Týden s tancem

Připomínáme premiéru komponovaného programu Národního divadla moravskoslezského Rapsodie Bohemia na hudbu skladatelů 20. století i pražských DEKKADANCERS. SE.S.TA ukáže work in progress projektu Dancers Meet Filmmakers ve Žďáru, Balet NdB 2 hostuje v Londýně, v Bratislavě brzy začne přehlídka současného tance Nu dance Fest a další zprávy a tipy:
Balet Národního divadla moravskoslezského: Rapsodie Bohemia – Heatscape (Maria Lovero, Francesco Fasano, foto Serghei Gherciu)
Balet Národního divadla moravskoslezského: Rapsodie Bohemia – Heatscape (Maria Lovero, Francesco Fasano, foto Serghei Gherciu)

Premiéra Rapsodie Bohemia už za několik dní
Balet Národního divadla moravskoslezského uvede k Roku české hudby 2024 na jeviště Divadla Jiřího Myrona 11. dubna 2024 tři choreografie vytvořené na hudbu českých skladatelů.

„Hudební dramaturgie Rapsodie Bohemia vychází z tvorby českých avantgardních skladatelů první poloviny 20. století – Bohuslava Martinů, Jaroslava Ježka, Ervína Schulhoffa – a akcentuje tvorbu kultovního skladatele filmové hudby 2. poloviny 20. století Zdeňka Lišky. Všichni jmenovaní byli nadčasovými umělci a pro balet, moderní tanec či taneční divadlo jsou stále inspirující. Mám obrovskou radost, že Ostrava poprvé v České republice uvede dílo nové choreografické superhvězdy z USA Justina Pecka právě na hudbu českého hudebního skladatele Bohuslava Martinů. V Roce české hudby představíme ostravskému publiku poprvé také dva české choreografy – Janu BurkiewiczovouViktora Konvalinku. Vsadili jsme v nové inscenaci na tři osobnosti generace pozdních třicátníků – tedy na generaci choreografů, která je pořád ještě mladá, ale už etablovaná a která se vyjadřuje v zásadně odlišných estetických vzorcích s ohledem na své kulturní kořeny!“ zve diváky šéfka baletu NDM Lenka Dřímalová.

Veřejná generální zkouška se uskuteční ve středu 10. dubna 2024 od 10.30 hodin, i na ni jsou v prodeji vstupenky.


DEKKADANCERS zkouší La Dolce Vita (foto Serghei Gherciu)
DEKKADANCERS zkouší La Dolce Vita (foto Serghei Gherciu)

Premiéra DEKKADANCERS dnes
Už dnes, 9. dubna, se uskuteční v prostoru Jatka78 premiéra souboru DEKKADANCERS La Dolce Vita. Inscenace sází na tancem ztvárněné akční i dojemné scény plné pouličních šarvátek, autorskou hudbu Jana Šikla, výtvarné ztvárnění Pavla Knolleho a na osvědčený „dekkáčovský“ humor. Autorské duo Štěpán Pechar a Štěpán Benyovszký se v La Dolce Vita nechalo volně inspirovat příběhy lidí bez domova. Na přípravách soubor spolupracuje s Armádou spásy, Novým Prostorem a Pragulic. Organizacím, které pomáhají bezdomovcům, tanečníci vyčlenili platinové benefiční vstupenky, kdy mezi ně rovným dílem rozdělí 100 % vybrané částky.

„Nejvíce znepokojující výpovědi, které jsme v rozhovorech s lidmi žijícími na ulici slyšeli, se točily kolem jejich spokojenosti. Svůj život by prý za nic neměnili. Nemusí se o nic starat, nemusí dělat nic, než na co mají chuť. Jen si užívají, všechno, co jejich život nabízí, bez starosti o zítřek. Mohou se oddat impulzům, neřestem, závislostem i lenošení. La dolce vita! Co na tom, že zítra může hrozit mráz, hlad, úraz či smrt – teď si ještě mohou udělat dobře. Našli jsme něco univerzálně lidského na snaze ignorovat naléhavé problémy ve vlastním životě a prostě se jen snažit ukojit bezprostřední touhy,“ říká Štěpán Benyovszký. Inscenace se hraje každý den až do neděle.


Foto archiv Baletu NdB 2
Foto archiv Baletu NdB 2

Balet NdB 2 v Londýně
Část juniorského souboru NdB 2 od pátku trénuje v Londýně na půdě Královského baletu. Od 10. dubna se v Linbury Theatre koná festival International Draft Works, kde se představí tvorba mladých choreografů z celého světa. Spolu s Baletem NdB se této prestižní akce účastní i choreografové z Pařížské Opery, Norského národního baletu, Baletu Semperoper z Drážďan nebo Korejského národního baletu. NdB 2 se představí s choreografií Act Naturally, kterou vytvořila Barbora Rašková.


Dancers Meet Filmmakers – ukázka z tvůrčí rezidence projektu Panta Rhei
Ve čtvrtek 11. dubna 2024 se od 16:00 do 18:00 uskuteční na Zámku Žďár nad Sázavou ukázka z tvůrčí rezidence nového projektu zaštítěného Centrem choreografického rozvoje SE.S.TA. Obrazy prostoru, linie v baroku, kompoziční principy: první prezentace tanečníků a filmařů projektu Panta Rhei z tvůrčí rezidence na zámku se uskuteční už 11. dubna. Sraz zájemců je v kavárně u Muzea nové generace.

Panta Rhei je chystaný mezinárodní interdisciplinární umělecký projekt Martina Říčana vznikající pod Centrem choreografického rozvoje SE.S.TA ve spolupráci s organizací Vokalakademie Niederösterreich. Projekt bude uveden v červenci 2024 na festivalu KoresponDance. Na projektu spolupracují začínající umělci z odvětví zpěvu, tance a filmu z několika míst České republiky, Polska, Slovenska a Rakouska.


Markéta Vacovská (foto Vojtěch Brtnický)

O tanci s Markétou Vacovskou v Plzni – v cyklu Noisy Talks
Hlučná přednáška pro zvídavé rodiče, divoké děti a odvážné hosty na téma tanec, kterou pořádá plzeňská Zastávka (Přeštická 1761/4, Plzeň 3) 16. dubna v 10:00 hodin dopoledne. Pozvání přijala tanečnice a choreografka Markéta Vacovská, která představí zájemcům svůj pohled na to, co pro ni znamená tanec. Co ji inspiruje, motivuje i brzdí v tvorbě? Dá se to vůbec vyjádřit slovy?

Markéta Vacovská vystudovala obor Nonverbální divadlo na pražské HAMU. Spolupracuje s mnoha českými tanečními uskupeními, např. je členkou mezinárodně uznávaného souboru Spitfire Company, s nímž vytvořila množství inscenací jako interpretka i choreografka.

„Noisy Talks je série přednášek určených svým obsahem především dospělému publiku, na kterých jsou ale děti vítány,“ říkají organizátoři. „O jejich přítomnosti jsou řečníci i řečnice obeznámeni a každý, kdo se akce účastní, tak činí s vědomím, že děti budou pravděpodobně pobíhat, brmlat, hrát si atp. Na místě pro ně bude připravený malý improvizovaný dětský koutek.“ Vstupné 50 Kč (platí jen dospělí).


Vyjdu z lesa, vyjmu páteř ze svého hřbetu a budu ji mít místo meče (foto Vojtěch Brtnický, Pulsar)
Vyjdu z lesa, vyjmu páteř ze svého hřbetu a budu ji mít místo meče (foto Vojtěch Brtnický, Pulsar)

Nu dance fest v Bratislavě od 10. do 14. dubna
festivalová přehlídka současné taneční tvorby na Slovensku proběhne od 10. do 14. dubna. Uskuteční se na ní mimo jiné i premiéra souboru threeiscompany a Jara Viňarského, která se brzy již během dubna představí i v Praze. Naopak v Bratislavě má slovenskou premiéru naše uskupení PULSAR.

Přesný program festivalu:

10. 4. 2024 / 20:00 / A4 ~ threeiscompany & Jaro Viňarský – IHOPEIWILL (SK/CZ/DE) // premiéra

11. 4. 2024 / 18:00 & 20:00 / Štúdio 12 ~ Jedným dychom – ARGO A ASTOR /interiér vzťahov/ (SK)

11. 4. 2024 / 20:00 / A4 ~ Double show: RADICAL EMPATHY – Carry (SK/FR) & Divadlo Štúdio tanca – Filomena (SK/GT)

12. 4. 2024 / 20:00 / A4 ~ PULSAR – Vyjdu z lesa, vyjmu páteř ze svého hřbetu a budu ji mít místo meče. (BY/CZ) // slovenská premiéra

13. 4. 2024 / 20:00 / P*AKT ~ Motionhouse / Jamie Lee & Stanislav Dobák – Extant (SK/BE) 

14. 4. 2023 / 20:00 / A4 ~ Simone Sandroni – Let There Be Light (DE/IT/SK) // premiéra, comissioned show

Sprievodný programTBA – dobrovoľné vstupné / vstup zdarma

Informace a vstupenky ZDE.


Ze soutěžní přehlídky New Generation (foto archiv pořadatele)
Ze soutěžní přehlídky New Generation (foto archiv pořadatele)

New generation: Taneční soutěž pro malé i velké tanečníky proběhla v Malém divadle v Liberci
Minulý týden zakončil 4. ročník taneční soutěže v klasickém a moderním tanci New Generation. Nedělní akce se v Liberci zúčastnilo 230 mladých talentů z řad tanečních škol z celé České republiky. Hlavním cílem prestižní soutěže je přiblížit taneční umění širší veřejnosti a podpořit talentované děti, mládež i dospělé věnující se tanci na amatérské úrovni. Stává se tak místem setkání všech, kteří mají možnost porovnat své výkony, získat zkušenosti, najít potřebnou inspiraci a navázat nové formy spolupráce a přátelství.

Letošních 140 tanečních čísel hodnotila porota sestavená z odborníků: Zdeněk Prokeš, Anna Ščekaleva, Michaela Wenzelová, Adam Zvonař. Akce probíhala v přátelské atmosféře pod záštitou členky Rady Libereckého kraje Ing. Květy Vinklátové. Ze všech zúčastněných se nejlépe umístily taneční školy: BŠ Terezie Dudové, TC BackStage Praha, BŠ Olgy Kyndlové, BŠ Attitudeballet, Master Ballet School, A-styl Liberec, a další. Ceny pro vítěze věnovala Nadace Preciosa. Soutěž se konala za finanční podpory Libereckého kraje a Nadace Život umělce. Partnerem letošního ročníku soutěže byla firma Grishko Dance.

Ze soutěžní přehlídky New Generation (foto archiv pořadatele)
Ze soutěžní přehlídky New Generation (foto archiv pořadatele)

„Soutěž jako každoročně proběhla na vysoké úrovni, baletní svět se nemusí bát o svou budoucnost. Opět se ukázalo, že je plno mladých talentů, kteří mají dispozice a potenciál pro tanec. Moc jsem si užila být porotcem,“ svěřuje se Michaela Wenzelová. „Rádi bychom v této bohulibé akci pokračovali i v dalších letech. Naším cílem je, aby se soutěž New Generation stala v Liberci tradicí s velmi dobrým jménem,“ doplňuje ředitel soutěže Alexey Yurakov.


ORBITA – Byla jedna duše (foto archiv souboru)
ORBITA – Byla jedna duše (foto archiv souboru)

Tip na další týden: Brněnská ORBITA zve na představení Byla jedna duše
Skupina tanečníků pod vedením Terezy Lepold Vejsadové z tanečního spolku ORBITA chystá reprízu taneční, hudební a vizuálně-umělecké pohádky Byla jednou jedna duše, a to na středu 17. dubna 2024 v 18:30 v Divadle Barka.

Inkluzivní soubor propojující tanečníky s handicapem a bez něj znovu uvede taneční inscenaci, která na jevišti mísí tanec, poezii, zpěv a originální živý klavírní podkres. Použity jsou také nahrávky skladeb elektronické hudby. Pohádka svou vlastní poetikou vypráví mihotavý příběh o lásce, lidech, o čase a duši člověka. Text je sám o sobě abstraktní, svou podstatou nabízí divákovi prostor k zamyšlení a nahlédnutí do duše básníka i své vlastní.

„Tento krásný poetický zážitek je z ranku takových, kde se diverzita uvnitř tvůrčí skupiny na jevišti setkává s potenciálně širokou škálou skupin publika, pro které je určen. Kultura tohoto druhu se neuzavírá do specifických neproniknutelných kruhů, ale naopak otevírá oboustranně dveře všem, kdo mají zájem,“ řekla jedna z divaček po zhlédnutí premiéry.

Šimon Dominik, autor textů a melodií, je potulný básník, kterého můžete nejčastěji potkat v ulicích Brna s cedulí „Básně na počkání“. Objevuje se v knize Robinsoni a donkichoti Aleše Palána a v krátkém dokumentu ze série Známí neznámí od Battlement Production.

Vladimír Kloubek, bývalý sólista Pražského komorního baletu, v tomto díle navazuje na svou práci choreografa v době, kdy spolupracoval zejména na muzikálových produkcích Městského divadla Brno. Po tvůrčí pauze se vrátil, aby skupinu podpořil v tomto specifickém uměleckém konceptu.

Katarina Kadijevic je performerka a audiovizuální umělkyně, která ve svých uměleckých projektech a instalacích propojuje pohybovou performance s poezií a multimediálními prvky. Inkluzivní skupina se zaměřuje na současný tanec a pohybové divadlo. Soubor tvoří tanečníci s handicapem i bez něj. Je součástí spolku ORBITA, kolektivu nezávislých umělců, kteří tvoří v oblasti pohybu, tance a performance.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments