Týden s tancem

Vybíráme z aktuálních zpráv: baletní večer Má Vltava bratří Bubeníčků na zámku Veltrusy, festival KoresponDance, festival Sklizeň na Českobudějovicku a 420PEOPLE ve Španělsku.
Z baletu Má vlast bratří Bubeníčkových (foto Serghei Gherciu)
Z baletu Má vlast bratří Bubeníčkových (foto Serghei Gherciu)

MÁ VLTAVA: baletní představení předních evropských sólistů v režii bratří Bubeníčků roztančí v neděli zámecký areál ve Veltrusech
V neděli 13. července se v zámeckém areálu ve Veltrusech uskuteční open-air představení MÁ VLTAVA, které propojuje klasickou hudbu Bedřicha Smetany a moderní balet v choreografii slavného tanečníka a tvůrce Jiřího Bubeníčka. Představí se umělci z Národního divadla v Praze a z prestižních souborů ze zahraničí.

Program večera zahrnuje několik výrazných choreografií z dílny Jiřího Bubeníčka. Zazní například sugestivní duet z baletu The Piano, který původně vznikl pro Royal New Zealand Ballet, dále také trio z oceňované inscenace Rachmaninov – Zwischen den Welten, uvedené letos na jaře ve státním baletu v Durynsku. Vrcholem večera bude baletní zpracování tří částí ikonické Mé vlasti Bedřicha Smetany, kterou jako balet zpracoval v roce 2018 Jiří a výpravu k ní vytvořil Otto Bubeníček: uvedeny budou části Šárka, TáborVltava.

Z baletu Má vlast bratří Bubeníčkových (foto Serghei Gherciu)
Z baletu Má vlast bratří Bubeníčkových (foto Serghei Gherciu)

Silný hudební motiv v kombinaci s výtvarně laděným pohybovým vyjádřením a scénografií v zámeckém areálu slibuje velkolepý závěr programu. V představení zatančí sólisté Staatsballet Berlin, Thüringer Staatsballett, State Theater Plovdiv, Semperoper Ballet Dresden a 12 sólistů a sólistek pražského Národního divadla. Program začíná ve20 hodin v areálu státního zámku Veltrusy. Vstupenky zakoupíte přes stránky pořadatelů zde.

Akce je součástí projektu VLTAVA slavná & splavná, který pořádá Národní památkový ústav. Cílem tohoto projektu je připomenout význam řeky Vltavy jako národního symbolu a kulturní cesty ve všech podstatných přírodních, kulturních, společenských i hospodářských souvislostech. K projektu se připojuje řada veřejných i privátních subjektů spojených s vltavským kulturním dědictvím. Celoroční program zahrnuje kulturní akce, edukační programy, přednášky, prohlídky vltavských památek a vyvrcholí v září stejnojmennou výstavou v Jízdárně Pražského hradu. Na ní se představí jedinečný soubor uměleckých děl, památek a historických dokumentů spjatých s Vltavou, v tomto rozsahu a komplexnosti vůbec poprvé v historii. Druhou významnou aktivitou projektu bude vytvoření a trvalá podpora tzv. Vltavské cesty. (Více informací na webu zde.)

Sklizeň (foto archiv REZI.DANCE Komařice)
Sklizeň (foto archiv REZI.DANCE Komařice)

Sklizeň 2025: Umění jako součást krajiny
Od 12. července do 30. srpna 2025
ožije krajina kolem Komařic nedaleko Českých Budějovic festivalem Sklizeň – originálním spojením současného umění a přírody. V lukách, lesích a u rybníků vznikají jedinečná taneční, divadelní i novocirkusová představení, která vycházejí z několikaletého rezidenčního programu REZI.DANCE Komařice.

„Festival nabízí intimní, smyslově bohaté zážitky napříč šesti letními týdny. Každé představení vzniká pro konkrétní místo a reaguje na jeho atmosféru – terén, stromy, vítr i zvuky. Příroda zde není jen kulisou, ale stává se přirozenou součástí uměleckého díla. Kromě ekologického přístupu se klade důraz i na udržitelnost a respekt k místu a jeho historii,“ říkají organizátoři.

Program tvoří vybrané projekty vzniklé mezi lety 2022–2025 v rámci rezidenčního programu REZI.DANCE v Komařicích. Všechny inscenace a projekty byly adaptovány na konkrétní místa v krajině nebo pro ně přímo vznikly. Od roku 2023 má festival novou podobu: rozprostírá se do šesti týdnů a nabízí tak divákům možnost opakovaného, intimního a smyslově bohatého zážitku. Každá návštěva krajiny přináší jiný obraz, jiný příběh, jiné setkání. Diváci se mohou těšit na instalace v krajině, audio-procházky, spisovatelský workshop a mnoho představení.

Program festivalu – podrobnosti a anotace jednotlivých projektů najdete na stránkách pořadatele:

Odemykáme krajinu – 12. – 13. 7. 2025

  • Cesta krajinou začíná tancem, zvukem a kinetickým uměním.

Letní odyssea – 2.–3. 8. 2025

  • Pohyb, inspirace a poetika všedních věcí v netradičním provedení.

Zvedáme kotvy – 30. 8. 2025

  • Velké finále: kabaret pod hladinou, hudba nad hlavou.

Instalace přístupné po celé léto: 12. 7 – 30. 8. 2025

  • Když se z lesa ozvou sovy – Audioprocházka inspirovaná fiktivním příběhem vesnice Komařice. Básně, které mluví jazykem krajiny, lidí a vzpomínek. Doplněno literární instalací v terénu.

Doprovodný program:
Spisovatelský workshop
Scénografický workshop
Novocirkusový workshop
Freestyle fotbalový workshop
Možnost stát se performerem během představení SILENT od Temporary Collective

Chybět nebudou ani workshopy pro malé i velké – literární, scénografické, pohybové i novocirkusové. Zájemci se mohou dokonce sami stát součástí představení SILENT od Temporary Collective. Představení se konají za každého počasí – v případě potřeby může dojít ke změně času. Je doporučeno brát si oblečení do přírody a deku na sezení.

Vstupenky z dostání v síti GoOut.cz.

Festival SKLIZEŇ se odehrává během pěti víkendových dnů. Každý den nabídne jiný výběr představení a zážitků. Vstupenka platí vždy na celý den – jednotlivé části programu nejsou samostatně prodejné. Festival se koná výhradně v přírodě, a proto není k dispozici žádná vnitřní varianta programu. „Představení se budeme snažit odehrát za každého počasí – případně může dojít ke změně času. Zakoupené vstupenky nelze vracet. V případě nepříznivého počasí, které povede ke zrušení celého denního programu, se budeme snažit zajistit náhradní řešení – a to buď přesunutím představení na náhradní termín, nebo kompenzací formou vstupenek na Sklizeň 27,“ vysvětlují organizátoři.

Na festivalu KoresponDance (foto Adéla Vosičková)
Na festivalu KoresponDance (foto Adéla Vosičková)

Festival KoresponDance promění zámek Žďár nad Sázavou, okolní lesy i rybníky v jedno velké jeviště
Od 11. do 13. července 2025
ožije Žďár nad Sázavou už potřinácté mezinárodním festivalem současného tance, hip hopu a nového cirkusu KoresponDance, který na jeden víkend promění zámek a jeho okolí v jedno velké jeviště a prostor pro umění. Festival, kde tanec, nový cirkus, divadlo a hudba spojují generace, je ideálním tipem na rodinný výlet, víkend s přáteli i nezapomenutelný prázdninový zážitek.

„KoresponDance je především o setkávání – lidí, kultur i pohybů. Chceme, aby se každý, kdo přijede, cítil být součástí. Ať už přijdete za uměním, přírodou, nebo prostě jen za společným časem, jste vítáni. Festival patří všem generacím a všem, kdo chtějí zažít něco živého, hravého a lidského,“ říká Marie Kinsky, zakladatelka a ředitelka festivalu.

Na festivalové návštěvníky čekají tvůrci a tvůrkyně z více než deseti zemí Evropy. Festival, se zaměřuje na site specific, tedy díla, která vznikají a jsou realizována v určitém, specifickém prostoru a jsou na něm závislá. Diváci si tak budou moct užít hned několik performancí, které se uskuteční v okolí žďárských rybníků a lesů a nechat tato místa na sebe působit ze zcela jiné (a možná i nové) perspektivy.

Podrobnosti o programu si můžete přečíst v samostatné zprávě ZDE.

420PEOPLE na festivalu v Méridě (foto archiv souboru)
420PEOPLE na festivalu v Méridě (foto archiv souboru)

420PEOPLE pokračují v projektu Dancing Histor(y)ies: ve Španělsku
Ve španělské Méridě měla 6. července premiéru další etapa projektu Dancing Histor(y)ies, na kterém se podílí celou sezonu soubor 420PEOPLE. Nová choreografie Proserpina, respektive nakonec uvedená pod názvem SŌMA SĒMA, je dílem Václava Kuneše ve spolupráci s tanečníky souboru. Choreografie odehrávající se v Méridě je inspirovaná mýtem o Proserpině (Persefoné) a zkoumá základní duality tohoto mýtu spíše, než by převyprávěla celý příběh. „Dílo zdůrazňuje neustálé napětí mezi protiklady – životem a smrtí, zkázou a obnovou, lidským světem a podsvětím. Tato souhra je ztělesněna pohybem i scénografií a kostýmy. Portál slouží jako primární scénografický prvek, posilující pocit přechodu a transformace. Saka tanečníků mají ‚portálové‘ otvory na zádech a odhalují kontrastní barvy, které symbolizují dichotomie mýtu,“ popisují 420PEOPLE.

Klíčovým prvkem díla byla spolupráce s tradiční hudební a taneční skupinou Grupo de Coros y Danzas – La Rondalla. Soubor zapálených neprofesionálních hudebníků přináší na jeviště autenticitu místních lidových tradic a vytváří dialog mezi minulostí a přítomností. Jejich živé vystoupení integrované se současnou elektronickou partiturou DJ Exhausted Modern podtrhuje cyklickou povahu života a odráží mýtická témata sezónních změn. Prostřednictvím této fúze pohybu a zvuku se choreografie snaží propojit generace a mísit starověké dědictví s moderním uměleckým vyjádřením. Za 420PEOPLE tančili Eliška Hulínská, Eliška Jirsová, Veronika Tőkőly, Filip Staněk a Michal Toman.

O+

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 hlasy
Ohodnoťte článek
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře