Týden s tancem

Začínají festivaly Laterna Fest a Divadelní Flora. Premiéru v Divadle BRAVO! uvádí duo Kozel ve fraku, Temporary Collective se za týden rozloučí v PONCI s Duety. Na představení zve MOVE Ostrava i Studio ALTA, představujeme také první ročník Symposia Dancetopia:
Sirques Alfon (foto Sören Vilks)
Sirques Alfon (foto Sören Vilks)

Začíná Laterna Fest
Druhý ročník mezinárodního festivalu multižánrového a multimediálního divadla začne ve čtvrtek 9. května na Nové scéně ND pod hlavičkou Laterny magiky. Zahájí ho soubor Sirqus Alfon ze Švédska se svou show Play 3.0. Laterna Fest vznikl jako bienále z iniciativy uměleckého šéfa Laterny magiky Radima Vizváryho. Druhý ročník přiveze do Prahy progresivní a inspirativní tvůrce z Japonska, Austrálie, Švédska, Kanady, Izraele a České republiky. Program nabídne technologicky a umělecky exkluzivní díla, tanec i pohybové divadlo, mistrovství komiky či vizuálně poutavou poetiku. Soubory Sankai Juku, Umbilical Brothers či Sirqus Alfon patří ke světové špičce ve svých oborech a do České republiky zavítají po dlouhé pauze, nebo vůbec poprvé.

Sirqus Alfon, který vystoupí ve čtvrtek a v pátek, je cenami ověnčená elektro punk popová skupina ze Švédska, která fúzí mnoha žánrů vytváří z divadla zcela novou zkušenost. Ve svých scénických projektech stírají mnohé hranice a vrství originálně a bláznivě divadelní realitu. Svou ojedinělou poetiku vytvářejí rafinovanou kombinací interaktivní technologie a laserů, zapojením umělé inteligence, s využitím optických iluzí a video smyček, navíc v širokém hudebním spektru. Neprezentují se jako okázalá divadelní show, ale slibují nečekaný umělecký a také hodně zábavný zážitek. Erik Rosales, Martin Östman a Henrik Strindberg začínali jako teenageři s pouličním divadlem, chodili po sklenicích či polykali oheň. Nakonec objeli svět kolem dokola, zaujali dokonce i v punkových klubech v Bolivii nebo squotech ve východním Německu a proslavili se v soutěži America´s Got Talent. Jejich performance jsou dialogem mnoha principů, jakýmsi „all inklusive art“, kde se setkává hi-tech magie s autenticky lidskou přítomností, hudbou a nápady.

Více o festivalu ZDE.


Maciej Kuźmiński – Every Minute Motherland (foto Mariusz Marciniak)
Maciej Kuźmiński – Every Minute Motherland (foto Mariusz Marciniak)

Začíná také Divadelní Flora
A bude na ní současný tanec. Jedním z hostů 27DF bude uznávaný polský choreograf Maciej Kuźmiński, který exkluzivně povede taneční workshop a v rámci festivalové linie WOLNOŚĆ uvede hned dvě inscenace, které citlivě reagují na ruskou agresi na Ukrajině… Absolvent hudební a taneční konzervatoře Trinity Laban v Londýně Maciej Kuźmiński (1985) patří k nejuznávanějším polským choreografům současnosti. Ve své tvorbě vychází z vlastní pohybové metody Dynamic Phrasing, kterou na tanečním workshopu představí i na 27DF. Jednou z nejvlivnějších událostí se pro Kuźmińského stala ruská agresivní válka na Ukrajině. Od jejího vypuknutí v únoru 2022 vytvořil již pět inscenací, které se různými způsoby vztahují k této tragické události. Flora uvede dvě z nich, jež vznikly dokumentární metodou.

Taneční dílo Every Minute Motherland (na programu 11. května) vzešlo ze spolupráce Kuźmińského s ukrajinskými tanečnicemi, které do Polska uprchly před válkou. Mimořádně působivá, emotivní choreografie nalézá vyjádření pro „to nevyslovitelné“ prostřednictvím společného jazyka tance. V kontrastu ke každodennímu zobrazování válečných událostí v médiích, kde se válka odehrává v otupující smyčce, směřuje Kuźmiński pozornost diváka k intimním výpovědím tanečnic, jejichž traumatické zážitky se stávají existenciální zkušeností nás všech.

Takové trauma si nese i tanečnice Daria Koval, jejíž osobní příběh choreograf na základě společného výzkumu přetavil v sugestivní sólo, které silně rezonuje mezinárodním publikem a sbírá ceny na festivalech napříč Evropou (Solo Dance Concest Gdaňsk, Solocoreografico Frankfurt nad Mohanem). Resistance Movement (na programu 14. května) je strhující osobní výpovědí o destruktivnosti války a neuvěřitelné vůli se jí vzepřít. Programový blok WOLNOŚĆ je pořádán s významnou finanční podporou Česko-polského fóra a Polského institutu v Praze.

„Motto Volnost(i) prostupuje všemi vybranými tituly, jež ve vzájemném dialogu napříč festivalovým programem vyjevují další společné významové roviny. Letos lze doslova mluvit o škále možností toho, co pro nás volnost v kontextu dnešního světa znamená: od sevřenosti života jedinců v područí mocenských ideologií a válek (Happy Birthday a obě Kuźmińského performance), přes oscilaci mezi sepjatostí a volností člověka v otázkách identity (Delicate, Anomalie), manifestaci znovunabytí svobody (Béton brut) až po nespoutanost dětské mysli a sílu lidské kreativity jako takové (Mikrosvěty). Těšíme se rovněž na premiéru Freedom In Motion v podání baletu MDO, pro niž je téma svobody a volnosti přímo výchozí pozicí, jejím prvotním impulsem, dodává Jitka Pavlišová, dramaturgyně tanečně-performativní sekce DF.


Kozel ve fraku – Anna Kukuczková a Vojtěch Svoboda (foto Dan Drahotský)
Kozel ve fraku – Anna Kukuczková a Vojtěch Svoboda (foto Dan Drahotský)

Pantomimické premiéra v Divadle BRAVO!: Buřty v medu od Kozla ve fraku
Soubor Kozel ve fraku, který se věnuje tvorbě na poli pantomimy a pohybového divadla, uvádí novou inscenaci Buřty v medu. Jedná se o jedinečný divadelní projekt, kde umělci za použití mikroportů doprovodí mimické akce zvukovým projevem a mluveným slovem. Premiéra proběhne 9. května 2024 od 19 hodin v Divadle BRAVO!

Inscenace Buřty v medu je autorský počin souboru Kozel ve fraku, který je ceněný pro svou vysokou uměleckou úroveň a vytříbenou techniku. Zde však sáhl po zcela novém prostředku komunikace, tedy slovu a zvuku, a představuje moderní pantomimu ve velmi atraktivní formě. Dostává se na pomezí žánrů pantomimy, stand upu, beat boxu, slam poetry, dabingu, lip syncu či mluvené grotesky. Tento styl, v zahraničí reprezentován osobnostmi jako Micheal Courtemanche, Umbillical Brothers či Rowan Atkinson, je v Čechách zatím neobjevený a posouvá žánr pantomimy na novou úroveň. Dává jí velmi moderní ráz, velkou srozumitelnost, akčnost a atraktivitu pro široké publikum. Od němého děje se posouvá k moderní show a nabízí pantomimě zcela nové možnosti.

Pro samotné umělce jde o velkou výzvu. Sami přiznávají, že toto není jejich typický styl:„Jde o takový žánrový mišmaš. Ač oba máme zkušenosti třeba s klasickou činohrou, tak tady přidáváme slovo a zvuk do pantomimy, kterou má člověk roky studia i praxe zažitou jako němé umění. A poprvé děláme čistě show místo divadla. Najednou se mění zažitý proces tvorby, technika pantomimy i přemýšlení na jevišti a další věci,“ říkají Anna Kukuczková a Vojtěch Svoboda.

Inscenace Buřty v medu bude na repertoáru Divadlo BRAVO!, zároveň jsou však plánované výjezdy na festivaly mimo Prahu, mohou se těšit například diváci Letního bláznění v Chebu. Inscenace je dělaná jak „dovnitř“, tak na krytou stage nebo šapitó. Lístky jsou k sehnání na webu divadla. Představení Buřty v medu se odehraje 9. 5. 2024 od 19:00 na scéně Divadla BRAVO!, bývalého Branického divadla, kde je soubor Kozel ve fraku stálým hostem. Na repertoáru zde mají také rodinnou inscenaci Absurditky, monodrama Kukačka aneb Přesto zůstal člověkem herečky Anny Kukuczkové nebo Stvoření světa, sólové pantomimické etudy Vojtěcha Svobody s živým hudebním doprovodem Lukáše Sommera.

Kozel ve fraku jedivadelní soubor založený v roce 2016 autorskou dvojicí Anna Kukuczková – Vojtěch Svoboda. Umělecké zaměření skupiny se soustředí na zkoumání, tvorbu a vývoj žánru moderní pantomimy a nonverbálního divadla. Oba interpreti patří ke špičce mimického divadla v České republice a zkušenosti mají i na mezinárodní divadelní scéně. Na repertoáru mají společné i sólové inscenace různých stylů a různé tematiky, kromě ČR vystupovali například ve Francii, USA, Německu, Polsku, Arménii, Japonsku nebo na Filipínách.

Divadlo BRAVO! není pouze domovskou scénou souboru Losers Cirque Company a divadlem nového cirkusu.Své čestné, historií podpořené místo tu má pantomima, a to od roku 1980, kdy bylo založeno Branické divadlo pantomimy. Buřty v medu jsou druhou premiérou roku 2024, která se v Divadle BRAVO! uskutečnila. Tou první byla Národní sbírka zlozvyků, kterou pro Losers Cirque Company režíroval Tomáš Dianiška. Další chystanou premiérou bude one man show Andreje Ligy Sídliště Bláznů. Již nyní se intenzivně pracuje na velkolepé show Cizinec v režii Italské režisérky Firenzy Guidy, kterou LCC uvede na podzim. Svou novinku představí i další stálí hosté – soubor Bratři v tricku.


Ponec Duety foto Vojtěch Brtnický
Duety (foto Vojtěch Brtnický)

Temporary Collective se v PONCI brzy rozloučí s inscenací Duety
Temporary Collective, respektive režisérka Petra Tejnorová a choreografové a performeři Tereza Ondrová s Viktorem Černickým zvou všechny své fanoušky a přátele na poslední uvedení participativního projektu Duety, a to na úterý 14. května do divadla PONEC. Program začne tradičně ve 20 hodin představením a od 21:20 naváže karaoke párty. Diváci i účinkující si tak mohou „rozlučkový“ večer užít, jak se patří – a hlavně společně. Právě o komunikaci a společném bytí totiž Duety jsou. Vznikly v roce 2019, recenzi jsme psali ZDE.

Společně s tanečníky a performery se v divadle PONEC setkávají i lidé, kteří na jevišti nikdy předtím nestáli. Duety totiž vznikaly netradiční formou skrze workshopy – kdy se performeři a tanečníci Tereza Ondrová, Viktor Černický a Sai poprvé setkávali s osobou, kterou před workshopem neznali.


Bodies In Progress (ME-SA, foto Veronika Cechmanková)
Bodies In Progress (ME-SA, foto Veronika Čechmánková)

POZVÁNKA: V pátek v Ostravě – Bodies in Progress
Martina Hajdyla Lacová
vystupuje v pátek 10. května v Ostravě ve Studiu G se svou výjimečnou a reálným časem omezenou performancí Bodies in Progress. Představení divákům přináší platforma MOVE Ostrava.

Všichni jsme začali život v těle jiné lidské bytosti – ponořeni do systémové výměny, absorbující živiny z těla matky stejně jako hormonální deriváty emocí a zároveň vylučující náš biologický odpad skrze její tělesné otvory. Slovy psychoanalytičky Joan Raphael-Leff („Jakmile si žena uvědomí početí, přestává být jednotlivcem, nýbrž obývanou množinou“) tahle základní zkušenost interkorporality, kde „já“ a „ne já“ existují v propojení, otevírá prostor pro hlubokou reflexi toho, jak naše první propojení ovlivňují celý náš život.

Každý pohyb zrcadlí dialog mezi někým a něčím, co teprve přijde, a zároveň loučením s někým, kým jsme byli. Komplexní dynamika drzých i citlivých interakcí ve sdíleném prostoru, který obývají současně minulost i budoucnost. Jaký vliv má na ženu zkušenost sdílené existence? A jak se jí obývá tělo v průběhu tohoto procesu?

Bodies in Progress se bude uvádět exkluzivně pouze v období duben až červenec 2024, tedy mezi 22. a 38. týdnem těhotenství Martiny Hajdyla Lacové. Každé uvedení je tedy neopakovatelnou událostí.


Performance While I decay umělkyně Helen Tamasko (foto archiv Symposium Dancetopia)
Performance While I decay umělkyně Helen Tamasko (foto archiv Symposium Dancetopia)

AVÍZO: První ročník Symposia Dancetopia zkoumá identitu současné taneční tvorby ve světě
Ve dnech 24. – 26. května proběhne v Praze první ročník Symposia Dancetopia. Za vznikem nové vzdělávací platformy určené profesionálům*kám z oblasti tance, performance a divadelního umění stojí mezinárodní tým profesionálů*ek, kteří*ré chtějí společně s kolegy*němi z Česka a zahraničí diskutovat a zkoumat, co přesně taneční tvorba reprezentuje a řeší v globálně propojeném světě současného tance. „Domnívám se, že důkladná debata na domácí scéně stále chybí,“ komentuje událost uměnovědkyně Hana Polanská. Událost bude zahájena 24. května v Přístavu 18600. Hlavní program poběží 25. května v divadle Paláce Akropolis a 26. května v tanečním klubu Fuchs2. Zahraničními hostkami jsou světově známé taneční expertky Anne Juren a Maria F. Scaroni. Kromě workshopů a panelových diskusí pro odborníky*ice proběhnou každý večer umělecká představení pro veřejnost.

Symposium otevírá dvě témata. První s titulem Fantazie & Realita zkoumá vztah mezi fantazií jako základním stavebním kamenem tvorby a realitou spojenou s praktickým uvedením díla na scénu. „Zaujalo nás pojetí expertky Anne Juren, podle které to funguje tak, že když si něco dokážete představit, stává se to realitou,“ říká choreografka, pedagožka a tanečnice Breeanne Saxton z Berlína. Druhé téma Důvěra & Sounáležitost ukazuje tanec nejen jako umělecké dílo, ale i společenský fenomén. Tento pohled zdůrazňuje schopnost tance nejen jako formy sebevyjádření, ale také jako prostředku pro interakci, komunikaci, sdílení a budování vztahů mezi lidmi. „Budeme se zabývat tím, jak současný tanec, který souvisí s dědictvím postmoderního tance a poststrukturalistickým myšlením, integruje somatické přístupy nebo různé umělecké praxe, komunitní praxe a vytváří vztah mezi uměním a společností. Budeme se ptát, jak taneční postupy ukazují nové vztahy, uvědomění, poznání světa, společnosti, těla i tance samotného,“ přibližuje uměnovědkyně Hana Polanská.

Performance Lovers against Lions umělce Guilherme Morais (foto archiv Symposium Dancetopia)
Performance Lovers against Lions umělce Guilherme Morais (foto archiv Symposium Dancetopia)

V pátek 24. května v Přístavu 18600 organizátoři*rky spustí registraci a symposium zahájí umělkyně Tina Hrevušová společnou performativní večeří. V sobotu 25. května dopoledne začne hlavní program v Paláci Akropolis workshopem s Anne Juren, která prostřednictvím anatomie, psychoanalýzy, feministických a queer teorií, poezie a somatických praktik rozšiřuje choreografii směrem k různorodým diskurzům, praktikám a léčbě těla. Následovat bude odpolední panelová diskuze s Anne a týmem Dancetopia. V neděli 26. května v klubu Fuchs2 dopolední workshop povede Maria F. Scaroni, která ve své práci kříží somatiku s kolektivními rituály, kde je tanec prostředkem, který pomáhá obnovit sociální vazby. Na workshop opět naváže stejně jako předchozí den odpolední diskuze s Marií a kolektivem Dancetopia. Program v sobotu i v neděli vyvrcholí večerními představeními umělců*kyň vybraných na základě otevřené výzvy. Z Česka to budou T.I.T.S., ME-SA a Mind Move, ze Slovenska dorazí Andrea Tušimová a z Německa collective blitzbereit, Guilherme Morais a Dasha Belous & Derin Cankaya. Na rozloučenou otevřou taneční parket DJs FRXXDOM queer clubnights. 

Za nově vznikající vzdělávací platformou Dancetopia a prvním ročníkem Symposia Dancetopia stojí zapálený a oddaný mezinárodní tým. Choreografka a performerka Alica Minar, poetka a kulturní manažerka Katarína Bakošová, umělkyně a performerka z Brooklynu Neva Guido, tanečník, performer, choreograf a taneční vědec Eduard Adam Orszulik, choreografka, pedagožka a tanečnice z Berlína Breeanne Saxton, uměnovědkyně Hana Polanská a Barbora Etlíková, choreografka, tanečnice a výzkumná pracovnice Anne Juren původem z Francie, žijící ve Vídni a taneční umělkyně a facilitátorka Maria F. Scaroni původem z Itálie, žijící v Berlíně. Dancetopia představuje jedinečnou vzdělávací platformu určenou všem profesionálům*kám z oblasti tance, performance a divadelního umění.


ALTA v květu – pozvánky do Libně

Studio ALTA slaví jaro a začátek nové sezony. V okolí Studia ALTA rozjíždí tři dny plné květů, medu a dřeva. „Zavři oči a poslouchej. Už to bzučí, co? Pomalu sbírej květy do herbáře na nový rok. Zatanči si s křovím. Třeseš se jak osika! Tak už si s námi zase sedni k ohni. Vůně dřeva, teplo ohně a slunce a třeba i krátká jarní bouřka. Nová sezóna v Libni je tu! Tři dny plné tance, poznání a rozjímání. Z toho jeden státní svátek. Zastav se, zastav se u nás.“

Během představení Tremula 08. 05. 2024 / 18:00 nabízí ALTA v rámci iniciativy Parent-Friendly Culture bezplatné hlídání dětí.

ÚT 07. 05. 2024 / 20:00 – 22:00

Storytelling u ohně: „Zapalme oheň, nechme se ukonejšit jeho plameny a zaposlouchejme se do magických, hravých, děsivých i pohádkových příběhů z tvorby profesionálních vypravěčů a vypravěček ze spolku story-telling.cz. Vydejte se s námi na cestu znovuobjevení hluboce zakořeněné tradice vyprávění a probuzení vlastní fantazie.“

ST 08. 05. 2024 / 13:00 – 18:00

Včely: „Interaktivní výtvarně-divadelní instalace o fascinujícím světě společenství včel medonosných. Slunce, Země, voda, vítr, krajina, kameny, rostliny, zvířata, lidé, včely, stan, úl, zavařenina, med…

Včelstvo jako jediná bytost. Společně sdílený prostor, hlas, vizuální zážitky a různé tvůrčí procesy. Zkusme si jaké by to bylo, kdybychom sami sebe vnímali jako součást obrovského superorganizmu, kterým by mohla být celá planeta Země nebo dokonce celý vesmír? Jak dlouho to bude trvat je zcela na vás.“

Tvůrčí tým: Kristýna Täubelová, Dora Bouzková, Jiřina Vacková, Jan Beneš
Hudební spolupráce: Marek Doubrava
Hrají: Jan Beneš, Dora Bouzková, Světlana Silič, Kristýna Täubelová, Daniela Voráčková

ST 08.05.2024 / 15:00 – 17:00

Jane Scalabroni: Prorostliny / workshop: Zveme dospělé i děti na průzkum rostlinné říše v okolí ALTY.

„Zveme vás k poznávání a seznamování se s konkrétními druhy rostlin, které tvoří náš prostor. Budeme je rozeznávat nejen botanicky, tedy povídat si o tom, jak je nejlépe identifikovat, ale i osobně – to, jak na nás daná rostlina působí, jak se nám líbí nebo nelíbí není o nic míň důležité. Společně pak vytvoříme kreslený herbář, kam tyto poznatky zaneseme a věnujeme ho ALTĚ jako doklad společného stráveného jarního odpoledne. S sebou povědomí o případných alergiích na trávy či jiné přátele a ochotu se dívat do trávníku a nahoru do korun stromů.“

„Jmenuji se Jane Scalabroni, studuji biologii a fascinuje mě poetika rostlin. Věnuji se hlavně lesním požárům, ale snažím se na rostliny a přírodu celkově pohlížet co nejosobněji, poznávat je a nosit je v sobě. Snažím se také svůj přírodovědecký život propojovat s mou láskou k performativnímu umění a literatuře. Hledám stále nové způsoby, jak je propojit,“ zve autorka.

Tremula (foto Michal Hančovský)
Tremula (foto Michal Hančovský)

ST 08.05.2024 / 16:00 – 17:30

TS Light: Dřevo na smetaně: „Interaktivní rodinný program oslavující vzácnost dřeva a význam křoví (zejména v tanci) i výročí Smetany, kterou si zjemníme ekologickou krizi světa.

TS Light je samo o sobě trochu legendou. Zaměřuje se na tvorbu pro děti a dospívající, při které se ale pobaví, poučí, rozesmějí a zamyslí i dospělí diváci. Soubor založila a vede Lenka Tretigová, která našla unikátní způsob, jak pracovat s dětmi tak, aby je to bavilo, a současně si osvojovali hodnoty důležité pro jejich osobnost, vztahy a život. TS Ligt je rozkročeno mezi amatérským a profesionálním světem. Je skutečný generační organismus, v němž se péče, komunikace, tvorba a svoboda potkávají s tématy důležitými pro nás všechny.“

ST 08.05.2024 / 18:00 – 19:00

Martina Hajdyla, Eliška Brtnická, Jana Stárková: TREMULA / *PF (Parent Friendly)
„Je třeba spočinout. Zůstat chvíli na místě. Kde ještě před chvílí hořel oheň, je nyní klid. Těla jsou vyčerpaná, čas se zpomalil. Konečně odpočinek. Ale jak dlouho se to dá vydržet? V představení Tremula se poprvé na jevišti potkávají artistka Eliška Brtnická a tanečnice Martina Hajdyla. Společně s režisérkou Janou Stárkovou hledají průniky svých uměleckých přístupů v čisté fyzikalitě, kterou dále rozvíjejí ve spolupráci s hudebním skladatelem Ianem Mikyskou a vizuálním umělcem Pavlem Havrdou.“ Připomeňte si recenzi.

Během představení nabízí ALTA bezplatné hlídání dětí. Je pro nás důležité, aby se v publiku setkávali lidé s různorodou životní zkušeností a víme, že pro rodiče malých dětí je přístup k živé kultuře často komplikovaný. V rámci programu Parent-Friendly Culture se snažíme alespoň částečně probourávat různorodé bariéry, které mezi sebou ve společnosti máme, umožnit rodičům nerušený divadelní zážitek a přímou účast na kulturním dění.

ST 08.05.2024 / 19:30 – 21:30

Trembling Dancing: „Workshop Trembling Dancing bude probíhat formou afterparty. Jednoduchým zadáním vycházejícím z ústředního pohybového motivu představení Tremula budou provázet Eliška Brtnická, Markéta Vacovská a hudebně podpoří Ian Mikyska, Jakub Švejnar a Martin Debřička. Uvolníme, rozhýbeme, vyklepeme svoje tělo a necháme se vést jeho fyzickými možnostmi a imaginací. Nutné pohodlné oblečení a obuv.“

ČT 09.05.2024 / 20:00 – 21:00

Martina Hajdyla, Eliška Brtnická, Jana Stárková: TREMULA – další repríza

Vstupné na celou akci kromě představení Tremula je dobrovolné. Více info zde.


Erlend (foto František Ortmann, Jatka78)
Erlend (foto František Ortmann, Jatka78)

Kam dál na současný tanec a pohybové divadlo

  • 420PEOPLE: 8. a 9. května se konají reprízy novinky Pulps, choreografie Simony Machovičové a Jindřicha Panského. V úterý 7. května hostuje plzeňské Moving Station inscenace Why Things Go Wrong.
  • Lenka Vagnerová & Company hraje 9. a 10. května v Minoru inscenaci Jeníček a Mařenka.
  • Pražský komorní balet 10. května vystoupí v Poličce. Bude zahajovat festival Martinů fest, a to s choreografiemi Trio a Listy důvěrné Petra Zusky a v obnoveném nastudování uvede choreografii Pavla Šmoka Z mého života. Živě doprovází Zemlinského kvarteto.
  • Na Jatka78 se v neděli 12. května vrací Jindřich Kopidol se sólem Erlend.
  • Farma v jeskyni 13. a 14. května reprízuje novinku Český hrdina.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments