Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Světové hvězdy v Národním divadle Brno i na festivalu Cirkopolis. Komponovaný večer Miniatury 2.0 Losers Cirque Company i taneční online stream a open call pro české a slovenské tanečníky.

Eriko Wakizono v baletu Bajadéra, ND Brno (foto Ctibor Bachratý)

La Bayadère v Brně s hvezdným obsazením

Národní divadlo Brno zve 8. února na událost sezóny, uvedení La Bayadère s hvězdami současného baletu, prvními sólisty Royal Ballet London Vadimem Muntagirovem (Solor), Fumi Kaneko (Nikia) a Yasmine Naghdi (Gamzatti).

Láska chrámové tanečnice (bajadéry) Nikie a vojevůdce Solora vyvolá hněv mocných nepřátel – Velkého brahmína, Mahárádži a jeho dcery Gamzatti, nevěsty Solora. Nikia umírá uprostřed náboženské slavnosti, je uštknuta zmijí schovanou v darovaném košíku květů. Pouze ve světě snů se Solor setkává se stínem milované Nikie… A tak je balet příběhem nenaplněné lásky s tragickým koncem, kde se nadpozemské bytosti nereálného světa střetávají se světem skutečným. Je neuvěřitelné, že přes nesporné choreografické, dramaturgické a hudební kvality čekala Bajadéra plných 126 let na své první uvedení na české scéně, a to právě v NdB. Obnovenou premiéru jsme soubor uvedl v nové scénografii slovenského výtvarníka Marka Hollého a choreografické a režijní úpravě Jaroslava Slavického.

Začíná festival Cirkopolis

Wes Peden (foto Eva Lindblad)

Po loňském #cirkusuzasklem a letní outdoorové verzi přináší 9. ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu Cirkopolis nabitý program plný zahraničních i domácích umělců. Mezi nimi světoznámého žongléra Wese Pedena nebo novocirkusového Alexandra Vantournhouta.

“Po dvou letech se vracíme na scénu Paláce Akropolis, divadla Ponec a nově do prostoru NoD. I tentokrát zveme provokativní tvůrce, kteří balancují na hraně žánru. Letošní program zahájí skutečná legenda, asi největší žonglérský influencer současnosti, Wes Peden. Je to pozdní vánoční dárek pro všechny milovníky žongláže, protože čeští diváci jsou prvním mezinárodním publikem, který tuto horkou novinku uvidí. Čekají nás i tři české produkce. Velkou radost mi udělal v roce 2021 projekt Voyerky Cirkusu TeTy, který velmi citlivým a milým způsobem pracuje s tématem mateřství. Těším se, že konečně uvedeme žongléra Filipa Zahradnického v klasickém divadelním formátu,“ říká Šárka Maršíková, ředitelka Cirkopolis.

Devátý ročník Cirkopolis odstartuje držitel několika světových žonglérských rekordů, umělec, který byl devětkrát zvolen nejpopulárnějším žonglérem na světě. Komplexní a hravý žonglérský styl mu vynesl ocenění od Mezinárodní žonglérské asociace a festivalu Cirque de Demain. Wes Peden, americký performer žijící ve Švédsku, se řadí mezi nejinovativnější žongléry vůbec. Uchvátil svým vystoupení diváky ve více jak 25 zemí od Tokia po Broadway, dokonce i švédský královský pár. Peden přiveze do Prahy nové představení Rollercoaster, které bude mít premiéru před domácím publikem těsně před pražským uvedením. Za pomoci obrovských nafukovacích konstrukcí a doprovodu zkreslených zvuků z atrakce zábavního parku předvede originální triky inspirované horskými dráhami. Diváky tak čeká nejen mezinárodní premiéra, ale především hodina nefalšované radosti z žonglérského umění.

Alexander Vantournhout, Axel Guérin (foto Bart Grietens)

Na festival se již potřetí vrací belgický akrobat a choreograf Alexander Vantournhout. Spolu s performerem Axelem Guérinem prožijí v představení Through the Grapevine svérázný akrobatický tanec dvou mužů, během kterého ukazují těla v ryzí formě. Atletické postavy vystavují zatěžkávacím zkouškám, hledají slabé a silné stránky vlastní konstituce a zkouší kinetický potenciál fyzických omezení. S velkým úsilím a soustředěním hledají vyváženost, rovnováhu a harmonii, a přitom se nevyhýbají humoru. Možnosti a schopnosti lidského těla jsou témata, která se prolínají celou Vantournhoutovou tvorbou.

Italsko-belgický multidisciplinární umělec, původně žonglér a akrobat Claudio Stellato, který se dlouhodobě zajímá o nové vztahy mezi tělem a hmotou, přiváží v představení Work kutilskou dílnu. V ní tentokrát zkoumá vztah mezi tělem, materiálem a nářadím. Na jednom místě kombinuje hřebíky, kusy dřeva, barvy, několik nástrojů i každodenní řemeslnická gesta, která se s nimi pojí. Rutinní způsob řemeslnické práce vyžaduje fyzické úsilí, které žene Stellato až na hranu vyčerpání a dovádí ho k absurdním výsledkům.

Na programu festivalu je i dvojpředstavení dvou francouzských uskupení. Instante je performance cirkusového umělce a tanečníka Juana Ignacia Tuly ze souboru Compagnie 7Bis, který v ní zkoumá možnosti kovové obruče (cyr wheel). Tulu charakterizuje unikátní způsob manipulace s obřím kruhem, během kterého akrobatickým pohybem a vlastní vahou roztáčí kruh až do stavu vyčerpání těla. Svádí boj o přežití.

Claudio Stellato (foto Pierre Rigo)

Akrobatické představení Tricot souboru Kirn Compagnie si pohrává s myšlenkou vztahu bratrských dvojčat. Lucas a Théo Enriquez sdílejí pódium s nekonečnou radostí a humorem. Jejich úžasně plynulé a překvapivé představení zaujme výjimečným zkoumáním těl, kvalitou pohybu a rytmem, které nemá obdoby.

Českou novocirkusovou scénu reprezentují tři představení. Experimentální projekt Voyerky pro osm žen a jejich děti uvede soubor Cirkus TeTy, který v loňském roce oslavil deset let působení. Synergií pohybového divadla, nového cirkusu a tance vzniká osobní zpověď žen, matek i nematek, které jsou nuceny společností postavit se k tématu mateřství. Diváci jsou součástí reálné situace, během které performerky interagují se svými dětmi ve věku od několika měsíců až šesti let. Samotná účast dětí podněcuje nepředvídatelnost a originálnost každého uvedení.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments