Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Losers Cirque Company připravuje novou premiéru, Vize tance zve na online seminář a avizuje konferenci. Připomeneme si památku Zory Šemberové a nedávno zesnulé Lynn Seymour a sdílíme tipy na představení.

Losers Cirque Company – zkoušení premiéry Nespoutaní (foto Tomáš Pražák)

Losers Cirque Company připravují další premiéru
Losers Cirque Company přichází s novou akrobaticko-taneční inscenací Nespoutaní. „Jsme loutky nebo loutkovodiči?“ Na tuto otázku se budou snažit nalézt odpověď protagonisté této koláže o překonávání strachu, prolamování bariér a hledání vnitřní svobody. Scénář k představení plného nových triků, hudby i choreografie připravili Petr Horníček, Matěj Randár a Michaela Kadlčíková. Premiéra se odehraje 30. března 2023 v Divadle BRAVO!

„Cítili jste se někdy pod tlakem, ale nevěděli jste, odkud přichází? Měli jste pocit, že za sebou táhnete připoutaný vozík s různými problémy, které vás brzdí? A co na té káře vezete? Očekávání vašeho okolí? Nároky na výkon, které cítíte v práci? A nebojíte se, že celý život poběžíte jako o závod a až na konci si uvědomíte, že jste se nechali svést z vlastní cesty a spoustu věcí jste nestihli?“ Takovéto otázky klade divákům autor inscenace Nespoutaní Petr Horníček. Zakládající člen Losers Cirque Company se zamýšlí nad tím, co pro člověka znamená vnitřní svoboda: niterný prostor, kde se cítíme v bezpečí. Kde můžeme být čímkoliv a jediné, co nás omezuje, je naše vlastní představivost. Zároveň ale zkoumá i to, co náš vnitřní svět narušuje. Traumata a neuspořádané vztahy. Manipulace a společenské konvence. Strach z budoucnosti. Probírá se emocemi, které člověka připravují o tak důležitý nadhled. Ptá se, jestli si dokážeme sami v sobě uklidit, udržet si vnitřní svobodu a proměnit ji v činy.

„Pro mě samotného je téma svobody hodně aktuální,“ říká Petr Horníček. „Rád se zamýšlím nad tím, jak moc se necháváme ovlivňovat. Baví mě zkoumat, jestli jsme loutky, nebo naopak loutkovodiči. Jak moc dopouštíme, aby nám okolí vnitřní svobodu bralo.“ Ztvárnit takto abstraktní téma byla výzva i pro zkušené tvůrce Losers Cirque Company. Rozhodli se proto divákům poskytnout co největší prostor pro vlastní imaginaci, a postavili představení na pohybu, akrobacii, koláži hudebních žánrů a triků, které jim umožňuje moderní scéna domácího Divadla BRAVO! Děj je složen ze série obrazů, které podle autorů postupně gradují a směřují ke stavu, kdy se protagonisté i diváci mají odpoutat od pozemských věcí a všeho, co je svazuje, společně se vydat na jediné místo, kde každý z nás může být opravdu nespoutaný.

Losers Cirque Company – zkoušení premiéry Nespoutaní (foto Tomáš Pražák)

Velkým tématem Nespoutaných je vnímání vnitřní svobody v průběhu lidského života. „Když je člověk dítě, tak nic neřeší a je daleko svobodnější, než když stárne a přibývají mu povinnosti. S věkem se cítíme stále svázanější a na konci života mnozí z nás zjistí, že jim život protekl mezi prsty. Že nestihli, co chtěli, protože se drželi pravidel, které nastavilo jejich okolí,“ zamýšlí se Petr Horníček. Do ztvárnění různých etap lidského života se představení Nespoutaní mohlo pustit díky mladým posilám stálého ansámblu Losers Cirque Company. „V představení s námi vystoupí mladší parta Lůzrů,“ vysvětluje Petr Horníček. „Je s námi už tři roky, ale Nespoutaní jsou teprve druhý velký inscenační projekt, ve kterém je diváci mohou vidět.“

Premiéra inscenace Nespoutaní se odehraje 30. března 2023 v bývalém Branickém divadle s novým názvem Divadlo BRAVO!, kde mají Losers Cirque Company svou vlastní domovskou scénu. Je určena pro jakékoliv publikum bez omezení věku nebo sociální skupiny. Po premiéře se zařadí do stálého programu Losers Cirque Company, objeví se na divadelních festivalech a uvidí ho samozřejmě i diváci na Letní Letné. Vstupenky na premiéru jsou k dostání v síti GoOut.


Spitfire Company – F*cking Beautiful Spring (foto ze zkoušky Jakub Hrab)

Premiéra Spitfire Company už za několik dní
Připomínáme premiéru souboru SpitfireCompany v režii Petra Boháče F*ckingBeautifulSpring, která se koná v sobotu a v neděli v divadle Ponec. První část dvoudílného tanečně-rituálního cyklu o současných podobách spirituality připravil s tanečnicí a choreografku Markétou Jandovou. Inscenace oživuje mariánský příběh a duchovní pohled na narození dítěte dívce velmi mladého věku, odhaluje pocity a prožitky dívky, která se právě dozvěděla o svém těhotenství. Autentickému emočnímu představení se diváci přiblíží i díky binaurálnímu zvuku a pohyblivým světlům, která na scéně tančí spolu s performerkou. První premiéra je už teď vyprodaná, nedělní je součástí oslav desátého výročí audiovizuálního festivalu Spectaculare.


Vize tance – Současné pohybové umění a zdraví

Vize tance zve na další seminář a avizuje konferenci
Současné pohybové umění a zdraví je název prvního semináře Vize tance z nového cyklu Umění ve zdraví, Zdraví v umění. Hostkami semináře budou britská producentka Lia Prentaki a choreografka, performerka a fyzioterapeutka Markéta Stránská, seminář se koná 22. března v 15:00 hodin online. Přihlášeným účastníkům bude zaslán link před začátkem akce.

Zájemci se mohou přihlásit ZDE.

Cílem projektu Umění ve zdraví, Zdraví v umění je rozvoj mezioborových kompetencí zúčastněných profesionálních uměleckých a odborných pracovníků kulturního a kreativního sektoru skrze vzdělávání, sdílení a rozšiřování know-how o možných dopadech umění na zdraví společnosti a wellbeing jedinců v kontextu mezinárodní mezioborové spolupráce současného tance, výtvarného umění a hudby.

Těmito kompetencemi jsou péče o sebe, regenerace psychického i fyzického stavu těla se zaměřením na krizové okamžiky spojené s nadměrnou fyzickou zátěží, zraněními (zejména u profesionálních tanečníků), vyrovnáváním se se stárnutím (ageing), či pandemií covid-19. Akce se koná díky podpoře Národního plánu obnovy a Ministerstva kultury.

Oborová organizace Vize tance sdružující nezávislé profesionály působící v oblasti pohybového umění a nového cirkusu se bude v letošním roce zaměřovat na propojování tanečního oboru s dalšími uměleckými odvětvími a sektorem zdraví. Série vzdělávacích webinářů, která začíná v březnu, bude probíhat online.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments