Týden s tancem

V prvním prázdninovém týdnu s tancem zveme především na festivaly – Nultý bod v Praze, Colores v Olomouci či Pohoda ve Svatém Juru u Bratislavy.
Asociace tanečních umělců ČR

TANUM – nová komunikační platforma Asociace tanečních umělců ČR

Asociace tanečních umělců České republiky (ATU ČR) představila nový projekt TANUM (TANeční UMění), který se zabývá těmi nejpalčivějšími současnými problémy tanečního žánru. Nový projekt, který byl podpořen Norskými fondy, poběží až do konce roku 2023.

ATU ČR je profesní organizace, která sdružuje taneční instituce a individuální umělce, dlouhodobě napomáhá rozvíjet taneční umění v ČR a zlepšovat ekonomické a sociální podmínky umělců v této sféře.

Klíčové aktivity projektu se zaměřují na zpracování prostorové a finanční analýzy potřeb a podmínek pro výkon umělecké práce v rámci nezávislé taneční scény ČR versus veřejně zřizovaných divadel s baletními soubory. Dále na zpracování analýzy a definici Statusu profesionálního umělce. V neposlední řadě pak na posílení dovedností a kompetencí jednotlivých členů Asociace tanečních umělců ČR, což bude realizováno formou webinářů, vzdělávacích seminářů a odborných workshopů (za účasti zahraničních expertů). K podpoře spolupráce členů Asociace tanečních umělců ČR a členů Strategického týmu z regionálních kulturních center a následné komunikaci s představiteli veřejné státní a regionální správy ČR bude sloužit nová komunikační online platforma TANUM.

„Jako Asociace tanečních umělců České republiky považujeme za nutnou otevřenou diskuzi o současné kritické situaci a podfinancování oboru tanečního umění. Pokud nechceme nezávislé taneční soubory a umělce nechat napospas prohlubující se kulturní a ekonomické krizi, rádi bychom pokračovali v diskuzi o hledání společného řešení,“ vysvětluje Linda Svidró, předsedkyně Asociace tanečních umělců České republiky a dodává: „Je naší ostudou, že nemůžeme vyhovět opakovanému intenzivnímu volání po narovnání finančních podmínek pro oblast tance a pohybového divadla v grantových systémech MHMP a MKČR. Nemáme argumenty, jak vysvětlit, že nepodpoříme zaměstnanost v tanečních souborech stejně, jako tomu je v činoherních divadlech. Je přitom neoddiskutovatelným faktem, že tanec a nonverbální umění jsou významnými reprezentanty pražského umění z hlediska nezbytné kvality a diverzity živého umění včetně kulturní turistiky a zahraniční reprezentace Prahy.“

„Od Statusu profesionálního umělce si slibujeme zajištění základních společenských a existenciálních jistot pro všechny pracovníky v kultuře a zároveň tolik potřebnou emancipaci tance napříč všemi uměleckými obory,“ doplňuje Pavel Knolle, místopředseda Asociace tanečních umělců ČR.

Kilometrový tanec na Festivalu Pohoda

Radoslav Piovarči (foto Martin Šveda)

V sobotu 9. července od 13:30 bude festivalem Pohoda procházet průvod s nevěstou zvaný Parsifalovo procesí. Námět vychází ze starobylého příběhu, který byl do této podoby zpracován Katarínou Zagorski v roce 2005 v irském Limericku.

Na posledním kilometru se k průvodu u tanečního dobu NAY připojí Kilometrový tanec. Již počtvrté ho na festivalu zatančí Radoslav Piovarči, letos poprvé s Tiborem Trulikem. Hudební doprovod zajistí bubeníci Samuel Kmotorka a Adam Druga.

Festival Nultý bod pracuje s lidskou identitou

Hlavní program 14. ročníku mezinárodního festivalu Nultý bod se bude konat od pondělí 11. do čtvrtka 14. července 2022. Ten pravidelně představuje zajímavá a objevná představení současné zahraniční i české tvorby na poli cross-over projektů se zaměřením na taneční, vizuální divadlo a performance. Letošní již 14. ročník festivalu se zabývá myšlenkami souvisejícími s lidskou identitou a vnímáním její mnohovrstevnatosti.

Slavnostní zahajovací večer proběhne v pondělí 11. července v Divadle X10, program zahájí sólové představení performerky Maritei Dæhlin nazvané I want to be traditional.

V další festivalové dny se s diváky budeme setkávat již tradičně, ale letos naposledy, v prostoru karlínské Invalidovny a Studia ALTA, a v jeho přilehlých zahradách. Venkovní podium postaví Nultý bod pro taneční představení Tanzanweisungen choreografa Moritze Ostruschnjaka: It won’t be like this forever, které je jedním z oceňovaných projektů vybraných v Aerowaves Twenty pro rok 2021.

Festival Nultý bod 2020 – Nela H. Korentová: Badman (foto Vojtěch Brtnický)

Celé jedno odpoledne zaplní kolektivní performance umělců z více než týdenního rezidenčního formátu House of Research, která bude určitě experimentálním performativním zážitkem v podání několika umělců z oboru performing arts, jmenovitě: Joany Simões, anto_nie, Márii Ševčíkové, Janaíny Moraes a Pauline Payen.

Čtvrteční program zakončí nejnovější performance již etablového českého souboru Holektiv nazvaná MASS, která měla svoji premiéru na jaře letošního roku. Festival letos uzavře producentská platforma Antimother, která si pro diváky připravila neotřelý, téměř čtyřhodinový, hudební program.

Detailní program festivalu je zveřejněn na stránkách https://www.nultybod.cz/program.

Festival flamenka Colores Olomouc

Ballet Flamenco Espaňol (foto archiv souboru)

Mezinárodní festival flamenka a nejen španělské kultury Colores Olomouc se letos opět uskuteční v centru Olomouce před Sloupem Nejsvětější Trojice. Galavečer v pátek 29. července i fiesta o den později budou pod širým nebem na Horním náměstí.

“Letošní ročník je ji čtrnáctý v pořadí, máme tak předpremiéru jubilea. Nadělili jsme si proto krásné představení, které jsme sem chtěli dostat už před covidem, ale předcházející dva roky to nevycházelo. Jde o soubor Ballet Flamenco Espaňol. Půjde o představení, na kterém budou tančit dva taneční páry a doprovázet je budou živí hudebníci,” uvedl Viktor Šebesta, ředitel festivalu.

Soubor Ballet Flamenco Español, za kterým stojí španělský tanečník a choreograf Tito Osuna, představuje divákům španělský klasický tanec. Vznikl tak taneční projekt zaměřený na všechny styly španělského tance, sestavený z tanečních sólistů z nejlepších flamencových formací z celého světa. Jednou z nejúspěšnějších inscenací je Flameco Live, která bude mít českou premiéru právě v Olomouci.

V sobotu 30. července je při fiestě na programu koncert Morenito de Triana Project, kompilace flamenkových umělců z Česka, Slovenska a Španělska v čele se španělkou tanečnicí Virginií Delgado, a koncert kubánské kapely Los del Barrio. Kubánské zpěváky při něm doprovodí hudebníci z Venezuely a uruguyajský basista.

Součástí festivalu bude opět opening fiesta, která přehlídku otevře 28. července na zahrádce OpenWine Latino Baru, kde vedle hudby čeká návštěvníky i paella, kterou připraví španělský kuchař Enrique. Přehlídku zakončí v neděli 31. července kytarový recitál Petra Víta okořeněný perkusemi Ladislava Šišky. Recitál bude v Galerii Telegraph.

Španělská fiesta (foto archiv festivalu)

Chtěli jsme do festivalu zatáhnout další prostory. V rámci festivalu jsme už byli v Metropolu, v Divadle hudby, v Arcidiecézním muzeu, na Floře, ve filharmonii či v Kapli Božího Těla nebo v Klášterním Hradisku,” doplnil ředitel přehlídky.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments