Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
Nová letní scéna Jatek78, premiéry tanečních filmů a inscenací, taneční talkshow 420PEOPLE, zahraniční tipy i online oslavy Mezinárodního dne tance.

Azyl 78 (vizualizace)

Divadelní prostor Jatka78 uvádí do provozu své šapitó Azyl78. Zázemí by mělo poskytnout řadě divadelních souborů a další živé kultuře možnost odehrát svá představení a nové premiéry, aktuálně je zveřejněn program, který počítá s otevřením letní scény ke dni 25. května.

V programu Azylu78 diváci najdou hned několik premiér. Tata Bojs a Dekkadancers uvedou představení Velký třesk!, jehož název pochází z nejnovější desky Jedna nula. Během originálního audiovizuálně-tanečního koncertu zazní skladby z tohoto alba i řada dalších. Taneční soubor rovněž uveden novinku Muž z Malty, taneční one man show Štěpána Pechara nebo grotesku Posední večeře. Horkou novinkou v novocirkusovém žánru budou Runners Cirku La Putyka režiséra Víta Neznala o současné uspěchané době. Vystoupí v něm špičkoví akrobaté a tanečníci včetně Američanky Mandi Orozco, která několik let působila v Cirque du Soleil. Kromě toho Cirk La Putyka připravuje první pražské uvedení Kabaretu Dynamit a pestrobarevnou show finského režiséra Maksima Komara Kaleidoscope. Na otevření nového prostoru chystá principál Cirku La Putyka Rosťa Novák nový díl Kabaretu Pot a Lesk. Ze světa tance je v plánu rovněž unikátní komponovaný večer s názvem L.I.VE – Loučení Igora Vejsady s taneční kariéroupředstaví Pražský komorní balet v originální autorské choreografii Petra Zusky, Marka Svobodníka a Viktora Konvalinky.

Předprodej prvních 250 vstupenek na každé představení byl zahájen na webu divadla, program je k nahlédnutí zde.

Od středy 28. dubna bude až do 2. května ke zhlédnutí taneční film Fold of Touch, který vychází z představení Plné skaldy citů choreografky a režisérky Johany Pockové a souboru POCKetART. Dílo je mezigeneračním experimentem zkoumajícím aspekty ženství inspirované autentickými životními vzpomínkami choreografčiny babičky. Kamera zachycuje čtyři profesionální tanečnice, osmiletou dívku a devadesátiletou babičku na jevišti v reálném čase, nevzniká však dokumentární záznam, nýbrž samostatný fiktivní film. Kamery a střihu se ujala Barbora Johansson, hudbu složil Martin Tvrdý, jako interpreti se představí Jaroslava Pocková, Matilda Majo, Sabina Bočková, Inga Zotova-Mikshina, Pavla Vařáková, Barbora Rokoszová a Roman Zotov-Mikshin. Film bude ke zhlédnutí zdarma, koupí vstupenky však budete moci přispět v dobrovolné výši.

Fold of Touch

S novými aktivitami na sítích pokračuje i taneční soubor 420PEOPLE. Nejčerstvějším počinem je formát rozhovoru s názvem 420PEOPLETALK. V nultém dílu se představil jeden ze zakladatelů a ústřední choreograf souboru Václav Kuneš s tanečníkem Filipem Staňkem, aby v téměř hodinové rozpravě vyvrátili klišé, že tanečníci nemluví. Pohled dvou insiderů nabízí dostatečně zainteresovaný pohled na věc a znalost problematiky prostředí, které z podstaty věci nemohou nikdy moderátoři běžných talk show dosáhnout. Cílem pořadu je bořit mýty s nadsázkou a vtipem a představit posluchačům zajímavé osobnosti z tanečního světa, které známe z jeviště nebo z divadelního zákulisí, podívat se za oponu tvorby i životního stylu. Takže let’s talk, people!

Oslavy Mezinárodního dne tance

Ve čtvrtek 29. dubna se jak už se od roku 1982 stalo tradicí oslaví Mezinárodní den tance, letos opět převážně online. Na organizaci se v českém prostředí podílí agentura Art4people, na jejímž webu je k nahlédnutí jak celodenní program, tak video flashmobu, jehož choreografii, za kterou stojí Marek Zelinka, se můžete naučit. V rámci oslav se budete moci zdarma zapojit do řady lekcí a tréninků celé řady tanečních a pohybových stylů od pilates, stepu a contemporary až po salsu nebo break dance. Mezi půl šestou a půl sedmou bude probíhat společný baletní trénink, do něhož se zapojí mj. Taneční konzervatoř hl. m. Prahy, Pražský komorní balet nebo Daria Klimentová, současná pedagožka na Royal Ballet School v Londýně. V sedm večer poté začne gala představení.

Horácké divadlo má na tento den v plánu od sedmé večerní stream představení Swing Heil! Inscenace vznikla ve spolupráci se slovenským Divadlem Pôtoň a tanečníky a choreografy Denisou Musilovou a Tomem Rychetským. Spoluautorka a režisérka Iveta Ditte Jurčová označuje dílo za fúzi činoherního, tanečního, objektového a fyzického divadla. Inscenace, jejímž iniciačním impulzem byla kniha Swingaři a potápky v protektorátní noci historika Petra Koury, obrací pozornost na subkulturu vyznavačů jazzu a swingu v období druhé světové války. Více podrobností k nalezení zde.

V tentýž čas, tedy 29. 4. v 19.00, odehraje Balet Národního divadla na svém Youtube kanálu premiéru baletu Spící krasavice v inscenaci Marcie Haydée. Více info zde.

MetaBALETKY Miřenky Čechové a Spitfire Company

Divadelní soubor Spitfire Company uvede od 3. do 6. května vždy od 20:30 premiéru multimediálního projektu metaBALETKY režisérky, performerky a autorky knihy Baletky Miřenky Čechové. Experimentální představení vypráví intimní příběh ženy, která bojuje se strachem promluvit, hledá sílu postavit se sama za sebe a čelí obavám z následků ztráty bezpečného místa uvnitř společnosti.
Inscenace je odpovědí na vlnu reakcí, která byla způsobena během loňského jara vydanou výše zmíněnou literární prvotinou Čechové.

MetaBALETKY (foto Ondřej Košík)

„Celý minulý rok mi chodily bolestné i dramatické zprávy od žen a dívek popisujících vlastní zkušenosti nejen se studiem baletu a já jsem si uvědomila, jak těžké je, pro nás ženy, postavit se samy za sebe a promluvit o věcech, které boří zaběhlé společenské pořádky,“ prozradila Miřenka Čechová. Hlavní hrdinka metaBALETEK je žena, která svádí vnitřní boj a postupně sbírá sílu postavit se soupeři. „Mým cílem je prostřednictvím příběhu metaBALETEK dodat nejen ženám odvahu v krocích, které nejsou v naší společnosti jednoduché. Pro mě osobně je důležité využívat umění ke komunikaci fenoménů, které překračují osobní zkušenost, a dát jim tak prostor, aby se o nich začalo otevřeně mluvit,“ přibližuje autorka svůj motiv.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments