zářila v choreografiích Emericha Gabzdyla jako Kateřina v Kamenném kvítku, Máša v Louskáčkovi nebo Desdemona v Othellovi. Velmi ji ovlivnilo setkání s Pavlem Šmokem, kterého následovala do Prahy a stala se jednou z prvních členek nově vzniklého choreografova souboru Balet Praha. Tančila v Čarodějné lásce, Hirošimě, Podivuhodném mandarínovi nebo Freskách Bohuslava Martinů. Jejím interpretačním vrcholem se stala čtyřrole Matky/Milenky/Inspirace/Smrti v Listech důvěrných na hudbu Leoše Janáčka. V 70. letech tančila krátce v Basileji, mezi lety 1972–1988 byla sólistkou Baletu Národního divadla v Praze, kde ztvárnila role jako Carmen, Carabosse v Šípkové Růžence ad. Roku 2016 jí byla udělena Cena Thálie za celoživotní mistrovství v oboru baletu.

Laterna magika streamuje Cocktail 012 – The Best of
Před osmi lety měl „koktejl“ výrazných scén a ukázek z minulých i současných inscenací Laterny magiky premiéru. V letošním roce měl být uveden na posledy na přelomu října a listopadu. Aby o zážitek nepřišli diváci ani tanečníci, chystá Laterna magika z Nové scény ND na sobotu 31. října živý stream tohoto představení

New York City Ballet a další
Podzimní online sezóna New York City Ballet stále pokračuje. Aktuálně můžete na Youtube kanálu souboru ještě pár hodin zhlédnout představení 21st Century Voices složené z ukázek z choreografií Justina Pecka, Alexeje Ratmanského a Christophera Wheeldona. Až do 31. 10. bude k dispozici program Family Friendly – Short Stories s výňatky z děl Jeroma Robbinse (Fanfare) a George Balanchina (Cínový vojáček a Sen noci svatojánské).

https://youtu.be/uiOUX7cbjXo

Londýnské divadlo Sadler’s Wells má k dispozici až do 29. 10. záznam představení od ZooNation: The Kate Prince Company Some Like It Hip Hop. V archivu videí si rovněž můžete vyhledat několik workshopů Get into Dance, za jejich pomoci se můžete naučit jak části z choreografie ZooNation, tak třeba Hofeshe Shechetera.

Hned dva světové baletní soubory se v rámci Black History Month (případně Black Achievemnt Month) přihlásily k roli černošských umělců a jejich roli v tanečním světě. Nizozemský národní soubor HET Nationale uvedl gala představení, které bude k dispozici na jejich Youtube až do 22. listopadu.

Královský londýnský balet uspořádal diskuzi vedenou Kennethem Tharpem s tanečníky jako Francesca Hayward, Marcelino Sambé nebo Joseph Sissens, kteří přiblížili svou cestu k tanci, překážky, s nimiž se setkávali a předsudky, jež bylo nutné překonat. Celé video je možno zhlédnout zde:

HET Nationale Ballet nabízí dále zdarma online premiéru projektu The same Space, tanečního filmu Petera Leunga. Je součástí virtuálních rezidencí Nizozemských tanečních dnů. Pět tanečníků a tři kamery nabízí divákovi možnost měnit během filmu úhel pohledu a zprostředkovat interaktivní zážitek online.

Fiver 2020 festival

Fiver 2020 – Mezinárodní festival filmu, tance a nových médií
Institut Cervantes v Praze informuje o aktuálně probíhajícím festivalu Fiver. Fiver, mezinárodní platforma pro podporu, prezentaci a produkci audiovizuálního tance, propaguje choreograficko-audiovizuální tvorbu a podporuje profesionalizaci žánru tanečního filmu na festivalu mezinárodního věhlasu FIVER již od roku 2012. Po úspěchu festivalu FIVER 2019, jehož sedmý ročník se uskutečnil v Logroñu a Madridu, se v letošním roce 2020 již podruhé koná v rámci festivalu program Fiver-Cervantes. Jedná se o práce španělských a latinskoamerických tvůrců, vybrané kurátorem Samuelem Retortillem, které nabídnou současný pohled na audiovizuální taneční tvorbu, kterou produkoval Fiver, anebo ta díla, která uspěla v jeho mezinárodní soutěži. Festival má svůj kanál na Vimeu: https://vimeo.com/showcase/fiver

Díla významných španělských filmových režisérů třech generací představují vzorek toho, jak se tanec ve filmu proměnil ve specifickou řeč pohybu, kdy tvůrce vdechne život tanci přes obrazovku. Pět děl cyklu Fiver-Cervantes 2020 zahrnuje: vítěze speciální ceny FIVER 2019, Miluji služebné za to, jak jsou neskutečné od Sofie Castro (Argentina); finalistu Babelian Circles od Ferranda Romeu a díla ve spolupráci s Fiverlabs 2019: Tělo na tělo 2.0 koordinované Estebanem Crucci a Jordim Cortes; Víno nebo hrozny? koordinované Álexem Pachón a Tanečnice od Rubina Stein.

Tento program je rozšířen o «Cuerpos confinados», Těla v karanténě, cyklus nahrávek vzniklých během karantény, jejichž autory jsou Elías Aguirre, Richar Mascherin, Asun Noales, Alex Pachón, Jesús Rubio, Antonio Ruz, Guido Sarli a Pablo Venero. Celý tento program bude zařazen na festival Baila España v Brémách, a kromě jeho prezenčního konání bude mít letos i digitální verzi, která bude dostupná celé síti Institutu Cervantes ve světě.

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments