Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
Ohlédnutí i výhledy v taneční sféře trochu ze široka – připomeneme letošní úspěšný festival Tanec Praha, bilanci baletního souboru Moravského divadla, který v polovině sezony změnil šéfa, pozveme na domácí umělce, kteří se chystají na Letní Letnou, i do Otáčivého hlediště v Českém Krumlově.
Let Me Change Your Name, Tanec Praha 2019, foto Vojtěch Brtnický

Bilance Tance Praha 2019 je příznivá. Už 31. ročník mezinárodního festivalu současného tance a pohybového divadla roztančil v červnu Prahu i řadu měst v regionech. Návštěvnost letošního festivalu potvrdila zájem veřejnosti o současný tanec. Celkově festivalový program přilákal přes 7 800 diváků, z toho více než 4 700 v Praze a přes 3 100 v dalších 22 městech a obcích ČR.

Letošní festival nesoucí motto Zvědavost je šance na zážitek představil publiku bohatou díla z Evropy, Asie a Afriky, kromě českého a slovenského tance kulturu dalších 12 zemí. Byly to Belgie, Francie, Ghana, Chorvatsko / Itálie, Indonésie, Izrael, Jižní Korea, Madagaskar, Polsko / Rakousko, Švýcarsko, přičemž z Indonésie a Madagaskaru přijeli umělci za celou historii festivalu poprvé. Letošní ročník nabídl více než 90 akcí v Praze a regionech.

Velký ohlas měla programová řada „Family Friendly“, kde zážitky bylo možné sdílet mezigeneračně, i akce zaměřené specificky na dětské diváky v dramaturgické linii TANEC PRAHA JUNIOR. Spolupráce s Pražským Quadriennale nabídla dramaturgickou linii Czech Dance Focus for PQ+, kde měli prostor čeští umělci.

V Praze nabídl festival celkem 37 akcí. V rámci hlavního programu v Praze měli diváci šanci zhlédnout 22 představení, v divadle Ponec, Hudebním divadle Karlín, v Malé dvoraně Veletržního paláce Národní galerie Praha a v plenéru na Výstavišti. Doprovodný program nabídl letos v Praze celkem 15 akcí zahrnujících workshopy, moderované diskuse včetně tzv. PQ Talks a také Tanec Praha v Přístavu na karlínském břehu Vltavy.

V dalších 22 městech a obcích se celkem odehrálo 56 akcí, z toho 44 představení v rámci hlavního programu, z nichž 18 oživilo venkovní prostory. Doprovodný program zahrnul 10 workshopů a 2 moderované diskuse. Festival měl letos zastávky v Brně, Broumově, Čkyni, Hradci Králové, Chocni, Jihlavě, Karlových Varech, Kladrubech, Liberci, Malovicích, Manětíně, Olomouci, Ostravě, Pardubicích, Písku, Plzni, Svatoboru u Sušice, Táboře, Ústí nad Labem, Varnsdorfu a Volyni.

Bajadéra: Michal Štípa a Nikola Márová (zdroj MDO)

Moravské divadlo Olomouc v listopadu nasadí na repertoár The Beatles Celebration

Moravské divadlo Olomouc zažilo sezonu pod novým vedením, do čela MDO nastoupil ředitel David Gerneš a novým uměleckým šéfem baletu se stal Michal Štípa. Po devíti letech ve funkci byl v listopadu loňského roku odvolán Robert Balogh, novým šéfem se stal dlouholetý první sólista baletu Národního divadla v Praze Michal Štípa. V režii a choreografii Roberta Balogha nastudoval soubor taneční poctu The Beatles Celebration, která se však kvůli komplikacím ohledně poskytnutí licence dočkala pouze premiérového uvedení. Do repertoáru divadla se vrátí v listopadu letošního roku.

S novým uměleckým šéfem nastudoval soubor výpravný balet Bajadéra. „Za největší úspěch uplynulé sezony považuji vydařenou premiéru Bajadéry, kterou tanečníci zvládli skvěle, a věřím, že je to jen začátek dalších velkých úspěchů. Velkou radost mám také z toho, že řada tanečníků na sobě velice tvrdě a pečlivě zapracovala a následně si mohla užít zasloužených ovací publika. Velice si cením každého tanečníka zvlášť, protože v uplynulé sezoně zvládli tři premiéry během jednoho měsíce – vedle Bajadéry jsme chystali projekt Balet Gala a obnovenou premiéru Spící Krasavice pro uvádění v Opavě,“ shrnuje Michal Štípa první půlrok svého působení.

Baletní soubor se v uplynulé sezoně musel obejít bez prvního sólisty Iva Jambora, který byl po operaci kolene v rekonvalescenci. „Letošní prázdniny strávím rehabilitací a vším, co je s ní spojené. Doufám, že do konce roku budu opět fit,“ říká. Po osmnácti letech v souboru se aktivní kariéru rozhodla po letošní sezoně ukončit demisólistka Svatava Pořízková, která ztvárnila výrazné role v inscenacích Marná opatrnost, Oněgin, Carmen, Královna Margot, Maškaráda, Labutí jezero či Three4Dance. S aktivní kariérou v Moravském divadle se loučí rovněž demisólistka baletu, choreografka a taneční mistryně Elena Iliina. Rodačka z Kišiněva působila v olomouckém baletním souboru patnáct let a ztvárnila hlavní ženské role v inscenacích Giselle, Oněgin, Macbeth či Labutí jezero. Po pěti letech opouští soubor Damani Williams. Rodák z britského Leicesteru, který se představil v inscenacích Rusalka, Spartakus, Othello, Louskáček či naposledy Bajadéra, nastupuje od nové sezony do angažmá baletu Slovenského národného divadla v Bratislavě. Sbor baletu pak opouští Zara Brent, Sigrid Glatz, Emanuela Giglio, Daniela Hanelová, Ema Krajčírová, Natalia Polak a Gerardo Guarracino. Nové posily oznámí vedení souboru na začátku příští sezony.

Novou divadelní sezonu v Moravském divadle Olomouc zahájí v neděli 1. září slavnostní galavečer spojený s předáním cen za nejlepší umělecké výkony sezony předchozí. Večerem budou provázet činoherci Jana Posníková a Roman Vencl. Ještě předtím se umělci Moravského divadla Olomouc představí na festivalu Moravské divadelní léto, jehož třetí ročník se uskuteční od 22. do 27. srpna v Olomouci, Křelově a Velké Bystřici.

 

Šípková Růženka v Českém Krumlově

Jihočeské divadlo zve jako každý rok na letní scénu Otáčivého hlediště Český Krumlov. Na programu po dobu prázdnin budou inscenace všech žánrů, baletu bude patřit konec července. V sérii od 24. do 28. července budou večery od půl desáté patřit Šípkové Růžence, baletu P. I Čajkovského v nastudování Jaroslava Slavického. V klasické baletní inscenaci účinkují sólisté Jihočeského divadla, členové Bohemia Baletu i studenti Taneční konzervatoře hl. m. Prahy.

 

Cirk La Putyka, Isole (foto Miroslav Šálek)

La Putyka, Losers, Holektiv a mnoho dalších – Letní Letná uvádí festival české novocirkusové scény

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat