Týden s tancem
Co nás čeká na festivalu TANEC PRAHA v nejbližších dnech v Praze
V neděli 2. června vypukl 36. ročník mezinárodního festivalu TANEC PRAHA! V Praze a 22 městech a obcích České republiky bude do 27. června přinášet pestrý výběr toho nejzajímavějšího z české a zahraniční taneční scény.
V rámci doprovodného programu proběhne v úterý 4. 6. v zahradách Zámku Troja otevřená lekce projektu Dance Well. Přijďte rozpohybovat své tělo i mysl. Zábavu pro celou rodinu přinese víkendový program, který zavede návštěvníky do domovských zemí festivalových umělců. CESTA NA SEVER se odehraje 8. a 9. 6. na valu za Krenovkou.
Večer 4. června bude v divadle PONEC patřit premiéře plné snění, imaginace, ženské energie a impozantních obrazů. Nenechte si utéct Fairy Tales od POCKETART.
Punk–rockový koncert, třpytivé kostýmy, rozdováděná hravost a záchvaty smíchu. To je norské představení pro nejmenší návštěvnictvo Rock Me Baby, kterou vytvořili Karstein Solli a Øystein Elle pro batolata a jejich blízké. K vidění bude ve 6. 6. v divadle PONEC. Islandská tvůrkyně, Lovísa Ósk Gunnarsdóttir otevře 10. 6. v divadle PONEC dialog týkající se stárnutí, poznávání vlastního těla a stigmat točících se kolem ženského přechodu.
Taneční inscenace Fairy Tales se silnou vizuální identitou pro 8 tanečnic za doprovodu živého zpěvu a hudby vznikla pod hlavičkou souboru POCKETART. V rámci témat ženství a hodnot, které ženská podstata vnáší do našeho světa, se v ní autorky vrací do míst dětství: „Odhalujeme a ohledáváme procesy, skrze které se stáváme samy sebou. S lehkostí si na sebe oblékáme různé role, jako by každá z nich byla jen další a další hrou. Role, které všichni známe z pohádek i z reálného života. Tvoříme si pro sebe nové fantazie, ve kterých přetváříme naše identity a způsoby jakými si dokážeme představit naše šťastné konce.“
Inscenace měla premiéru 26. a 27. dubna na tanečním festivalu Sísmograf ve Španělsku, byla uvedena 1. června na One Dance Week festivalu v Plovdivu. Po české premiéře opět míří na festival do zahraničí, tentokrát 12. a 13. června na JULIDANS International Festival v Amsterodamu. Vznikla v koprodukci s evropskou platformou Big Pulse Dance Alliance v rámci programu Upscaling Artist a za podpory koprodukčních partnerů: Sísmograf festival (Katalánsko, Španělsko), Festival TANEC PRAHA (Česká republika), Julidans – International Festival for Contemporary Dance (Nizozemsko) a CODA International Dance Festival (Norsko).
Kompletní pražský i regionální program najdete na webu Tance Praha.
* TANEC PRAHA – Praha
4. 6. 2024, 20:00, PONEC – divadlo pro tanec | Big Pulse Dance Alliance
POCKETART (CZ): Fairy Tales | premiéra – koprodukce
+ After Talk
6. 6. 2024, 10:00 & 17:00, PONEC – divadlo pro tanec | Family Friendly
Karstein Solli & Øystein Elle (NO): Rock Me Baby
10. 6. 2024, 20:00, PONEC – divadlo pro tanec | Aerowaves
Lovísa Ósk Gunnarsdóttir (IS): When The Bleeding Stops
+ After Talk
* Doprovodný program:
4. 6. 2024, 16:30, areál GHMP – Zámku Troja, Trojská zámecká zahrada (v případě špatného počasí Konírna)
Dance Well – otevřená lekce
8. & 9. 6. 2024, celý den, Žižkov Highline, Čítárna Unijazz, Krenovka
Cesta na sever – workshopy, besedy, koncerty
* Brno
4. 6. 2024, 19:30, Piazzetta před Janáčkovým divadlem | Open Air
Peter Šavel, mimoOs & kol. (SK): TETSU – The Energy That Shapes Us
7. 6. 2024, 17:00, Moravské náměstí – park | Open Air
Yana Reutova & coll. (UA/CZ): Together Alone part II – Invisible Traces
* Choceň
11. 6. 2024, 16:30, Tyršovo náměstí | Open Air
Yana Reutova & Clara da Costa (UA/CZ/BR): Womanhood
11. 6. 2024, 17:00, Tyršovo náměstí | Open Air
Mai Juli (MZ): Sinais Particulares
* Jihlava
6. 6. 2024, 18:00, Park Gustava Mahlera | Open Air
Peter Šavel, mimoOs & kol. (SK): TETSU – The Energy That Shapes Us
16:00 – warm-up pro veřejnost / piknik s Food not bombs
* Jindřichův Hradec
11. 6. 2024, 14:00 & 16:00, Základní umělecké škola Vítězslava Nováka | Junior, Open Air
Jazmína Piktorová, Sabina Bočková (CZ): Mikrosvěty
* Ostrava
8. 6. 2024, 10:00 & 16:00, Divadlo loutek Ostrava | Junior
Karstein Solli & Øystein Elle (NO): Rock Me Baby
* Pardubice
6. 6. 2024, 19:00, GAMPA / Automatické mlýny
Tereza Ondrová (CZ): Solo for Gallery
6. 6. 2024, 20:00, Divadlo 29
42+PEOPLE (CZ): Where
* Plzeň
10. 6. 2024, 10:00 + 16:00, Moving Station I Junior
Karstein Solli & Øystein Elle (NO): Rock Me Baby
* Sušice
10. 6. 2024, 16:00, ART GARDEN CLUB Sušice | Junior, Open Air
Jazmína Piktorová & Sabina Bočková (CZ): Mikrosvěty
Balet NdB se chystá na prestižní The Grange Festival
Balet Národního divadla Brno se v červnu chystá na zahraniční zájezd do Velké Británie. Hlavní soubor vystoupí 6. června na prestižním festivalu The Grange v hrabství Hampshire, který je vyhlášenou destinací pro operní, jazzová, taneční a divadelní představení světové úrovně. Prezentovat se bude komponovaným večerem, který se bude skládat z několika vystoupení jak klasického, tak neoklasického baletu. Juniorský soubor NdB 2 se zase představí na festivalu The Next Generation pořádaném Královským baletem v Londýně.
Festival Grange se koná v kopcovité krajině anglického venkova, v hrabství Hampshire. Každoročně tu vystupují ti nejlepší umělci a interpreti z celého světa, pro Balet Národního divadla Brno je proto obrovskou poctou, že byl organizátory osloven. „Po letech snah prosadit se na tomto území se snad blíží průlom pro balet NdB. Vystoupení na prestižním festivalu Grange je, doufejme, začátkem našeho působení ve Velké Británii. Velký dík patří uměleckému řediteli festivalu Michaelu Chanceovi za to, že nám svým pozváním projevil důvěru,“ dodává umělecký šéf Baletu NdB Mário Radačovský.
Soubor baletu Národního divadla Brno vystoupí na festivalu Grange s komponovaným večerem, který se bude skládat z několika vystoupení jak klasického, tak neoklasického baletu. V klasické části nabídne Balet NdB pas de deux z baletů Labutí jezero, Korzár, Romeo a Julie nebo Don Quijote v tradiční choreografii Mariuse Petipy. Mário Radačovský představí původní choreografii Hidden Face, speciálně vytvořenou pro aktuální večer a další své choreografie – Together na hudbu Franze Schuberta a hravou a dynamickou miniaturu Rossini 1, na předehru opery Gioachina Rossiniho La Cenerentola. Významnou částí programu bude balet Nacha Duata Gnawa, který si na hudbu obsahující španělské a severoafrické zvuky podmaňuje diváky svojí univerzální pohybovou silou a smyslnou elegancí, spojující spiritualitu s organickým rytmem Středomoří.
Juniorský soubor bude prezentovat Národní divadlo Brno o týden později přímo v Londýně. Ve dnech 11. a 12. června se představí na prknech Linbury Theatre v rámci festivalu The Next Generation pořádaný Královským baletem. Na festivalu juniorských souborů se spolu s NdB 2 představí i juniorský soubor Norského národního baletu, Královská baletní škola, BundesJugendBallet (juniorský soubor Baletu v Mnichově) a mnoho dalších. Jedná se tak o první celosouborové hostování NdB 2 v Londýně, a to se složeným programem z choreografií Symfonie č. 7 Allegretto / Pampúšik / Distant Instant.
Blíží se nedělní HAMUfest
Hudební a taneční fakulta AMU v Praze pořádá v neděli 9. června od 14:00 do 24:00 v prostorách kampusu HAMU 2. ročník festivalu HAMUfest. V průběhu jednoho nedělního odpoledne a večera fakulta představí to nejlepší ze svých prací a projektů napříč obory. Návštěvníci se mohou těšit na současnou i klasickou hudbu, folklor, jazz, bicí, zpěv, nonverbální divadlo, tanec, zvukovou instalaci, performance, site specific, i několik přednášek a workshopů.
HAMUfest nabídne účastníkům širokou škálu žánrů, uměleckých performancí a zážitků. V průběhu odpoledne a večera se můžete těšit na současnou i klasickou hudbu, aranže klasických děl pro cimbálovou kapelu i autentickou lidovou hudbu, jazz, folk, koncert katedry bicích nástrojů, klasický zpěv, varhany, zvukovou instalaci, nonverbální a fyzické divadlo, taneční představení včetně site specific v prostoru Malostranského náměstí, pouliční průvod mimů a artistů Malou Stranou, několik interaktivních přednášek a workshopů včetně zážitkové dílny bicích nástrojů (nejen) pro děti či návštěvy výzkumného centra hudební akustiky MARC a mnoho dalšího. Vstup na akci je zdarma. Detailní program najdete na webu HAMU,
Pozvánka baletu Divadla J. K. Tyla na besedu
Pokud nemáte plány na středu 5. června, tak my máme jeden tip! Vypravte se do Západočeská galerie v Plzni na Herecká setkání. V přednáškovém sále od 17.00 budou hosty Jiřího Šantory emeritní baletní sólista Jiří Žalud a šéf Balet DJKT Jiří Pokorný.
Skončil rekordní 15. ročník festivalu Divadelní svět Brno 2024, tanec nechyběl
Od 17. do 28. května 2024 bylo Brno i v letošním roce středem divadelního světa. Mezinárodní festival Divadelní svět Brno navštívilo přes 11 500 diváků, kteří zhlédli více než 75 představení. S oblíbeným doprovodným programem festival nabídl přes 100 akcí. Díky rozsáhlému programu se tak festival řadí mezi tři největší divadelní akce tohoto druhu v České republice. Do Brna přicestovalo přes 50 zahraničních i tuzemských souborů činoherního, tanečního i alternativního divadla. Festival připravil svůj program v budovách Národního divadla Brno – v Mahenově divadle, Janáčkově divadle i v divadle Reduta, v Divadle Husa na provázku, na činoherní i hudební scéně Městského divadla Brno, v Divadle Polárka a Divadle Radost, na obou uměleckých scénách JAMU – ve Studiu Marta a v Divadle na Orlí i na dalších nedivadelních místech jako je park na Moravském náměstí, objekt Káznice Brno nebo pavilon G2 na brněnském výstavišti.
I v letošním ročníku tvořila výraznou součást programu linie zahraničních inscenací. Diváci mohli zhlédnout projekty z Polska, Velké Británie, Slovenska, Německa nebo Švýcarska. Po více než 10 letech se do České republiky vrátila taneční skupina Akram Khan Company britského tanečníka a choreografa bangladéšského původu Akrama Khana, která v Janáčkově divadle uvedla taneční představení Kniha džunglí jinak, a mimo jiné i svými působivými projekcemi zprostředkovala známý příběh chlapce Mauglího v nových aktuálních kontextech naší doby. V rámci zahraničního programu nabídl festival taneční projekty i inscenace pro dospělé a děti. Takovou byl i Hokus pokus švýcarské novocirkusové skupiny Cie Phillippe Saire, která zaznamenala ohlasy u nejmenších diváků i jejich rodičů. V Divadle Husa na provázku byla uvedena taneční inscenace TRIO. Pro krásu samu, kteří ze svých domovských krajin Mexika, Pobřeží slonoviny a USA přivezli do divadelního sálu nejrůznější taneční styly od voguingu až po sambu.
České pohybové a taneční performance jsou divácky oblíbenou součástí programu festivalu. V rámci letošního ročníku tak na diváky čekal novocirkusový projekt Konkurz od uskupení Losers Cirque Company, dvě inscenace souboru 420PEOPLE – projekty 42+PEOPLE: Where a Why things go wrong, taneční skupina DEKKADANCERS diváky ohromila inscenací Tramvaj do stanice Touha.
Součástí letošního programu byly i dvě debaty. První byla připravena se Studiem N live Deníku N v moderaci Filipa Titlbacha a Vítka Svobody, kteří na jevišti divadla Reduta přivítali herečku Simonu Pekovou a hudebníka a aktivistu Jakuba Strouhala. Na závěr festivalu proběhla debata ve spolupráci s Týdeníkem Respekt na téma aktuální situace slovenské kultury. Debatu moderoval šéfredaktor týdeníku Erik Tabery a jako hosty přivítal rovněž v divadle Reduta Martina M. Šimečku, Valerii Schulczovou, Silvii Hroncovou a Zuzanu Kronerovou.
Letošním lákadlem pro diváky v brněnských ulicích byl bohatý doprovodný program. Vrcholem byla pak večerní procházka velkých svítících loutek ryb a tvorů podmořského světa od V.O.S.A. THEATRE s názvem Návštěvníci, která se setkala s bouřlivým přijetím zaplněného Zelného trhu. Na Moravském náměstí pak na kolemjdoucí čekal celodenní program pro děti i dospělé, ranní jóga i speciální taneční vystoupení juniorského souboru Baletu NdB2 přímo ve fontáně, přezdívané brněnské moře, s názvem Pláč nymfy.
Příští, již 16. ročník festivalu se uskuteční od 23. do 28. května 2025.
V Ostravě proběhne pětidenní festival Cirkulum
Do Ostravy se v příštích dnech sjedou artisté a soubory ze Španělska, Švýcarska, Itálie i z Japonska. Letošní festival bude podle organizátorů větší než kdy dříve, s pestrým doprovodným programem zdarma. „Letos poprvé stavíme na festivalu hned tři šapitó, ve kterých se můžete těšit na dechberoucí výkony našich umělců. Circo Zoé, hvězdy letošního ročníku, si přivezli to své z evropského turné, které nyní čeká ve valech Slezskoostravského hradu na první návštěvníky,“ doplňuje produkce. Festival Cirkulum proběhne ve dnech 5.–9. června na a v okolí Slezskoostravského hradu. Více informací o programu a vstupenkách najdete na webu festivalu.
Festival slibuje kaskadérské kousky, silné emoce a vzrušení. Postará se o ně řada souborů a umělců. S inscenací Deserance vystoupí na festivalu poprvé francouzsko-italská company Circo Zoé. Slibuje „zážitek na pomezí snu a reality, který se vymyká zajetým kolejím a není možné ji spoutat,“ tanec a akrobacii v doprovodu živé hudby a operního zpěvu. Soubor Cia PakiPaya vystupuje s inscenací Toca Toc o lásce a snech akrobatů, kteří vychází z vlastní zkušenosti jako páru a rodiny. „Příběh, který s humorem a něhou vypráví, co se stane, když se dva lidé potkají a rozhodnou se zjistit, co bude dál.“
Tattarmossen Experience souboru Race Horse Company je kaskadérská show plná akrobacie, nečekaných momentů a překvapení. Finská cirkusová skupina je známá pro své inovativní postupy. Pařížská barmanská show Le Bistro z dílny uskupení E1NZ slibuje vtip, veselé momenty a akrobatické výkony ve vzduchu i na zemi. Švýcarští umělci přinášejí na festival směs akrobacie a tance. Vůně dálek přináší japonský duet Sublimit, který představí moderní novocirkusové představení s prvky tradičního japonského divadla, hudby a tradic.
Z tuzemských projektů nebude chybět Erlend-Cizinec Jindřicha Kopidola a Jana Jiráka, pohled do vnitřního světa umělce žijícího na hraně, ze které má strach. Živá hudba, originální balanční předměty a akrobatické výkony Jindřicha Kopidola přinášejí neobvyklou meditativní poetiku. Představení se Staré Aréně je nyní nicméně vyprodáno. Světová premiéra mezinárodního projektu Létající citadela je poctou francouzské akrobatce Veronique Gougat, která jako první předvedla akrobacie pod horkovzdušným balónem. Uveden bude také work in progress Pitipaldinové inscenace, ve které „burácí motory, voní benzín a buší srdce“.
Tady a teď. Pohybový stand-up uměleckého dua B&B bude mít premiéru na Švestkovém dvoře
Umělecké duo B&B složené z performerek Barbory Ješutové a Barbory Nechanické připravuje pohybový stand-up s názvem Tady a teď, který bude mít premiéru 8. června 2024 na Švestkovém dvoře pod záštitou produkční platformy ProFitArt. „Autorky obrací známý formát stand-upu naruby a rozehrávají komické situace pohybem,“ píše za ProFitArt Pavla Haluzová, „S humorným nadhledem však zviditelňují tíživý pocit, který všichni dobře známe – strach, že nám něco unikne, že jsme něco promeškali nebo že jsme nenávratně pozadu.“
„Barbory. Furt jim něco uniká. Nebo se aspoň neustále bojí, že jim každou chvíli může něco uniknout. Že nestíhaj všechno, co by chtěly. Že nebudou tak vtipné, jak by chtěly. Že neuspokojí všechny tak, jak by chtěly. A tak se urputně snaží ‚vyzenovat‘ na lekcích jógy, na bowlingu i na Tinderu. Prý stačí prostě být tady a teď. Ale jak, když člověk za chvíli musí být támhle?“ láká anotace.
Divadelní duo B&B tvoří performerky Barbora Ješutová a Barbora Nechanická. Obě jsou absolventkami oboru Nonverbální divadlo na Akademii múzických umění v Praze a mají bohaté zkušenosti s pohybovým divadlem: společně hrály ve filmu Efeméry (2021) souboru Farma v jeskyni, se kterým Barbora Ješutová kontinuálně pracuje od roku 2018 a účinkuje v inscenaci Commander (2022). Jako performerka také spolupracovala například s Veronikou Knytlovou nebo Divadlem Continuo.
Barbora Nechanická tvoří nejen na poli pohybového divadla, kde spolupracovala například s choreografkou Lenkou Vagnerovou, francouzským choreografem Lionelem Menárdem, ale i na poli činohry, kde se podílela na pohybové složce několika inscenací, například v Divadle v Dlouhé, Východočeském divadle Pardubice nebo v Činoherním studiu v Ústí nad Labem.
V inscenaci Tady a teď se performerky zabývají fenoménem FOMO (Fear of missing out), strachu ze zmeškání, strachu, že o něco přijdeme. „FOMO můžeme nazvat jako druh úzkosti, kterou lidé prožívají ze strachu, že jim utíká zajímavá příležitost, kterou využívají druzí. Je to jako bychom každý den hráli ‚židličkovanou‘, kde jsme nuceni běhat v kruhu s úzkostí, jestli na nás zbyde ‚prázdná židle‘ – stres nám způsobuje vědomí, že pokud nebudeme dostatečně hbití a pozorní, tak na nás místo nezbyde a budeme vyřazeni ze hry. K FOMO dnes jednoznačně přispívá dnešní zrychlená doba a sociální sítě, na kterých ‚postižení‘ lidé tráví denně hodiny času, sledují, jakých aktivit si užívají druzí a jak jsou ostatní lepší a výkonnější než oni sami,“ popisují performerky.
Autorky uplatňují princip FOMO na různé divadelní složky inscenace. Pracují s prolínáním žánrů a čerpají z různých zdrojů, ať už jsou to texty, výtvarné objekty (obrazy) nebo charaktery. Na inscenaci s performerkami a autorkami Bárou Nechanickou a Bárou Ješutovou se režijně podílela Ludmila Ješutová, dále spolupracovala dramaturgyně Markéta Hrehorová, hudebnice Sára Vosobová a scénografka Marcela Záchenská. Tady a teď bude mít premiéru 8. června 2024 na Švestkovém dvoře a na podzim se přesune do Švandova divadla na Smíchově.
XX. IMMEDIATUS / Série okamžitých nocí / TERAZ TU
Brněnská ORBITA zve na oslavu se speciálním hostem LONGITAL: 6. června 2024 20:00, Nádvoří Moravské galerie, Místodržitelský palác, Brno (v případě deště Barokní sál). Vystoupí hudebníci LONGITAL – Shina a Dano Salontay, tanečníci Robie Legros a Tomáš Janypka a světelný designér Matthieu Legros. „Oslavíme 20. výročí Série okamžitých nocí IMMEDIATUS se speciálním hostem – hudební skupinou LONGITAL. LONGITAL je životní a hudební dvojice Shina & Dano, která na hudební scéně tvoří už více než 20 let a prošla celý svět. Tento večer se bude nést ve znamení prolínajících se písní, improvizovaných tanečně-hudebních pasáží a vyvrcholí oslavou tvorby tance a hudby v přítomnosti.“
LONGITAL je životní a hudební dvojice Shina & Dano, která na hudební scéně tvoří už více než 20 let a prošla celý svět. „Piesne vždy žiadajú svoj čas, neponáhľajú sa, sú v slovenčine. Osobné slová na hudobnom pozadí prebúdzajú emócie a príbehy z inej dimenzie. Hudba LONGITAL v predstavách modeluje svet vysnený, napriek tomu uskutočniteľný.“ „Shinin charizmatický spev, hlboké basové linky hrané slákom a výrazná pódiová prezentácia sú vyvažované Danovou divokou hrou na akustickej gitare vo všetkých možných polohách od jemných minimalistických verklíkov, jazzových prvkov až po nespútané zvukové steny,“ píše kritika.
Série okamžitých nocí IMMEDIATUS představuje sérii improvizovaných večerů, kde samotné dílo je komponováno v bezprostředním setkání tanečníků s hudebníky v přítomnosti a ve sdíleném prostoru. Základní charakteristikou těchto večerů je improvizace – tvorba z přítomnosti. Každý večer je originálem ve své podstatě. Od roku vzniku 2018 IMMEDIATUS uspořádal již 19. vydání, hrál v 15 divadelních i nedivadelních prostorech města Brna a spolupracoval s více než 60 umělci z lokální i mezinárodní scény. Vstupné: 350kč / student, senior 180kč.
Inscenace Vivat Messi plní sny českých i keňských dětí
Keňští freestyle fotbalisté Martin Kibera Gakonde a Austin Njuguna Maina jsou aktéry rodinného multižánrového projektu Vivat Messi, který soubor Spitfire Company chystá pro české i keňské diváky starší deseti let. Autorský projekt Miřenky Čechové a Petra Boháče inspirovaný právě příběhem Martina Kibery přináší divadelní příběh o odhodlání, vůli a o tom, jak je důležité mít v dětském věku svého hrdinu a jít za svým snem. Oba keňští performeři se představí na české premiéře 19. června v Divadle Hybernia, kde se na jevišti připojí k mistrovi světa ve freestyle fotbalu Danielu Pražákovi, tanečníkovi Tarovi Troupemu a hudebníkovi badfocusovi. Následně budou zkoušet s ansámblem Spitfire Company a keňským týmem ve své domovině, aby v listopadu poprvé uvedli keňskou premiéru v Národním divadle v Nairobi a venkovní verzi v okolních vesnicích.
Vivat Messi je o dětských snech, které nás vnitřně naplňují a posouvají v životě dál. Mnozí kluci i holky po celém světě mají za svého fotbalového superhrdinu Lionela Messiho. Ale nemusejí vzhlížet jen k němu. Mohou se inspirovat i jinými příběhy, které sice nejsou tak medializované, ale o to pro ně mohou být silnější. Jedním z nich je příběh „gangstera“ Martina Kibery, který vyrůstal v jednom z největších a nejnebezpečnějších slumů Afriky.
„V průběhu dětství jsem čelil několika výzvám. Vyrůstal jsem v jedné z nejvíce nebezpečných oblastí v Keni, kde se prodával kokain i velmi levné zbraně. A být gangsterem v komunitě znamená, že všechny holky jsou vlastně tvoje. Což mě zlákalo. Obklopil jsem se lidmi, kteří si vydělávali kriminalitou, a stal jsem se jedním z nich. Jednoho dne jsem si řekl dost, zbavil jsem se všech zbraní a začal jsem přemýšlet, jak z toho celého ven. Odpověď jsem našel ve freestyle fotbalu,“ prozradil Martin Kibera. I přes těžké sociální podmínky se rozhodl změnit svůj život a jít si za svým freestyle fotbalovým snem. „Doma jsme nikdy neměli ani míč. Jediné, k čemu nás rodiče vždycky vedli, bylo vzdělání. Proto bylo velmi obtížné si doma prosadit svůj talent. Nakonec se mi asi ve dvaceti letech podařilo zúčastnit se Coca Cola Pepeta Challenge 2005, kde jsem se stal jedničkou. Teprve až tehdy si moji rodiče uvědomili, jaký význam má v životě talent, který jde navíc ruku v ruce se vzděláním. Právě díky freestylu jsem totiž mohl platit školné,“ prozradil Martin Kibera.
Kibera se zúčastnil několika světových šampionátů a své životní úspěchy, dovednosti a zkušenosti předává dodnes dětem v keňských slumech. Motivuje je k odhodlání, díky kterému se jejich životy mohou proměnit k lepšímu. „Freestyle fotbal vnímám jako nástroj k tomu, abych se přiblížil ke keňským dětem a podpořil je v jejich snech,“ dodává Kibera.
Cílem spolupráce Spitfire Company s keňským Národním divadlem je předat hotovou inscenaci, která by mohla být nadále uváděna nezávisle na české účasti, vzdělávala a motivovala děti v potřebě osobního rozvoje a víry ve své vlastní sny. Na divadelní premiéru následně naváže venkovní tour po keňských městech a vesnicích, ve kterých děti běžně nemají možnost zhlédnout divadlo.
V české verzi rodinného multižánrového představení se na jevišti Divadla Hybernia objeví jediný český mistr světa ve freestyle fotbalu Daniel Pražák spolu s tanečníkem Tarem Troupem, který spolupracuje s Losers Cirque Company, a hudebníkem a multiinstrumentalistou badfocusem.
Premiéra projektu Vivat Messi souboru Spitfire Company se uskuteční v Divadle Hybernia 19. 6. 2024 v rámci festivalu TANEC PRAHA. Reprízy jsou naplánované na 22. 9., 20. 10. a 17. 11. 2024. Vstupenkyjsou již v prodeji přes webové stránky TANCE PRAHA a GoOut, lístky na reprízu je možné zakoupit přes webové stránky Spitfire Company nebo na webu divadla.
Martin Kibera Gakonde – jeho snem bylo stát se profesionálním fotbalistou a zahrát si za londýnskou Chelsea. Jeho snu bránily sociální podmínky i kriminální pletky. Jeho nesporný fotbalový talent a umění s míčem se projevily v jeho 20 letech, když zvítězil na Coca Cola Pepeta Challange 2005. Od té doby se věnuje freestyle fotbalu naplno. Cestoval po celém světě a vyhrál různé soutěže. Drží se moudra: Je lepší žít z dědictví než z bohatství. A proto dlouhodobě pracuje na zkvalitnění života dětí v keňských slumech a pomáhá jim plnit sny. Je jedním z hlavních herců filmu Around the world z produkce Red Bull. Jedná se o dokument o freestyle fotbalu, kde sdílí část své minulosti a informuje také o svém neziskovém projektu.
Austin Njuguna Maina vyrůstal spolu s rodiči a dvěma sourozenci v Nairobi, kde také dodnes studuje střední školu. Freestyle fotbalu se věnuje od roku 2020. Poté, co na YouTube objevil triky fotbalisty Neymara, si koupil míč a začal trénovat. Jeho velkým vzorem a učitelem je právě Martin Kibera, se kterým se potkal v roce 2022 na soutěži Red Bull v Nairobi v Keni, kde se umístil na 5. místě jako nejmladší freestyler. Jeho snem je zúčastnit se celosvětové soutěže. Se Spitfire Company se Austin potkal v červnu 2023, kdy byla Miřenka Čechová, Petr Boháč a Martin Tvrdý v Nairobi hledat inspiraci pro možné obsazení představení Vivat Messi. Už v té době bylo jasné, že vybraného freestylera soubor Spitfire Company přiveze do Prahy. Austin byl vybrán jako hlavní účinkující pro keňskou verzi představení Vivat Messi.
Daniel Pražák se více než 10. rokem věnuje freestyle fotbalu. Za tu dobu stihl posbírat přes dvacet trofejí. Jako jediný Čech v historii získal titul mistra světa ve freestyle fotbalu v disciplíně „sick three“, během které účastník musí předvést tři co nejtěžší triky za sebou.
Taro Troupe je španělský herec, tanečník a divadelní tvůrce japonského původu. Kombinuje fyzické divadlo, bojová umění, současný tanec a akrobacii. V současné době spolupracuje se Spitfire Company (ČR), Nhung & kol (ČR), Aktionstheater PAN.OPTIKUM (GER) a Losers Cirque Company (ČR).
badfocus alias Prokop Korb je hudební producent, skladatel a multiinstrumentalista. Během svých koncertů mladý hudebník přeskakuje mezi syntezátory, pianem, elektrickou kytarou i vocodery.
AVÍZO: Český program Letní Letné
Festival Letní Letná není jen o špičkových světových novocirkusových souborech, ale také o těch českých, které si se světovou scénou nijak nezadají. Český stan i open-air nabídnou špičková představení, dvě premiéry a na scéně se oslaví i dvoje narozeniny. Cirk La Putyka uvede ke svým patnáctinám legendární inscenaci La Putyka, Losers Cirque Company divákům nadělí unikátní limitku Losers – Speciální edice, která bude ke zhlédnutí pouze jednou a pouze na Letní Letné. Úplně poprvé diváci uvidí inscenace akrobata a performera Jana Jiráka a vzdušné akrobatky Ivany Kolcunové, které budou v rámci festivalového programu uvedeny ve své premiéře. Součástí festivalového dění bude doprovodný program pro rodiny s dětmi a open-air scéna zdarma. Všechny návštěvníky 21. ročníku Letní Letné nový cirkus pobaví, dojme i překvapí od 15. srpna do 1. září, tradičně v Letenských sadech v Praze. Vstupenky jsou právě v prodeji na webu akce.
Cirk La Putyka těší své diváky již 15 let a na začátku jejich příběhu byla inscenace La Putyka, která udělala doslova díru do českého novocirkusového světa. Právě před 15 lety mohli diváci vidět tento kus poprvé v cirkusovém šapitó na Letní Letné. Nyní se soubor vrací oslavit své výročí s festivalovým publikem, a to rovnou po dva večery. Dalším oslavencem jsou Losers Cirque Company, kteří téměř všechny své premiéry spojili právě s Letní Letnou a první z nich uvedli přesně před deseti lety. Pro své fanoušky chystají originální představení Losers – Speciální edice, do kterého si přizvali více než 40 akrobatů, kteří souborem v uplynulých deseti letech prošli. Průvodcem této retrospektivní show bude mistr světa loopingu, král beatboxu, showman EnDru. Losers Cirque Company v dalších festivalových dnech uvedou i svou novinku Národní sbírku zlozvyků a loni beznadějně vyprodanou inscenaci Nespoutaní.
Diváky čekají v rámci letošního programu i dvě české premiéry. Jan Jirák je autorem titulu ONtestosterON, příběhu spojeného s mnoha společenskými stereotypy mužského světa. Musí muži opravdu pít pivo a milovat rychlá auta? Mluvit sprostě či umět dát ránu? Show čtyř mužů plná adrenalinu, síly a humoru nabourává hranice toho, co si o mužích myslíme a jak je vnímáme. Druhou premiéru uvede v českém stanu akrobatka Ivana Kolcunová, jejíž sólo PřistiŽENA je osobní výpovědí, záznamem odvahy i transformace. Vzdušná akrobacie na šálách nebo síti je doprovázena videoprojekcí, která odhaluje nejrůznější vrstvy lidského bytí.
„Loni jsme s diváky i umělci kulaté výročí slavili my, a jsme rádi, že letos oslavíme narozeniny souborů, které jsou stálicemi našeho festivalu od počátku jejich existence. Program Českého stanu průběžně představuje tvorbu zavedených českých souborů, ale divákům představujeme i méně známá jména. A to je naším cílem – objevovat a ukázat skryté talenty a umělce, kteří mnohdy nemají tolik příležitostí se představit. Věříme, že si je diváci zapamatují a zajdou si na jejich představení i v rámci jiných akcí,“ říká ředitel festivalu Jiří Turek.
Během necelých tří týdnů se v Českém stanu představí desítky hvězd novocirkusového nebe. V českém programu se objeví i německá performerka Vivien Fridrich, jejíž kořeny sahají do významného českého sklářského rodu. Performance Kristall Bohéme svádí dohromady novocirkusové umění a české sklářství. Viviena The Schubert Sisters se vydají do hlubin k naším kořenům, po stopách babiček a mezigenerační paměti. Na cestu hledání rovnováhy mezi novým a starým se společně vydají cirkusový umělec, sklář, hudebník a operní zpěvačka. Soubor Holektiv společně s umělci z Cirk La Putyka, Losers Cirque Company, PocketArt i herečkou Antonii Rašilovovou uvedou tanečně novocirkusovou inscenaci Radiant, kombinující současný tanec, akrobacii, fyzické divadlo, mluvené slovo a výrazný light design. Společně s Bratry v tricku uvedou i jejich Lov, mysliveckou romanci plnou cirkusových trofejí. Ostravský Cirkus trochu jinak láká na sólo akrobata Jindřicha Kopidola. Inscenace Erlend – Cizinec v režii Jana Jiráka spojuje živou hudbu a neobvyklé akrobatické prvky s originálními balančními objekty.
Mladí i zralí umělci se představí v show PADEnáct Cirku La Putyka Studia, ve které bude vše, co si lze pod novým cirkusem představit – akrobacie, trampolína, žonglování, živá hudba a dojde dokonce i na step. Studenti švýcarské školy fyzického divadla Accademia Dimitri, kde učil i herec, režisér a pedagog Ctibor Turba, uvedou varietní show Il songo del songo, plnou „podmanivé choreografie, svérázného humoru a magických iluzí“. Širokou škálu cirkusových a žonglérských disciplín pojme tradičně Galashow, která bývá na Letní Letné vrcholem Žonglérského dne. Nebudou chybět ani oblíbené Cirkusové miniatury či Teens Cirkabaret 2024.
Letní Letnou si užívají nejen dospělí, ale i děti. Divadelní a doprovodný program je pro ně připravený po celý den po celou dobu festivalu. Z představení si ti nejmladší budou moct vybrat například Cirko Hopley a jeho rodinnou cirkusovou kuchařskou show Teacrobat, nevšední a oceňovanou inscenaci v karavanu od ProFitArt, Moetivi Karavan / Expedice k domovu nebo Poutníky po hvězdách od FysioART. Rodiče budou moci opět využít večerní hlídání ve festivalovém hlídacím koutku. Z dalšího programu, který bude zdarma a openair, mohou návštěvníci vybírat z představení od Bratrů v tricku, AirGym Art Company, TutoCirku, La Clara & kol., Squadra Sua, VOSTO5, Michaely Staré a Jonatána Vnoučka.
Prodej vstupenek na český i zahraniční program 21. ročníku Letní Letné je spuštěn na webu: letniletna.cz.
Tipy jednou větou:
420PEOPLE: 420PEOPLE & Hrad Lipnice nad Sázavou uvádí večer v podobě představení 42+PEOPLE: WHERE v komnatách historického hradu a sólový koncert Václava Havelky na nádvoří. 8. června v 19:30.
HAMU ještě jednou – 6. června v divadle Inspirace 1.-3. ročník katedry nonverbálního divadla od 18:00 hodin MIMevening
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]