Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Cílem aktivit Vize tance je rozvoj mezioborových kompetencí profesionálních uměleckých a odborných pracovníků kulturního a kreativního sektoru skrze vzdělávání, sdílení a rozšiřování know-how o možných dopadech umění na zdraví společnosti a wellbeing jedinců v kontextu mezinárodní mezioborové spolupráce současného tance, výtvarného umění a hudby. „Těmito kompetencemi jsou péče o sebe, regenerace psychického i fyzického zdraví se zaměřením na krizové okamžiky spojené s nadměrnou fyzickou zátěží a zraněními zejména u profesionálních tanečníků,“ přibližuje přínos aktivit Markéta Málková, nová předsedkyně Vize tance.

V rámci třech plánovaných mezinárodních seminářů a konference chce Vize tance propojit odbornou veřejnost a umělce z pohybového umění, výtvarného umění a hudby a vytvořit prostor pro zkoumání a výměnu znalostí v tématu dopadů umění na fyzické a psychické zdraví společnosti a jednotlivců. Každý seminář povedou 2 lektoři, přičemž vždy alespoň 1 bude ze zahraničí.

Mezinárodní interdisciplinární konference přinese na podzim mezi umělce a odbornou veřejnost znalosti a zkušenosti z terapeutické praxe, která může jednak rozvíjet praxi uměleckou, jednak přispět k vlastní regeneraci a péči o duševní a fyzické zdraví. Formát konference umožní reflexi zahraničních a českých přístupů v oblastech arteterapie, muzikoterapie a pohybové terapie (se zaměřením na práci s osobami trpícími Parkinsonovou chorobou a seniory) a zároveň nabídne profesionálním umělcům možnost seznámit se s metodami a postupy vodní terapie watsu pro fyzickou a mentální regeneraci a zavedení nových témat, přístupů a metod do vlastní umělecké tvorby. Konference se uskuteční v termínu 10.–12. října 2023 v prostorách zóny nezávislého umění CO.LABS v Brně, jednoho ze členů Vize tance.

Aktivity navazují na spolkem Vize tance uveřejněnou Oborovou strategii nezávislého tanečního a pohybového umění, která klade důraz na interdisciplinaritu a propojování tance s dalšími kulturními odvětvími i sektory mimo umění. Semináře i chystaná konference jsou součástí projektu Umění ve Zdraví, Zdraví v umění, který je podpořen Národním plánem obnovy. Pro bližší informace sledujte webové stránky a facebookový profil Vize tance.


ZE SÍTÍ A REDAKČNÍ POŠTY


Robie Legros – Dear Shelter

Pozvánka z Brna – Robie Legros: Dear Shelter

Kdy: 15. 3. 19:30
Kde: Bývalý lihovar – Pekařská 78, Brno
*Rezervujte si vstupenky vopred: Brno Pekařská mailom na [email protected]

Predaj bude možný aj na mieste.

Tanečné predstavenie, v ktorom sú hudba a svetlo živými partnermi performérky. Všetci traja umelci tvoria vo svojom médiu čítajúc kompozíciu vznikajúcu v reálnom čase.

Dielo vypovedá o mieste našich predstáv, na ktorom môže náš Sen rásť v pokoji. Je zónou skutočností, ktoré môžu náš ochranný štít po čase zmeniť na nepriehľadný závoj a nás tak držať mimo našej vlastnej prítomnosti.

Umelecký tým: Amund Roe / hudba, Matthieu Legros / svetlo, Robie Legros / tanec, text
Produkcia: Martina Čeretková, Šimon Koleček
Dramaturgická spolupráca: Tomáš Janypka

Dielo vzniká v ko-produkcii CREAT STUDIO a ORBITA. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na Podporu Umenia. Projekt finančne podporilo Statutární město Brno, Ministerstvo Kultury ČR a Brno-střed.


OSOBNOSTI A VÝROČÍ


Zora Šemberová jako Viktorka (1950, foto Josef Heinrich)

110 let Zory Šemberové
V pondělí 13. března jsme si mohli připomenout 110 let od narození jedné z nejvýznamnějších osobností českého tanečního umění a první Prokofjevovy Julie: Zory Šemberové.

Zora Šemberová absolvovala všestranné školení jak v technice klasického, tak novodobého tance. Základy klasického tance získala v Brně u J. Hladíka a T. Pavlovské, ve 30. letech se zdokonalovala u O. Preobraženské a Mme B. d´Alessandri-Valdine v Paříži, v sezoně 1930/1931 v taneční škole v Hellerau-Laxenburgu u Vídně a v roce 1941 u T. Gzovské v Berlíně. Současně se školila u R. Chladkové ve Vídni, zdravotní gymnastiku studovala u H. Vojáčkové v Praze, na kastaněty se učila hrát u M. de Séveracové v Paříži. V Paříži též absolvovala kurzy pantomimy u M. Marceaua a E. Jaroszewiczové. České a moravské tance studovala přímo v terénu.

Zora Šemberová ve Slovanských tancích (1956, foto Jaromír Svoboda)

Tančit začala jako elévka (1922–1924) a baletní sboristka (1924–1930) ve Státním divadle Brno. V sezoně 1931/1932 tančila v Gaumont Palace v Paříži. V letech 1932–1941 se stala sólistkou Státního divadla Brno. V sezoně 1941/1942 byla sólistkou baletu Německých divadel (Deutsche Theater) v Praze. Členkou baletu Národního divadla byla v letech 1943–1959 (1943–1945 členka baletního sboru, 1945–1949 sólistka). Poté odešla do důchodu.

V letech 1946–1969 působila jako pedagožka na Konzervatoři Praha, 1946–1949 učila lidový tanec, 1949–1969 klasický tanec. Vychovala a ovlivnila řadu osobností, např. P. Šmoka, L. Fialku, J. Kyliána, V. Harapese. Od roku 1959 byla krátce choreografkou Laterny magiky. Po odchodu do emigrace (1968) učila v Kambodži a poté trvale v Austrálii na Flanders University v Adelaide (docentka 1971, čestný doktorát 1979). V roce 1975 založila a vedla pantomimický soubor Australian Mime Theatre.

Zora Šemberová jako Julie (foto archiv NdB)

Jejími nejslavnějšími rolemi byly Viktorka a Julie. Za roli Viktorky ve Vostřákově baletu získala 1. cenu v Divadelní žatvě 1950. Do dějin baletu se ale zapsala jako první Julie v Prokofjevově baletu (premiéra 30. 12. 1938 v Brně) v choreografii I. V. Psoty. Aby mohla Šemberová pravdivěji vyjádřit charakter a lépe splynout s nekonvenční a dramatickou Prokofjevovou hudbou, požádala choreografa I. V. Psotu, aby netančila na špičkách: „Tančit bez špičkových střevíců jsem chtěla také proto, aby bylo možné v choreografii užít i jiných pohybových forem – tedy nejen těch výlučně a tradičně klasických.“

Svou bohatou a barvitou taneční kariéru zakončila v Národním divadle, kde se objevila v takřka 40 inscenacích a vytvořila zde řadu choreografií. V roce 1993 byla jmenována čestnou členkou Národního divadla, v roce 1998 obdržela Cenu Thálie za celoživotní mistrovství. Dožila se 99 let.


Lynn Seymour před představením Labutího jezera v roce 1958 (foto Norm Danvers, wikimedia commons)

Zemřela britská primabalerína Lynn Seymour
Lynn Seymour, jedna z velkých dramatických primabalerín 20. století, zemřela 7. března 2023 ve věku 83 let. Kromě své kariéry v Royal Ballet a v baletu Berlínské opery tančila pohostinsky se soubory jako National Ballet of Canada, Alvin Ailey American Dance Theater, London Contemporary Dance Theatre ad.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments