Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Balet brněnského Národního divadla zve tento týden na hostování Anastasie Matvienko ve Spící krasavici, pražský Balet ND představuje své první NFT a Konzervatoř Duncan centre dále slaví své 30. narozeniny. Chystají se také premiéry choreografek Anny Kroupové a Evy Urbanové a připomene si rovněž před pár dny zesnulou Valentinu Thielovou, herečku, která byla spojena s Laternou magikou.

Anastasia Matvienko (foto archiv)

Anastasia Matvienko jako Aurora v ND Brno

Anastasia Matvienko, emeritní první sólistka prestižní petrohradské scény Mariinského divadla, které opustila spolu s manželem, rovněž tanečníkem Denisem Matvienkem letos na jaře po vypuknutí ruské agrese na Ukrajině, vystoupí se souborem Baletu Národního divadla Brno. Představí se jako princezna Aurora ve Spící krasavici, a to již 18. října 2022 v Mahenově divadle.

Hostování Matvienko je pokračováním úsilí uměleckého šéfa baletu NdB Mária Radačovského prezentovat na našich jevištích brněnskému publiku to nejlepší ze světa baletu.

„Jsem nesmírně hrdý na to, že Anastasia Matviienko přijala moje pozvání k hostování s naším souborem. Opět tak s námi vystoupí jedna ze světových baletních hvězd, tentokrát spjatá svou kariérou s takovým fenomenálním souborem, jako je balet Mariinského divadla. Doufám, že se Anastásii bude v Brně skvěle tančit a že se k nám opět vrátí, třeba i v dalších rolích našeho klasického repertoáru.“ uvedl Radačovský.

Národ sobě v digitální éře – první NFT Národního divadla

Národní divadlo je nejen nositelem národního kulturního dědictví, klenotem české umělecké scény, ale velmi často i průkopníkem nových směrů. Proto se v rámci konceptu novodobé digitální filantropie rozhodlo vydat své první NFT (Non-fungible token), s využitím sítě blockchain vstupuje tak naše první scéna do digitálního světa. 

Jedná se o fotografii primabaleríny Baletu ND Nikoly Márové v roli Odetty z Labutho jezera. Jedinečný snímek Pavla Hejného zachycuje osudový okamžik z druhého jednání tohoto stěžejního titulu baletního repertoáru.

Aukce tohoto historicky prvního NFT bude zahájena 19. října 2022 ve 21 hodin a potrvá 5 dní. Online akce se uskuteční v metaversu Somnium Space na webové adrese: www.somniumspace.com/parcel/3250

Být tak v Giverni – nová premiéra Pulsaru

Lea Švejdová (foto archiv Pulsar)

V rámci oslav 30. výročí vzniku Konzervatoře Duncan centre proběhne v Divadle 29 v Pardubicích dne 21. října od 20.00 premiéra tanečního sóla Být tak v Giverni Ley Švejdové, jedné z prvních absolventek zmíněné konzervatoře.

Nikdo neví, kolik příběhů vypráví leknín a kolik lotos. Jejich kořeny jsou pevně ukotveny v mazlavém a zrádném bahně jezera, které chytá živé duše. A skrze jejich ston vyrůstají do krásy, pnou se ke světlu, ke slunci, plny síly a života. Z divokých jezer je přenesly do zahrad. Aby vyprávěly. Aby svým věčným mládím zdobily zahradní jezírka. Být tak plujícím leknínem, vyvstat ze tmy. Mít tělo jako rozkvetlý lotos plný lidských duší pochytaných v té temnotě. Smířit se s opadajícími okvětními lístky, vadnout, ztrácet krásu, chytat se kořenů a zase věřit v jaro…

Choreografii Ley Švejdové doprovodí hudba Jany Vörösové, světelný design Františka Fabiána a kostýmy Nory Sopkové.

Manus Art Collective uvádí Míření

Manus.art.collective – NomHades (foto Adele Horelicová)

Choreografka Anna Kroupová uvádí inscenaci Míření inspirovanou poezií Guillauma Apollinaira. Geometrickou báseň převedenou do současného tance v živém hudebním doprovodu Anny Tretiagové a light designu Tomáše Morávka zatančí Šárka Říhová, Kateřina Jabůrková, Jakub Kohout a Metoděj Vykydal 21. a 22. října v pražském KD Mlejn.

Kaligram Míření zaslal Guillaume Apollinaire své dívce Madeleine v červnu roku 1945.

„Při tvorbě představení jsem vycházela z obsahu, tvaru a kontextu, ve kterém báseň vznikla. Promítá se do ní problematika vztahu ve válečném období, odloučení, stesk, touha a dopad války na mezilidské vztahy, nejen ty milostné. Záměrně jsem vybrala jeden příběh z tisíce na pozadí světové tragédie, abych upozornila na dopady, které válečný stav může přinést. V některých částech choreografie jsem vycházela z civilního pohybu, který postupně rozehrávám do tance. Hranice mezi běžným a tanečním pohybem je někdy zřetelná, jindy téměř neviditelná. Stejnětak jsou některé pohybové sekvence významotvorné, jiné se stávají nositeli poselství až společným dialogem se světly a animací Jakuba Veselého,“ přibližuje autorka projektu, choreografka a tanečnice Anna Kroupová.

Výraznou vizuální stránku inscenace umocní charakteristický hlasový projev, práce s rytmem a vrstvami skladby hudebnice Anny Tretiagové. Ke spolupráci na dramatufgii Kroupová přizvala choreografku Jolanu Šturmovou.

Míření je čtvrtou celovečerní inscenací kolektivu mladých tvůrců a interpretů na poli současného tance MANUS Art Collective. Pod vedením Štěpány Nlasa Mfuta, Šimona Kluse a Šárky Říhové od roku 2020 propojuje umělce z oblastí tance, divadla, hudby a výtvarného umění. Témata tvorby často vychází z osobní zkušenosti autorů reflektujících sociálně společenské a environmentální otázky. „Tanec je slovem, komunikačním tokem skrze který promlouváme s osobitou poetičností, pravdivostí a snahou přivést diváka k zamyšlení a dialogu,“ doplňuje Říhová.

Anomalie se představí v Divadle X10

body2022 (foto archiv souboru)

Taneční uskupení body2022 pod vedením choreografky Evy Urbanové uvádí své první dílo, taneční inscenaci Anomalie. Body2022 zpracovává téma lidského těla současnosti, jeho proměnlivost a vztahy k okolí, ve kterém se nachází. Prostřednictvím pohybu, který je radikální, smyslný, surrealistický a vibruje novým divokým životem nabízí nové pohledy na naše tělo a iniciuje další možnosti interpretace, které naše fyzická existence nabízí.

Premiéra novinky se uskuteční v Divadle X10 v neděli 23. října 2022 od 20.00.

Pohyb/Architektura v Nové Zbrojovce

Pohyb/Architektura (foto archiv Becky McFadden)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments