Týden s tancem
Premiéra Rapsodie Bohemia už za několik dní
Balet Národního divadla moravskoslezského uvede k Roku české hudby 2024 na jeviště Divadla Jiřího Myrona 11. dubna 2024 tři choreografie vytvořené na hudbu českých skladatelů.
„Hudební dramaturgie Rapsodie Bohemia vychází z tvorby českých avantgardních skladatelů první poloviny 20. století – Bohuslava Martinů, Jaroslava Ježka, Ervína Schulhoffa – a akcentuje tvorbu kultovního skladatele filmové hudby 2. poloviny 20. století Zdeňka Lišky. Všichni jmenovaní byli nadčasovými umělci a pro balet, moderní tanec či taneční divadlo jsou stále inspirující. Mám obrovskou radost, že Ostrava poprvé v České republice uvede dílo nové choreografické superhvězdy z USA Justina Pecka právě na hudbu českého hudebního skladatele Bohuslava Martinů. V Roce české hudby představíme ostravskému publiku poprvé také dva české choreografy – Janu Burkiewiczovou a Viktora Konvalinku. Vsadili jsme v nové inscenaci na tři osobnosti generace pozdních třicátníků – tedy na generaci choreografů, která je pořád ještě mladá, ale už etablovaná a která se vyjadřuje v zásadně odlišných estetických vzorcích s ohledem na své kulturní kořeny!“ zve diváky šéfka baletu NDM Lenka Dřímalová.
Veřejná generální zkouška se uskuteční ve středu 10. dubna 2024 od 10.30 hodin, i na ni jsou v prodeji vstupenky.
Premiéra DEKKADANCERS dnes
Už dnes, 9. dubna, se uskuteční v prostoru Jatka78 premiéra souboru DEKKADANCERS La Dolce Vita. Inscenace sází na tancem ztvárněné akční i dojemné scény plné pouličních šarvátek, autorskou hudbu Jana Šikla, výtvarné ztvárnění Pavla Knolleho a na osvědčený „dekkáčovský“ humor. Autorské duo Štěpán Pechar a Štěpán Benyovszký se v La Dolce Vita nechalo volně inspirovat příběhy lidí bez domova. Na přípravách soubor spolupracuje s Armádou spásy, Novým Prostorem a Pragulic. Organizacím, které pomáhají bezdomovcům, tanečníci vyčlenili platinové benefiční vstupenky, kdy mezi ně rovným dílem rozdělí 100 % vybrané částky.
„Nejvíce znepokojující výpovědi, které jsme v rozhovorech s lidmi žijícími na ulici slyšeli, se točily kolem jejich spokojenosti. Svůj život by prý za nic neměnili. Nemusí se o nic starat, nemusí dělat nic, než na co mají chuť. Jen si užívají, všechno, co jejich život nabízí, bez starosti o zítřek. Mohou se oddat impulzům, neřestem, závislostem i lenošení. La dolce vita! Co na tom, že zítra může hrozit mráz, hlad, úraz či smrt – teď si ještě mohou udělat dobře. Našli jsme něco univerzálně lidského na snaze ignorovat naléhavé problémy ve vlastním životě a prostě se jen snažit ukojit bezprostřední touhy,“ říká Štěpán Benyovszký. Inscenace se hraje každý den až do neděle.
Balet NdB 2 v Londýně
Část juniorského souboru NdB 2 od pátku trénuje v Londýně na půdě Královského baletu. Od 10. dubna se v Linbury Theatre koná festival International Draft Works, kde se představí tvorba mladých choreografů z celého světa. Spolu s Baletem NdB se této prestižní akce účastní i choreografové z Pařížské Opery, Norského národního baletu, Baletu Semperoper z Drážďan nebo Korejského národního baletu. NdB 2 se představí s choreografií Act Naturally, kterou vytvořila Barbora Rašková.
Dancers Meet Filmmakers – ukázka z tvůrčí rezidence projektu Panta Rhei
Ve čtvrtek 11. dubna 2024 se od 16:00 do 18:00 uskuteční na Zámku Žďár nad Sázavou ukázka z tvůrčí rezidence nového projektu zaštítěného Centrem choreografického rozvoje SE.S.TA. Obrazy prostoru, linie v baroku, kompoziční principy: první prezentace tanečníků a filmařů projektu Panta Rhei z tvůrčí rezidence na zámku se uskuteční už 11. dubna. Sraz zájemců je v kavárně u Muzea nové generace.
Panta Rhei je chystaný mezinárodní interdisciplinární umělecký projekt Martina Říčana vznikající pod Centrem choreografického rozvoje SE.S.TA ve spolupráci s organizací Vokalakademie Niederösterreich. Projekt bude uveden v červenci 2024 na festivalu KoresponDance. Na projektu spolupracují začínající umělci z odvětví zpěvu, tance a filmu z několika míst České republiky, Polska, Slovenska a Rakouska.
O tanci s Markétou Vacovskou v Plzni – v cyklu Noisy Talks
Hlučná přednáška pro zvídavé rodiče, divoké děti a odvážné hosty na téma tanec, kterou pořádá plzeňská Zastávka (Přeštická 1761/4, Plzeň 3) 16. dubna v 10:00 hodin dopoledne. Pozvání přijala tanečnice a choreografka Markéta Vacovská, která představí zájemcům svůj pohled na to, co pro ni znamená tanec. Co ji inspiruje, motivuje i brzdí v tvorbě? Dá se to vůbec vyjádřit slovy?
Markéta Vacovská vystudovala obor Nonverbální divadlo na pražské HAMU. Spolupracuje s mnoha českými tanečními uskupeními, např. je členkou mezinárodně uznávaného souboru Spitfire Company, s nímž vytvořila množství inscenací jako interpretka i choreografka.
„Noisy Talks je série přednášek určených svým obsahem především dospělému publiku, na kterých jsou ale děti vítány,“ říkají organizátoři. „O jejich přítomnosti jsou řečníci i řečnice obeznámeni a každý, kdo se akce účastní, tak činí s vědomím, že děti budou pravděpodobně pobíhat, brmlat, hrát si atp. Na místě pro ně bude připravený malý improvizovaný dětský koutek.“ Vstupné 50 Kč (platí jen dospělí).
Nu dance fest v Bratislavě od 10. do 14. dubna
festivalová přehlídka současné taneční tvorby na Slovensku proběhne od 10. do 14. dubna. Uskuteční se na ní mimo jiné i premiéra souboru threeiscompany a Jara Viňarského, která se brzy již během dubna představí i v Praze. Naopak v Bratislavě má slovenskou premiéru naše uskupení PULSAR.
Přesný program festivalu:
10. 4. 2024 / 20:00 / A4 ~ threeiscompany & Jaro Viňarský – IHOPEIWILL (SK/CZ/DE) // premiéra
11. 4. 2024 / 18:00 & 20:00 / Štúdio 12 ~ Jedným dychom – ARGO A ASTOR /interiér vzťahov/ (SK)
11. 4. 2024 / 20:00 / A4 ~ Double show: RADICAL EMPATHY – Carry (SK/FR) & Divadlo Štúdio tanca – Filomena (SK/GT)
12. 4. 2024 / 20:00 / A4 ~ PULSAR – Vyjdu z lesa, vyjmu páteř ze svého hřbetu a budu ji mít místo meče. (BY/CZ) // slovenská premiéra
13. 4. 2024 / 20:00 / P*AKT ~ Motionhouse / Jamie Lee & Stanislav Dobák – Extant (SK/BE)
14. 4. 2023 / 20:00 / A4 ~ Simone Sandroni – Let There Be Light (DE/IT/SK) // premiéra, comissioned show
Sprievodný program: TBA – dobrovoľné vstupné / vstup zdarma
Informace a vstupenky ZDE.
New generation: Taneční soutěž pro malé i velké tanečníky proběhla v Malém divadle v Liberci
Minulý týden zakončil 4. ročník taneční soutěže v klasickém a moderním tanci New Generation. Nedělní akce se v Liberci zúčastnilo 230 mladých talentů z řad tanečních škol z celé České republiky. Hlavním cílem prestižní soutěže je přiblížit taneční umění širší veřejnosti a podpořit talentované děti, mládež i dospělé věnující se tanci na amatérské úrovni. Stává se tak místem setkání všech, kteří mají možnost porovnat své výkony, získat zkušenosti, najít potřebnou inspiraci a navázat nové formy spolupráce a přátelství.
Letošních 140 tanečních čísel hodnotila porota sestavená z odborníků: Zdeněk Prokeš, Anna Ščekaleva, Michaela Wenzelová, Adam Zvonař. Akce probíhala v přátelské atmosféře pod záštitou členky Rady Libereckého kraje Ing. Květy Vinklátové. Ze všech zúčastněných se nejlépe umístily taneční školy: BŠ Terezie Dudové, TC BackStage Praha, BŠ Olgy Kyndlové, BŠ Attitudeballet, Master Ballet School, A-styl Liberec, a další. Ceny pro vítěze věnovala Nadace Preciosa. Soutěž se konala za finanční podpory Libereckého kraje a Nadace Život umělce. Partnerem letošního ročníku soutěže byla firma Grishko Dance.
„Soutěž jako každoročně proběhla na vysoké úrovni, baletní svět se nemusí bát o svou budoucnost. Opět se ukázalo, že je plno mladých talentů, kteří mají dispozice a potenciál pro tanec. Moc jsem si užila být porotcem,“ svěřuje se Michaela Wenzelová. „Rádi bychom v této bohulibé akci pokračovali i v dalších letech. Naším cílem je, aby se soutěž New Generation stala v Liberci tradicí s velmi dobrým jménem,“ doplňuje ředitel soutěže Alexey Yurakov.
Tip na další týden: Brněnská ORBITA zve na představení Byla jedna duše
Skupina tanečníků pod vedením Terezy Lepold Vejsadové z tanečního spolku ORBITA chystá reprízu taneční, hudební a vizuálně-umělecké pohádky Byla jednou jedna duše, a to na středu 17. dubna 2024 v 18:30 v Divadle Barka.
Inkluzivní soubor propojující tanečníky s handicapem a bez něj znovu uvede taneční inscenaci, která na jevišti mísí tanec, poezii, zpěv a originální živý klavírní podkres. Použity jsou také nahrávky skladeb elektronické hudby. Pohádka svou vlastní poetikou vypráví mihotavý příběh o lásce, lidech, o čase a duši člověka. Text je sám o sobě abstraktní, svou podstatou nabízí divákovi prostor k zamyšlení a nahlédnutí do duše básníka i své vlastní.
„Tento krásný poetický zážitek je z ranku takových, kde se diverzita uvnitř tvůrčí skupiny na jevišti setkává s potenciálně širokou škálou skupin publika, pro které je určen. Kultura tohoto druhu se neuzavírá do specifických neproniknutelných kruhů, ale naopak otevírá oboustranně dveře všem, kdo mají zájem,“ řekla jedna z divaček po zhlédnutí premiéry.
Šimon Dominik, autor textů a melodií, je potulný básník, kterého můžete nejčastěji potkat v ulicích Brna s cedulí „Básně na počkání“. Objevuje se v knize Robinsoni a donkichoti Aleše Palána a v krátkém dokumentu ze série Známí neznámí od Battlement Production.
Vladimír Kloubek, bývalý sólista Pražského komorního baletu, v tomto díle navazuje na svou práci choreografa v době, kdy spolupracoval zejména na muzikálových produkcích Městského divadla Brno. Po tvůrčí pauze se vrátil, aby skupinu podpořil v tomto specifickém uměleckém konceptu.
Katarina Kadijevic je performerka a audiovizuální umělkyně, která ve svých uměleckých projektech a instalacích propojuje pohybovou performance s poezií a multimediálními prvky. Inkluzivní skupina se zaměřuje na současný tanec a pohybové divadlo. Soubor tvoří tanečníci s handicapem i bez něj. Je součástí spolku ORBITA, kolektivu nezávislých umělců, kteří tvoří v oblasti pohybu, tance a performance.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]