Týden s tancem

Chystá se letošní ročník Festivalu tanečních filmů, premiéra nové taneční videohry i spousta dalších zahraničních online přenosů.
Taneční videohra NINCS

Nová taneční videohra NINCS

Dne 27.5. vstoupí do prodeje na Goout.net taneční filmová videohra NINCS. Tanečně filmová videohra je inspirovaná stejnojmenným projektem, uvedeným na jevišti v roce 2019.  Projekt vychází z herních principů a originálních výtvarných plánků deskových her a herních objektů.  Autorkou scénáře, režie a choreografie je česká choreografka a tanečnice Dana Pala. Filmovou verzi tanečního představení NINCS videohra vytvořila ve spolupráci s kameramanem Efimem Groutskij a dalšími umělci. Pro komplexní uchopení konceptu hry je choreografie doplněna hudebními motivy, jejichž autorem je Martin Vít s bohatými zkušenostmi z tvorby hudebních doprovodů k mobilním hrám a tvůrce animací Petr Raist Šťastný. Tanečníci svým pohybem neztvárňují pouze bezduché a lehkovážné figurky, ale vytváří paralelu na současnou problematiku společnosti a jedince v ní. Jaké je to být sólový hráč a nebo součást týmu? Co všechno jsme nebo nejsme schopni udělat, abychom se dostali dál? Kolik máme životů? Co je dál? Jaké je být první nebo poslední? Jaké je ocitnout se zničehonic ve videohře?

Dana Pala Creativity je uskupení tanečníků a umělců, založené českou choreografkou Danou Pala v roce 2013. Hlavní myšlenkou je tvorba nových tanečních projektů,  vzdělávání v současném tanci a propojení různých uměleckých disciplín oblasti tance, hudby, scénografie, architektury i multimediálních technik. Dana Pala Creativity spolupracuje také s umělci odlišných národností a své projekty prezentuje v České republice a v zahraničí. Taneční škola Dana Pala Creativity zaměřná na výuku moderního tance funguje od roku 2018 v Mělníku u Prahy.

Autorský tým:
Choreografie, koncept, režie: Dana Pala
Kamera, střih: Efim Groutskij
Hudba: Martin Vít
Pohybová spolupráce a účinkující: Jana Maroušková, Don Mulefu, Dana Pala
Výtvarná spolupráce a scénografie: Jan Kopřiva
Animace, grafika: Petr Raist Šťastný
Light design: Isrohan Alvarez, Filip Obermajer
Produkce: Dana Pala Creativity

Více informací o premiéře naleznete zde.

7. ročník Festivalu tanečních filmů

Ve dnech 3. a 5. června se uskuteční další ročník Festivalu tanečních filmů, který se jako bienále koná pravidelně od roku 2009. Letos bude poprvé probíhat jak v kině Světozor, tak v novém letním kině Evergreen DOX+ v pražských Holešovicích.

Zahajovací večer festivalu bude věnován českým tanečním filmům a uvede ve slavnostní premiéře čtyři nové dance for camera – Dark Horse, Roselyne, Krátká řeč o nejistotě, Efeméry. “Kromě těchto mimořádných tanečně-filmových počinů, se české dance for camera filmy objeví ve festivalové soutěži. Ta je letos opravdu velmi silná a jsou v ní zařazeny i vynikající filmy domácí provenience. Doporučuji nenechte si ujít žádnou příležitost seznámit se výsledky šťastného setkání českého filmu a tance,” uvádí Jana Návratová, umělecká ředitelka FTF.

Do soutěže se letos probojovalo z 1519 filmů 31 finalistů. Soutěžní filmy, které budou moci diváci zhlédnout v kině Světozor, pocházejí ze 17 různých zemí z celého světa, včetně České republiky. Bude jen na divácích, který z 31 filmů vyberou v diváckém hlasování. Hlavní cenu udělí odborná porota ve složení: Jana Návratová (umělecká ředitelka festivalu), Alla Kovgan (americká režisérka), Jiří Bartovanec (tanečník, choreograf, člen souboru Sasha Waltz & Guests).

Součástí festivalu bude rovněž promítání dvou celovečerních děl. V pátek 4. 6. Romeo a Julie režisérů Michaela Nunna a Williama Trevitta, kteří s tanečníky Královského londýnského baletu natočili inscenaci Kennetha MacMillana v reálných exteriérech. Dílo bylo poprvé k vidění na festivalu Zlatá Praha před dvěma lety, tentokrát si jej budete moci se všemi detaily vychutnat na velkém plátně Velkého sálu kina Světozor. V hlavních rolích se představí Francesca Hayward a William Bracewell, jako Mercutio Marcelino Sambé a Tybalt Matthew Ball.

V české premiéře bude v rámci festivalu uveden také dokument Cunningham americké režisérky Ally Kovgan. Celovečerní dokument věnovaný jednomu z největších choreografických vizionářů – Merci Cunninghamovi zachycuje tři dekády, v nichž nepochopený a tanečním světem zavrhovaný Merce navzdory všem předpokladům vyvinul novou taneční techniku a nabídl nový způsob tanečního myšlení. Film dokumentuje jeho tvorbu a přináší unikátní – i dosud nezveřejněné – dobové záběry. Mapuje evoluci techniky a estetiky Merce Cunninghama od 40. do 70. let minulého století, a také jeho spolupráci s hudebním inovátorem Johnem Cagem a výtvarníkem Robertem Rauschenbergem. Na programu bude 5. 6. od 21.00 v Letním kině Evergreen DOX+.

Kompletní program i s odkazy na nákup vstupenek je zde, seznam jednotlivých filmů tady.

Zahraniční online streamy

Berlin Staatsballett, Caravaggio (foto Berlin Staatsballett)

Nizozemský baletní soubor HET Nationale nabízí na svém YouTube ke zhlédnutí trojici nových tanečních filmů. I feel it too od Sedriga Verwoerta, Rose Mileny Sidorovy a Memento Wubkje Kuindersmy na hudbu 3. symfonie Henryka Góreckého.

Královský balet z londýnské Covent Garden pokračuje ve svých online streamech i po otevření divadel živé veřejnosti. V pátek 28. května bude od osmi večer (až do 27. června) za poplatek 16 liber ke zhlédnutí složený večer 21st Century Choreographers sestávající z děl Christophera Wheeldona (Within the Golden Hour) a Crystal Pite (The Statement a Solo Echo). Zkoušku dvou posledních jmenovaných choreografií včetně rozhovorů s autorkou můžete sledovat již nyní zde.

Berlínský Staatsballett dnes v šest večer streamuje balet Caravaggio Maura Bigonzettiho, v pátek poté naváže dalším opakováním díla Strong Sharon Eyal.

Pařížská Opera na své platformě Chez soi uveřejnila ke zhlédnutí (za necelých 8 dolarů) záznam baletu La Petite Danseuse de Degas Patrice Barta, podívat se můžete také na program složený z Čajkovského opery Jolanta a baletu Louskáček (tak, jako tomu bylo při prvním uvedení v Petrohradě v roce 1892), kde se na choreografii podíleli Sidi Larbi Cherkaoui, Edouard Lock a Arthur Pita.

Po registraci na webu France TV je možné se zdarma podívat třeba na choreografii Dabkeh Mehdiho Kerkouche, Carmen Johana Ingera, Näss Fouada Boussoufa nebo Monuments en mouvement Angelina Preljocaje. V úterý 1. června bude poté ke zhlédnutí Le Parc téhož choreografa v podání tanečníků Baletu pařížské Opery.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments