Týden s tancem

Poslední letošní taneční týdeník věnujeme především pohledu do online světa. Na nový projekt Jiřího Bubeníčka a Nadiny Cojocaru, přenosy z milánské La Scaly či amerického Alvin Ailey American Dance Theatre.
Tanzgedichte aus der Stille (foto Nadina Cojocaru)

Tanzgedichte aus der Stille – nový videoprojekt Jiřího Bubeníčka

Kostýmní návrhářka Nadinou Cojocaru spolu s českým tanečníkem a choreografem Jiřím Bubeníčkem, představili svůj nový projekt Tanzgedichte aus der Stille (Taneční básně z ticha), který vznikal v průběhu roku 2021 a spolupracovali na něm taneční a hudební umělci z celého světa. Bubeníček projekt zaštítil choreograficky, Cojocaru je autorkou konceptu, kostýmů a oba videoeditoři výsledné podoby jednotlivých filmů. Filmy natočili spolu Filip Jägr a Martin Beránek, Jägr Videography.

Nový videoprojekt, jehož podtitul zní Sedm světadílů, sedm skladeb, sedm tanců, sestává ze sedmi tanečních choreografií odehrávajících se v sedmi opuštěných budovách v Drážďanech a dalších místech Saska, kde Jiří Bubeníček s Nadinou Cojocaru dlouhodobě žijí a prožívali zde i první lockdowny v průběhu pandemie covid-19. Ticho v názvu projektu je tak synonymem izolace a lockdownu, období kompletního uzavření prakticky veškerého okolního světa, během něhož ztichla celá společnost.
Cílem projektu je překonávat vzdálenosti, samotu a odtržení od lidského kontaktu skrze hudbu a tanec. Ke všem sedmi videofilmům vznikly nové originální kompozice tvůrců například Sascha Mock z Německa, Karen LeFrak z New Yorku, z Austrálie i České republiky, kterou zastupují hudebník David Novotný a violoncellistka Terezie Kovalová.

O vznik choreografií se zasloužil Jiří Bubeníček. Jsou věnovány jednotlivým zemským kontinentům a některé z nich vznikaly částečně improvizací tanečníků, jejichž diverzita se odráží jednak v pohybových stylech, tak národnostech či věku. Interprety jsou zde tak např. jak studenti Palucca Hochschule für Tanz Dresden, tak až šedesátiletí umělci.

Premiéra je plánována na počátek následujícího roku 2022.

Baletní gala z milánské La Scaly a další online streamy

Teatro alla Scala (foto Teatro alla Scala)
Teatro alla Scala (foto Teatro alla Scala)

V rámci vánočního programu České televize bylo možné na programu ČT Art sledovat slavnostní taneční galapředstavení z milánského divadla Teatro alla Scala, které sestavil nový umělecký šéf souboru Manuel Legris. V programu jsou vedle romantické Sylfidy nebo Korzára, klasického Dona Quijota nebo Fokinova Ducha růže k vidění i díla současných choreografů Philippa Kratze nebo Maura Bigonzettiho. Celý záznam je stále k vidění v archivu ČT.

Americký soubor Alvin Ailey American Dance Theatre zveřejnil na svém YouTube kanálu gala k otevření sezóny. Slavnostní večer Reunited We Dance je možné zhlédnout ještě dnes na tomto odkazu.

Wayne McGregor – Chroma (Jeroboam Bozeman a Jacqueline Green, Alvin Ailey Dance Theatre, foto Foteini Christofilopoulou)

Na 30. prosince je naplánováno online uvedení díla Alice Topp Clay v podání The Australian Ballet. Clay Topp vytvořila před několika lety pro britský soubor Company Wayne McGregor a v Austrálii měl být duet součástí celovečerního díla Logos. Kvůli pandemii však musel být balet stažen z jeviště po pouhých třech reprízách a po měsících lockdownu se k divákům prostřednictvím kamery dostává alespoň původní duet. Sledovat jej můžete tento čtvrtek zde.

Londýnský The Royal Ballet bude od 30. prosince streamovat svou Spící krasavici. Hvězdami záznamu z roku 2017 jsou primabalerína souboru Marianela Nuñez jako Aurora a Vadim Muntagirov coby její princ.

Srdce DJKT v pražském ND

Baletní soubor Divadla J. K. Tyla v Plzni uvede na prknech pražské Nové svény Národního divadla taneční drama Srdce choreografa a tanečníka Richarda Ševčíka v koprodukci s agenturou Srdce s.r.o.

V roce 2022 uplyne 100 let od narození jihoafrického kardiochirurga, profesora Christiaana Neethlinga Barnarda, který jako první v roce 1967 provedl úspěšnou transplantaci srdce. Navzdory tomu, že od tohoto neuvěřitelného zákroku uplynulo více než 50 let, stále zůstává transplantační medicína opředena mnoha mýty i spoustou otázek.

Odvážný taneční projekt Srdce vypráví hluboký lidský příběh Eriky a Sebastiana, dvou studentů medicíny. Po bezstarostném studiu na vysoké škole se jejich cesty na čas rozdělí. Naposledy spatří Sebastian svou milovanou Eriku v nemocnici jako její lékař.

Autorce příběhu, lékařce Milaně Pokorné, osud Eriky skutečně zkřížil cestu. Až po mnoha letech nalezla způsob, jak silný zážitek sdělit. Beze slov. K realizaci svého originálního projektu oslovila Richarda Ševčíka, choreografa s citem pro vykreslení jednotlivých postav a darem vyprávět příběh pohybem. Velký prostor ponechala autorům hudební předlohy, rockovým hudebníkům a skladatelům Janu Rejentovi a Pavlu Lochmanovi. Jejich hudební kompozice propojuje pocity hlavních postav s divákem. Díky tomuto tvůrčímu týmu vzniklo taneční drama Srdce, jež vás nenechá v klidu.

Dílo bude v Praze poprvé uvedeno 4. ledna na Nové scéně ND od 19.30, reprízy budou následovat na konci ledna, února a začátku března.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments