Týden s tancem
Erlend / Cizinec: Premiéra na Jatkách78
Nový projekt ostravské cirkusové platformy Cirkus trochu jinak vsadil na všestranného artistu Jindřicha Kopidola, který se v autorském sóle Erlend – Cizinec představí 20. a 21. ledna 2024 v pražském kulturním prostoru Jatka78. V tvůrčím tandemu s akrobatem a režisérem Janem Jirákem vznikla fyzicko-cirkusová skica portrétu cizince uvnitř každého z nás. „Samota může jednomu v hlavě vytvořit svět úplně odloučený od toho vnějšího,“ je mottem lákajícím na introspektivní výpravu.
Inscenace v žánru pohybového divadla s neběžnými akrobatickými prvky je intuitivní, a zároveň melodramaticko-lyrickou reflexí kultovní novely Cizinec od Alberta Camuse. Tvůrci projektu během vícefázového zkoušení vyvinuli originální balanční aparáty z čistého dřeva, kovu a tvrzeného plastu, které podrobovali pohybovému a významovému výzkumu. Materiály a objekty včetně určitého typu masek vytvořily hmotný konstrukt Erlendovy alias Meursaultovy cesty utrpením k jeho existenciálně nevyhnutelnému konci.
„Když mi jednou dozorce řekl, že mám za sebou už pět měsíců, věřil jsem mu, ale pochopit jsem to nedovedl. Pro mě se v mé cele odvíjel bez přestání pořád jen ten samý den a já se neustále pouštěl do jedné a téže práce. A hned jak tehdy dozorce odešel, podíval jsem se na svůj odraz v plechové misce.“ (citace z novely) Je to bezprostřední upřímnost k sobě samému, která nedovoluje hrdinovi porozumět společnosti? Blízkost rizika mu dělá dobře i přes to, že z něj má strach. Sám v boha nevěří a málo co mu vlastně přijde podstatné. Co je to lidské svědomí, morální hodnoty, zodpovědnost za sebe nebo dokonce druhé? Je to cizinec uvnitř každého z nás. Jmenuje se Erlend.
Jindřich Kopidol k projektu říká: „Komorní sólo je pro mě možností, jak v poměrně zhuštěném čase a prostoru prožít celý příběh skrze svoje tělo. Během zkoušení se mi stalo nástrojem, partnerem, naučil jsem se mu hodně naslouchat, ale taky nacházet způsoby, jak se zdokonalovat hned v několika disciplínách najednou. Ve spojení s realizačním týmem, od kterého mám jedinečnou příležitost tyto poznatky čerpat, se pro mě stal proces tvorby Erlenda-Cizince velkým posunem na mojí cestě.“ (Work in progress jsme zmapovali zde.)
Režisér projektu Jan Jirák dodává: „Díky režijnímu nadhledu jsem si uvědomil, že tělesně extrémní polohy, kdy Jindřich balancuje na hraně objektů i vlastních sil, jsou pro mě původně jako performera snad stejně citlivé a prožívám je s ním naplno. Byl to skoro rok opravdu tvrdé práce na technice pohybu, herectví, tanečních technikách, koordinačních principech a kreativní tvorby. Od předlohy Cizince k našim interpretacím jakéhosi introvertního já. Důležité pro nás bylo originální novelu rozvíjet, nikoliv ji kopírovat, či ilustrovat. Jindřichovy zlomené prsty a rozseknuté čelo měsíc před premiérou nás neodradily udržet stoprocentní nasazení, ale celý proces, vzhledem ke své fyzické i psychické náročnosti, balancuje na hraně své realizace. Snažíme se, aby Erlend, naše verze Cizince, aby jeho existence na jevišti opravdu žila – aby žila svůj absurdní osud ve vší své tajemnosti.“
Za živou hudbou k inscenaci stojí multiinstrumentalisté Kryštof Krása a Tomáš Jirák, mužskou energii vyváží jediná žena na jevišti – slovenská skladatelka a zpěvačka Klaudia Korbely. Jedním z největších vkladů bylo nastudování písně v berberském nářečí pocházejícího z alžírského prostředí, ve kterém se původní děj Camusova Cizince odehrává.
Artista Jindřich Kopidol se z rekreačního slacklinera postupně a systematicky skrze Cirkus trochu jinak, z. s. a workshopy s různými divadelními a cirkusovými celky propracoval k profesionálnímu performingu. K provazochodectví postupně přidával další balanční disciplíny jako žebřík, rola bola, handstands, pozemní akrobacii, fyzické herectví aj. S Cirkus trochu jinak, z. s. spolupracuje od roku 2016, kde působí taktéž jako rigger. Ostravský Cirkus trochu jinak je kreativní, artistická společnost, která se od roku 2006 profiluje v oblasti nového cirkusu a pouličního divadla. Vytváří vzdělávací i kulturní programy pro širokou veřejnost.
Televizní premiéra dokumentu o Václavu Kunešovi
Někteří milovníci tance ji již viděli na bienále Festival tanečních filmů 2023 nebo také na Zlaté Praze v září, nyní se dokument s jednoduchým názvem Václav Kuneš dostává také na televizní obrazovky. Film Slobodanky Radun s podtitulem O proměně těla a duše tanečníka stojícího na prahu tanečního důchodu odvysílá 17. ledna ve své premiéře Česká televize – na ČT art ve 20:15 a také v iVysílání ČT.
Cesta Václava Kuneše od tanečních počátků přes hvězdnou zahraniční kariéru až k „tanečnímu důchodu“. V tanečním světě je pokládán za choreografické eso. Byl tanečníkem v Nederlands Dans Theater, jako sólista tančil také v New National Theater v Tokiu. Působil jako asistent Jiřího Kyliána, inscenoval jeho choreografie v mnoha slavných světových divadlech. Do povědomí široké veřejnosti v Česku se zapsal jako „ten nejhodnější porotce“ taneční soutěže StarDance. Dokumentaristka Slobodanka Radun na příběhu Václava Kuneše ukazuje, jak funguje tělo tanečníka po desítkách let tvrdého tréninku. Václav Kuneš dochází k poznání, že od určitého věku tanečník nezvládne to, co o 20 let mladší kolega, ale přesto může své zkušenosti dále kultivovat a podělit se o ně s divákem.
O stárnutí Václav Kuneš říká: „Vždycky jsem si myslel, že až mi bude 40, tak se mi změní život tím, že přestanu tancovat, protože už mi to nepůjde tak jako dřív. Ale teď se mi mění život tím, že zjišťuji, že tomu tak není.“ Václav Kuneš, zakladatel renomovaného tanečního souboru 420PEOPLE, proto dnes přichází s originálním projektem pro „stárnoucí“ tanečníky, 42+PEOPLE. Inspiroval se nejen vlastním věkem, ale také bývalým souborem Nederlands Dans Theater 3 Jiřího Kyliána, který prý byl také určen pro tanečníky „mezi čtyřicítkou a smrtí“.
POZVÁNKY
Taneční performance Adriaste x Mandela Leonardo
V úterý 16 ledna v 19:30 vtáhne návštěvníky do světa tance choreograficko-improvizovaný večer od Adriany Štefaňákové a italského tanečníka Mandely Leonarda. Kromě tance se diváci mohou těšit na projekci tanečních a fashion filmů, hudbu a architekturu, kterou zařídí krásná a unikátní Vilemína z 13. století nacházející se v café Anežka. Ke konci večera diváky pohltí taneční impro jam, ve kterém si skrze pohyb může každý najít svůj způsob vyjádření a odreagovat se od všedního pohybu i shonu. O impro Jam se postarají Jiny_svety.
Místo konání: Anežka – Vilemína (Anežská 812/12, Praha), vstupenky na portálu GoOut.
Nový cirkus včera a dnes – přednáška s Veronikou Joškovou Štefanovou
Nový cirkus baví lidi čím dál víc, za posledních patnáct let v Česku vznikla celá řada novocirkusových souborů, festivalů, kurzů i akcí. Nový cirkus se u nás ale nezjevil z čistého nebe. Odkud přišel a jak a díky komu u nás zapustil své kořeny? Jak se proměňoval v čase a kdo patří k zásadním průkopníkům tohoto oboru u nás i ve světě? Přijďte do knihovny CIRQUEONu na setkání s Veronikou Joškovou Štefanovou, která představí prostřednictvím video i fotodokumentace cestu nového cirkusu v prostoru i v čase od jeho počátků až do dneška.
Koná se 23. ledna 2024 od 19:00 v Knihovně CIRQUEONu (Vlastislavova 603/11, 1. patro – zvonek CIRQUEON studio). Vstup je volný, ale kapacita omezená, zájemci si mají rezervovat místo zde.
Veronika Jošková Štefanová ukončila vysokoškolská studia doktorátem na Katedře divadelních studií Univerzity Karlovy v Praze, kde se zabývala novým cirkusem. Příležitostně vyučuje na Akademii múzických umění nebo Vysoké škole ekonomické. Veronika dohlíží na knihovnickou, dokumentační a výzkumnou sekci CIRQUEONu. Pracuje jako reportérka a redaktorka Českého rozhlasu Vltava a publikovala mnoho článků, studií a odborných publikací, např. texty v časopisech Disk, Theatralia nebo Performance Matters. Výzkumné práce prezentovala také na různých konferencích, např. Circus and Space na univerzitě v Münsteru. Pod hlavičkou CIRQUEONu byla spolupořadatelkou konference Circus and Its Others.
KONKURZY
Konkurz do nového projektu Laterny magiky
Laterna magika připravuje nový pohybově-multimediální projekt pod vedením uznávaného režiséra Darcyho Granta. Plánovaná inscenace vzejde z propojení pohybového divadla, tance a akrobacie.
Premiéra: 12. prosince 2024
Pracovní název projektu: V našich rukách
Režisér: Darcy Grant
Požadavky na konkurz:
Věk: 16–75 let
Hledáme performery se silnými dovednostmi v následujících disciplínách:
- pohybové divadlo (pantomima, techniky fyzického divadla)
- tanec (contemporary, balet nebo breakdance a jiné street styly)
- akrobacie (skupinová, sólová, vzdušná nebo parkour)
Od uchazečů se očekává:
- vysoká úroveň dovedností alespoň v jedné z uvedených oblastí.
- schopnost a dovednost pohybové improvizace
- zkušenost s prací ve skupině – smysl pro týmovou spolupráci
Doporučujeme, aby se uchazeči na konkurz přihlásili s partnerem nebo v malé skupině, aby předvedli to nejlepší, čeho jsou společně schopni. Pokud ovládáte hru na hudební nástroj, prosím, uveďte to v přihlášce.
Termín konkurzu: 2. a 3. února 2024, místo: baletní sál na Nové scéně ND. Stručný profesní medailon, odkazy na ukázky své práce či jiné materiály podtrhující hledané kvality zasílejte na adresu [email protected] a to nejpozději do 28. ledna 2024.
Co chystá DOX pro rok 2024
V roce 2023 oslavilo Centrum současného umění DOX 15 let své existence. Jen během tohoto posledního kalendářního roku nabídl DOX celkem 9 výstav, z toho jednu v zahraničí, čtyři desítky koncertů a divadelních performancí a více než 800 vzdělávacích programů pro veřejnost, školy a rodiny. Proběhl zde také první ročník literárně-uměleckého festivalu FALL – Festival of Art, Literature and Learning. Celková návštěvnost překročila 81 500 lidí. V podobně rozmanitém a nabitém programu bude DOX pokračovat i příští rok.
Jako první a hlavní projekt letošního roku chystá DOX mezinárodní skupinovou výstavu s názvem KAFKAESQUE věnovanou reflexím díla Franze Kafky v tvorbě současných českých a zahraničních umělců. Současně s výstavou bude probíhat série filmových projekcí s diskuzemi ve spolupráci s Edison Filmhub, které se zaměří na kafkovské inspirace ve filmové tvorbě. Projekt bude provázet i řada vzdělávacích programů pro školy a rodiny. DOX připravuje k výstavě také samostatnou publikaci.
Na podzim se v DOXu představí výstavní projekt nobelisty Orhana Pamuka. Ten DOX připravuje ve spolupráci se zahraničními partnery SKD Dresden a Lenbachhaus Mnichov. V průběhu roku proběhne i řada autorských výstav. Svou tvorbu v DOXu tak představí například malíři Adam Štech, Pavel Forman, Josef Bolf, sochař Stefan Milkov nebo fotograf Jaroslav Brabec.
Důležitou součástí aktivit DOXu je rozsáhlý program vzdělávacích programů pro studenty základních a středních škol, který je zaměřen na rozvoj klíčových kompetencí studentů pro život v 21. století. V době, kdy oficiální školní výuka často nedokáže dostatečně rychle reagovat na výzvy současné společnosti má svou nezastupitelnou roli kreativní vzdělávání, kterému se DOX věnuje už od počátku své existence.
V únoru 2023 byl pro veřejnost otevřen projekt ÚHEL POHLEDU – prostor pro umění a učení; interaktivní výstava věnovaná tématům sociální psychologie, kterým se DOXu v oblasti vzdělávání také dlouhodobě věnuje: chyba, předsudky, algoritmy a další. V návaznosti na zpětnou vazbu od studentů se nová expozice v rámci dlouhodobého projektu Úhel pohledu bude věnovat tématu, které u dospívajících rezonuje – identitě. Vzdělávací expozici zaměřenou na toto téma otevřeme v první polovině dubna 2024.
Naše čtenáře však bude nejvíce zajímat, co se bude dít na poli hudby a performing arts a co připravuje soubor Farma v jeskyni:
Prostor DOX+ nabídne i letos řadu koncertů soudobé hudby i významných divadelních a tanečních počinů. Už v lednu zde představí francouzský multimediální umělec Franck Vigroux v české premiéře svou novou současnou elektronickou operu The Falls. Stejně jako jeho předchozí realizace vyniká i toto dílo mimořádně působivou hudební i vizuální koncepcí. V rámci programu živého umění se dále v DOXu představí například jeden z nejznámějších ansámblů současného tance, italský Spellbound Ballet nebo slavné hudební uskupení soubor Percussions de Strasbourg. V reprízách bude nadále probíhat například i kritikou oceňované představení Thin Skin performerky Elišky Brtnické, které vzniklo v koprodukci Centra současného umění DOX.
Rezidenční soubor Centra současného umění DOX Farma v jeskyni odehrál v roce 2023 celkem 13 představení a pro rok 2024 připravuje novou, multimediální premiéru věnovanou globálnímu fenoménu působení dezinformačních kampaní z emotivního a lidského úhlu pohledu.
Výběr z akcí v oblasti performing arts:
Franck Vigroux: The Falls
24. & 25. leden 2024
Současná elektronická opera jako sugestivní vizuální show francouzského umělce a skladatele Francka Vigrouxe a jeho souboru Compagnie D’autres Cordes v české premiéře. Po vyprodaném audiovizuální performance Flesh v roce 2021 DOX (přinesli jsme reportáž) představuje českému publiku již druhé dílo Francka Vigrouxe. Vigroux vytváří vesmír, v němž se prolíná elektronická a současná hudba, divadlo, tanec i videoprojekce. Věnuje se multidisciplinárnímu přístupu, ve kterém soustředí elektronické zvukové krajiny uprostřed smyslové podívané – Flesh (2018), Forêt (2021), Chutes (2023).
Stále na repertoáru – Eliška Brtnická: Thin Skin
Hypnotizující inscenace Elišky Brtnické s názvem Thin Skin (naše recenze zde) na pomezí současného cirkusu a živé instalace je původní koprodukcí Centra DOX a souboru české performerky, choreografky, dramaturgyně a režisérky. Inscenace vznikla v rámci strategické podpory, kterou DOX poskytuje autentickým talentům českého živého umění a od premiéry v minulém roce posbírala ocenění Divadelních novin za nejlepší inscenaci pohybového divadla a Cenu za nejlepší inscenaci v rámci České taneční platformy a pokračuje v pravidelném uvádění exkluzivně v prostorách Centra DOX.
Spellbound Contemporary Ballet: If You Were a Man + Unknown Woman
Spellbound Ballet je dnes už jeden z nejznámějších ansámblů současného tance, který už bezmála 30 let reprezentuje Itálii na všech kontinentech pod vedením zkušeného Maura Astolfiho a Valentini Marini. Soubor vyniká projevem tanečníků, nazývaných pro svou dynamiku, vášeň a rychlost italskými „ferrari“ pohybu. DOX soubor představí Praze poprvé ve večeru double bill slavného mužského kvartetu If You Were a Man a ženského sóla Unknown Woman.
Percussions de Strasbourg
8 invencí a 8 ricercarů Miloslava Kabeláče, Fishbones Ondřeje Adámka. Slavný soubor Percussions de Strasbourg, založený v roce 1962, se díky svému výjimečnému repertoáru řadí mezi nejvýznamnější hudební uskupení. V DOXu se jejich koncertem otevře festival Music Is s uvedením děl významných současných českých skladatelů.
Farma v jeskyni 2024
Rezidenční soubor Centra současného umění DOX Farma v jeskyni v nové autorské inscenaci Viliama Dočolomanského přivádí na scénu příběh inspirovaný novinářkou, která se zabývala kauzou „prvního českého teroristy“. Inscenace Český hrdina otevírá dialog o polarizaci a moci empatie – o tom, jak se vzájemně ovlivňujeme, vytváříme nečekaně silné vazby jak v osobním životě, tak skrze politický marketing. Premiéra v dubnu 2024 divákům přinese dynamickou pohybovou inscenaci nabitou ironií, živou hudbou, a silnou vizuální složkou.
Jak je pro Farmu v jeskyni obvyklé, diváci se mohou těšit na nevšední zpracování, nadsázku a charismatické performery, tentokrát Hanu Varadzinovou, Michaelu Králikovou, Andreje Štepitu, Matúše Szegho a hudebníky Štěpána Janouška a Miloše Klápště pod režijním a choreografickým vedením Viliama Dočolomanského. Ivana Svobodová se vzniku inscenace účastní formou rozhovorů a konzultací s tvůrci. Premiéra inscenace proběhne 26. dubna v 19:00 v Centru současného umění DOX, Multifunkční sál DOX+.
Farma v jeskyni v roce 2024 dále obnoví diváky oblíbenou inscenaci Útočiště a nebudou chybět ani reprízy inscenace Commander (naše recenze zde).
Online Hero: Program Online Hero vzniká u příležitosti připravované inscenace Český hrdina. Projekt obsahuje workshopy, cyklus diskuzí pro širokou veřejnost, výstavní instalaci a populárně naučná videa. Soubor vyvíjí sérií divadelně-vzdělávacích workshopů pro střední školy, v kterých se bude věnovat politickému marketingu, dezinformacím a vztahu mezi politikem a voličem.
Youth in the Cave: Youth in the Cave je unikátní divadelně-pohybový kroužek, který mladým talentům zpřístupňuje profesionální tvůrčí principy souboru Farma v jeskyni. Vrcholem programu bude premiéra společné autorské inscenace vzniklé metodou devised theatre.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]