Týden s tancem

JAMU zve na vystoupení studentů v představení commedie dell’arte
Ateliér fyzického divadla JAMU zve na ateliérové představení commedia dell’arte pod vedením Nando Llera, která se uskuteční ve středu 15. ledna ve 16:00 a ve 18:00 v místnosti 013 Janáčkovy akademie. Studenti prvního ročníku z ateliéru fyzického divadla představí padesátiminutový scénář hraní all’improvviso a založený na postavách commedie dell’arte, jejich vztazích a lazzi. Vstup je zdarma po rezervaci ZDE.
Historie stylu commedia dell’arte sahá do období renesance. Herci a herečky, kteří tehdy vytvořili profesionální soubory (například soubor I Gelosi Isabelly a Francesca Andreiniových), „budovali své řemeslo analýzou příčin svých úspěchů a neúspěchů, což je vedlo k vytvoření řady tréninkových návyků ve všech disciplínách, které mohly obohatit jejich představení. Protože v sázce byl nejen jejich úspěch, ale i každodenní přežití, do svých představení začlenili hudbu, tanec, akrobacii, pohybové umění, poezii a náměty velkých literárních klasiků, aby oslovovaly všechny diváky a objížděly dvory a náměstí,“ píše Nando Llera v Commedia dell’Arte, artesanía teatral.
Na počátku 20. století byla commedia dell’arte znovuobjevena a interpretována geniálními herci (Soleri, Boso, Contin a další) a režiséry (Meyerhold, Copeau, Strehler, Lecoq a další). Komedie masek nabízí portrét evropské společnosti a jejích postav, které herci a herečky ztělesňují a jejichž jednání a slova vymýšlejí. Společně nesou hlas lidové moudrosti, kterou velký mistr a inspirátor této umění, Carlo Boso, ve zkratce vystihuje: „Moc lásky zvítězí nad láskou k moci!“

PIE (Performative Impro Encounters): Měsíční jam pražských improvizátorů v Punctum
Ve čtvrtek 16. ledna se od 19:30 koná v Punctum – Krásovce (v Praze na Žižkově) improvizační setkání, které bude probíhat pravidelně každý měsíc: společně se budou setkávat a společně hrát improvizátoři z různých oborů, kteří žijí nebo projíždějí Prahou. První část večera tvoří improvizované vystoupení skupiny PIE.
Každý měsíc se představí jiná konstelace umělců. 16. ledna to budou hudebníci Dan Nulty, tbc a performeři Adina Malina, Roma Zotov-Mikshin, Aneta Bočková, Petr Hudeček a Eva Mora. V druhé části večera se otevře prostor pro společné jamování, setkávání, povídání o impro, společný tanec. Je otevřena všem zájemcům, kteří se mohou volně připojit – stačí pohodlné oblečení nebo vlastní hudební nástroj. „Cílem je vytvořit prostor, kde se bude mluvit, cvičit a předvádět improvizace s hudebníky, tanečníky, herci, cirkusovými umělci, výtvarníky, performery, … mimo hierarchii mezi uměleckými obory. Je to místo setkání. Naše těla mohou tančit jako abstraktní hudba. Naše hudba může hrát abstraktní tanec. Naše texty mohou být hudbou a tancem,“ říkají organizátoři. Představení začíná v 19:30, společný jam ve 20:30 hodin, adresa je Krásova 803/27, 130 00 Praha 3-Žižkov. Vstupné je 250 Kč (platí se v hotovosti na místě) a zahrnuje členský poplatek klubu Punctum.
Organizátorem je Available Collective, mezinárodní tým tvůrců působících v oblasti fyzického divadla, tance a hudby. Zajímá jej představení jako způsob bezprostřední komunikace a interakce: na jevišti i ve vztahu s diváky. AC vzniklo v roce 2021 jako pokračování předchozí spolupráce týmu na jiných projektech. Prvním projektem AC byl Performance Dance Jam, dílo na pomezí tance a fyzického divadla, které vzniká jako improvizovaný dialog mezi tvůrci v interakci s publikem. Premiéra se uskutečnila v červenci 2021, inscenace pak měla v následujících letech několik repríz. V současné době vede skupina workshopy a kurzy v Praze, Vratislavi, Londýně, Sofii a dalších místech. Soubor tvoří Katarzyna Elperyn (Kamecka) (PL), Tomáš Wortner (ČR), Daniel Kearns (UK), Janka Hríbiková (SK), Eva Mora (ES).

My kluci, co spolu chodíme a DEKKADANCERS ve společném večeru
Jen jednou se spojí ke společnému vystoupení na Jatkách78 soubor performerů a improvizátorů My kluci, co spolu chodíme, a tvůrci z uskupení DEKKADANCERS. Jejich Svědomitě nepřipravená střídačka ze série, kterou Kluci pořádají během celé sezony a zvou na ni k jednorázové spolupráce různé režiséry a tvůrce, se odehraje v pátek 17. ledna. „Máte rádi improvizační bizárek? Nic víc, nic míň! Otevřený divadelně-taneční improvizační večer. Surrealisticko-absurdní fyzická improvizace. Jedinečné propojení členů dvou souborů pro tento jediný večer. Premiéra a derniéra zároveň. Cítíte příjemné mravenčení v konečcích prstů?“ Hraje se na velké scéně, tedy v hlavním sále Jatek78.

ALTA na ledu
Studio ALTA se 17. a 18. ledna přesouvá na led a kluziště mění v jeviště, na které zve návštěvníky k tanci, setkání i party. 2 dny performance, bruslení i sdílení a přemýšlení o tom, co v nás obrovský kus ledu uprostřed města vlastně vyvolává.
Program:
Pátek 17. 1. 2025
11:30 – 14:30
Sraz před Studiem ALTA
Workshop bruslení s Katjou Grohmann: Úvod do metod IceLab Leipzig
„Rozšiřte své tvůrčí možnosti na bruslích prostřednictvím pohybových cvičení inspirovaných současným tancem se zaměřením na kontaktní improvizaci a floorwork. Objevíme nové pohyby a figury, které vám umožní pokračovat ve vlastním bruslařském rozvoji a nahlédneme do nekonečných možností pohybu na bruslích. Po úvodním zahřátí se zaměříme na různá cvičení, která vycházejí z vašich individuálních schopností a možností. Důraz klademe na autenticitu a spontánní tvorbu pohybu. Workshop je určen pro zvídavé účastníky, kteří jsou otevřeni novým podnětům a ovládají základní bruslařské dovednosti, jako je klouzání a brzdění. První část proběhne mimo led a následně převedeme poznatky ze země na ledovou plochu.“
Pokud máte vlastní brusle, doporučujeme si je přinést. Brusle je možné půjčit si i na místě za 80 Kč. Vstupenky ZDE.
18:00 – 19:15 / knihovna Velký mlýn
Promítání filmu FREM
Film je reakcí na současnou vlnu posthumanistického uvažování způsobeného rozvojem technologií a umělé inteligence stejně jako klimatickou krizí. Lidský druh si začíná uvědomovat svou nedůležitost a pomíjivost a lidská identita se ocitá v krizi. FREM se pokouší tento pocit reflektovat a vytváří odlidštěný a odcizený pohled na krajinu a přírodu za hranicemi lidského vnímání skutečnosti. Kusé myšlenky a útržky dialogů, různorodá hudba přerušovaná ruchy a glitchy a zdánlivě zmatená, neukotvená kamera vytvářejí znepokojivou filozofickou úvahu nad limity antropocentrického myšlení.
Autorka filmu, slovenská režisérka Viera Čákanyová vystudovala scenáristiku na bratislavské VŠMU a studovala dokumentární tvorbu na pražské FAMU, kde byla na festivalu FAMUfest oceněna za své studentské snímky Piraňa (2007) a Alda (2009). Kromě vlastní dokumentární tvorby se věnuje také dramaturgii a často spolupracuje na filmových projektech s televizí či neziskovými organizacemi.
Vstup zdarma

19:30 – 21:00 / Studia ALTA lednice
Otevření výstavy: Iva Ščerbáková / Kdeže loňské sněhy jsou: Zimologické sbírky
Zimologie je vědní disciplína zkoumající zimu. Vznikla z touhy a potřeby zabývat se věcmi, které se vytrácejí, ve kterých člověk ztrácí jistotu, věcmi mizejícími, nestálými, nedotknutelnými, křehkými. Zimologie není jen označení pro umělecká díla, ale i pro jistý způsob setkávání a konání.
Konzervace vzpomínek. Otisky vzpomínek v objektech. Viditelné i neviditelné stopy minulosti ulpělé ve věcech a místech. Paměť věcí a míst. Věci vyjadřující zastavený čas, uchované těsně před pominutím.
„Křehkost a jemnost mi evokuje sněhovou vločku, ale sněhovou vločku si nedokážu představit bez závěje dalších sněhových vloček a rázem se křehkost i jemnost vytrácí. Zima je něco, před čím se dříve či později utíkám schovat do úkrytu, abych poznal, jak já sám jsem křehký.“

20:00 – 21:00
DOUBLE WORK IN PROGRESS – Katja Grohmann a Becka McFadden
Katja Grohmann: dis:rupt_ions
Vlny, skála. růst, rozpad částí. organické procesy narážejí na překážky, přerušení, rozptýlení. V experimentálně-současné estetice na bruslích se performer dotýká disonancí naší doby.
Becka McFadden: Some Iconic Programs: Struktura a narativ (work-in-progress)
Možná se cítím ok.
Možná cítím v hrudi vnitřní naléhavost, jako bych nestíhala a nemohla to dohnat.
Možná se váhám, protože jsem tu sama a ty mě pozoruješ.
Možná si říkám, proč pořád tak moc – nebo vůbec – myslím na bruslení, když je tolik jiných věcí, na které je třeba myslet.
Becka McFadden se po více než dvaceti letech od svého posledního vystoupení na ledě vrací k narativům, strukturám a prostorům závodního krasobruslení: „Snažím se pochopit, jak mě to esteticky formovalo jako umělce. Snažím se pochopit, jak formovalo a stále formuje způsob, jakým chápu sama sebe, zejména v reakci na tlak, úspěch, úspěch a neúspěch.“
Čeho se lze vzdát a co se může proměnit v toku z nohy na bruslařský nůž, z podlahy na led a zpět?

Sobota 18. 1. 2025
18:30 – 21:30 / Studia ALTA lednice
Výstava: Iva Ščerbáková / Kdeže loňské sněhy jsou: Zimologické sbírky
Vstup zdarma
19:00 – 19:30
Opera on Ice by Kistenn
„DIY operní popstar Kistenn (@kistenn8) je sólový projekt zpěváka a hudebního producenta Kristiána Marcela Jedelského. V jeho hudbě se nachází melodické a ohromující vokální linky a texty jak ze života, tak o scenériích cizích vesmírů. Experimentuje se samplováním – užívá staré nahrávky operních árií do nových moderních písní a to vše spojuje do autorského žánru elektronické opery. Jeho performance jsou průletem mezi monodramatickými formami, divadelními rekvizitami a velkými kostýmy.“
Vstup zdarma
19:30 – 21:00
Party on ice with DJ Seafur
„Brusle, třpytky, party! Neboj se nechat roztát ledy svojí představivosti a přijď v tom nejnablýskanějším party kostýmu, který ledovou plochu promění v disco ráj. Ale neboj, tančit na led můžeš přijít samozřejmě i v civilu!“
Seafur je ilustrátorka, tatérka a DJka. Její selekce jsou eklektické, hravé, někdy goofy, ale vždy se silným důrazem na vokály, perkuse & booty-shaking zvuky
Vstup na všechny akce je ZDARMA, kromě pátečního Workshopu bruslení s Katjou Grohmann.

Pražská taneční konzervatoř zve na pražskou premiéru klasického baletu a Den otevřených dveří
V neděli 19. ledna od 19:00 hodin uvádí Pražská taneční konzervatoř v Divadle na Vinohradech další reprízu klasického baletního představení O princezně Emmě a statečném kováři na motivy baletu Le petit Cheval bossu. Choreografii vytvořili podle A. S. Leóna a M. Petipy pedagogové konzervatoře. V představení účinkují studenti všech ročníků. Premiéra představení se uskutečnila 8. prosince 2024 ve Filharmonii Hradec Králové v rámci 13. ročníku cyklu Opera a balet dětem. 1. repríza proběhla v Divadle J. K. Tyla v Třeboni.
„Baletní pohádka pro rodiny s dětmi pojednává o lásce, odvaze, věrnosti a dospívání. V 90minutovém díle včetně přestávky se diváci seznámí s hlavními postavami – od statečného kováře a jeho věrného koně, přes královnu Ohně i Vod, až k samotné princezně Emmě, která s postupujícím příběhem odhalí zpoza své pyšné tváře milé a křehké srdce. Během děje se ocitnete v malebné vesničce, v nitru tajemné hory, na dně zářivého oceánu a na závěr v královském paláci.“
Pražská taneční konzervatoř také pořádá Den otevřených dveří, a to 5. února 2025 od 8:00 do 17:30 na adrese školy Laudova 1024/10, 163 00 Praha 17 – Řepy. Jeho součástí bude možný náhled do jednotlivých tanečních hodin – rozpis je zveřejněn na webových stránkách konzervatoře. Zájemci o studium tak uvidí běžný chod školy, její prostory a veškeré dotazy mohou konzultovat přímo s uměleckým vedením a pedagogickým sborem. Během Dne otevřených dveří také proběhne od 15:00 do 16:30 pro studenty workshop současného tance s vynikajícím tanečníkem nejen souboru Dekkadancers a pedagogem Patrikem Čermákem.

Za zrcadlem s Janou Kosíkovou
Moravská zemská knihovna pořádá v pondělí 20. ledna v 18:00 hodin besedu z cyklu Oči Brna: Za zrcadlem s Janou Kosíkovou. Dlouholetá sólistka Baletu NdB Jana Kosíková nechá návštěvníky nahlédnout do světa úspěšné primabaleríny. Jaké výzvy a setkání formovaly její nezapomenutelnou kariéru? Hostem výjimečné umělkyně bude její taneční partner, v současnosti dramaturg baletu NdB Karel Littera. Setkání zahájí baletní vystoupení Jany Kosíkové ve foyer budovy Moravské zemské knihovny. Vstup je zdarma.

ND Café s Nikolou Márovou
Hned v úterý 21. ledna se v Praze na Nové scéně ND uskuteční setkání, s Nikolou Márovou, primabalerínou Národního divadla, která po 27 letech ve Zlaté kapličce končí tuto sezonu svou kariéru. Beseda se koná od 17:00 hodin. ve foyeru na Nové scéně. Pořadem bude provázet Kateřina Hanáčková a vstup je rovněž zdarma.
Nikola Márová tančí v Národním divadle sedmadvacátou sezonu, přičemž osmnáct let na postu první sólistky. Ztvárnila všechny hlavní role baletního repertoáru, stala se pro dnešní publikum synonymem českého tanečního umění, ikonou, vzorem, normativem profesionality a jevištního výkonu. Na Nikolu se chodilo… Nyní se loučí, v Baletu Národního divadla dotančí svou poslední sezonu. Odchází, aby mohla předávat své zkušenosti mladším tanečníkům nebo našla ve svém životě jiné možnosti, výzvy, naplnění.

Ostravský tip: Memento Mori znovu v Géčku
A hned dvakrát. Do Ostravy se vrací Mates Petrák se svým sólovým vystoupením, pantomimickou černou groteskou Memento Mori, a to 21. ledna ve Studiu G ve dvou časech, od 16:30 a od 19:00 hodin. Organizátorem vystoupení je MOVE Ostrava.
„Osamocená bytost. Moc podivná pro živé a moc živá pro mrtvé.
Čeká. Až odbije čas. I vám.
Žije? Nebo sám shůry sleduje, jak se žije či dožívá?
Hrobníkův příběh rozkrývá předurčenost člověka, nepřízeň osudu a neschopnost cokoliv zvrátit. Sarkasmus a nadsázka jdou ruku v ruce s lyrickou pantomimou. Řečí těla jsou vyprávěny nejkrutější zlomové okamžiky lidského života. Sisyfovská brigáda hrobaře Azraela je zřetězenou situační komikou, při níž úsměv trne na rtech, zatímco se humor prožírá do kostí.“

Švestkový Dvůr, z. s. vyhlásil výzvy na umělecké rezidence v roce 2025
V roce 2025 plánuje Švestkový Dvůr podpořit celkem 5 rezidencí pro umělce působící v ČR i zahraničí, jednotlivce i skupiny, v těchto programech:
Rezidenční program PRVNÍ META
Podpora mladých umělců, kteří se zaměřují na divadelní tvorbu s materiálem, objektem a loutkou. Tento program vybízí mladé tvůrce prakticky se zamyslet nad otázkou, jakou roli v umělecké výpovědi hraje propojení lidského těla s materiálem či objektem. Jak jejich „soužití“ dokáže podtrhnout, zachytit a divákovi předat to, co samostatně slova ani pohyb neumí. O rezidenci mohou žádat umělci/skupiny, kteří chystají autorskou loutkovou inscenaci. Podpořen bude 1 projekt. Rezidence zahrnuje:
- * tvůrčí rezidenční pobyt v délce 7–10 dnů s podmínkou veřejné prezentace (work in progress)
- * technické zázemí (+ technické zajištění v celkové délce 2 dny)
- * ubytování
- * příspěvek na honoráře, tvorbu inscenace a veřejnou prezentaci ve výši 20 000 Kč/skupina
- * příspěvek na dopravu do maximální výše 5 000 Kč
Rezidenční program TAT (Tady a teď)
Program je určený pro etablované tvůrce a divadelní či taneční soubory, kteří hledají prostor a čas pro svou tvorbu. Program je zaměřen především na ty, kteří nemají stálé zázemí nebo potřebují intenzivní čas a klid pro svou práci, bez rušivých vlivů vnějšího světa.
V tomto programu jsou vyhlášeny výzvy:
NEW WAYS 2025, formát určený pro umělce, kteří hledají a rozvíjejí nové možnosti sdílení performativního umění s diváky (včetně využití moderních technologií). Zvolená podoba prezentace závisí zcela na samotných umělcích a jimi zvolené metodě práce. „V roce 2025 podpoříme projekty slovenských umělců, a to 1 z oblasti tance a 1 z oblasti fyzického divadla.“
- Rezidence zahrnuje:
- * tvůrčí rezidenční pobyt v délce 10 dnů s podmínkou veřejné prezentace (work in progress)
- * technické zázemí (+ technické zajištění v celkové délce 2 dny)
- * ubytování
- * příspěvek na tvůrčí proces a veřejnou prezentaci ve výši 20 000 Kč/skupina
- * příspěvek na dopravu do maximální výše 5 000 Kč

koPRODUK(T)ce 2025 nabízí umělcům a uměleckým souborům prostor pro dokončení projektů s podmínkou uvedení premiéry v rámci programu Švestkového Dvora. Premiéra inscenace bude po dohodě s umělci uvedena ještě do konce roku 2025 na Švestkovém Dvoře. Rezidence zahrnuje:
- tvůrčí rezidenční pobyt v délce 14 dnů, končící uvedením premiéry (+ technické zajištění v celkové délce 4 dny)
- * po domluvě technické zázemí a zajištění v době rezidence (v celkové délce max. 4 dny)
- produkční zázemí + výrazná podpora v oblasti PR a propagace (tisky, distribuce, newslettery, mailing novináři)
- * ubytování
- * příspěvek na tvorbu inscenace ve výši 20 000 Kč/skupina, příspěvek na honorář za premiéru a příspěvek na dopravu v maximální výši 5 000 Kč
Harmonogram:
Uzávěrka výzev 31. 1. 2025
Výběr projektů 16. 2. 2025
Tvůrčí rezidence duben–listopad 2025
Premiéra koPRODUK(T)ce září–prosinec 2025
Pro přihlášení musí zájemci vyplnit formulář. Ve formuláři budou vyzváni k přiložení:
popisu projektu (1–2 normostrany)
popisu uměleckého týmu (CV, portfolio atd.)
krátkého motivačního dopisu
Dokumenty je třeba sdílet na google drive otevřené s možností přístupu.
Kontakt v případě dotazů: Kateřina Šobáňová, [email protected], tel: +420 777 790 711, více informací ohledně ubytování a technického zázemí ZDE.
Švestkový Dvůr, z. s. je umělecká organizace, která vznikla v roce 2013 a od roku 2015 zajišťuje kulturní, pedagogické a komunitní aktivity v rurální oblasti. Rezidenční program nabízí jednotlivcům nebo skupinám z ČR i ze zahraničí možnost pobytů zaměřených na výzkum, tvorbu, zpracování či dokončení uměleckého projektu v prostoru se zajištěným ubytováním, kuchyní, technicky vybaveným sálem, zkušebnou, ateliéry a dílnami na výrobu scénografie. Rezidencí se mohou účastnit jednotlivci i umělecké skupiny v počtu max. 5 osob (více osob pouze po předchozí domluvě se zachováním stejného finančního příspěvku).
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]