Tynan tento týden poprvé zazpívá v Praze, po svatbě se vrátí

Irská sopranistka Ailish Tynan zazpívá 5. a 6. března za doprovodu Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK v Obecním domě v Praze. S hlavním hostujícím dirigentem FOK Nizozemcem Jacem van Steenem představí skladby Mozarta a Mahlera, zazní také předehra k Weberově opeře Oberon. Operní hvězda Tynan v Praze vystoupí poprvé. V Praze jsem úplně poprvé a jsem tím městem nadšena. Za dva měsíce se budu vdávat a Praha je jedno z míst, kam bychom se pak s manželem mohli vydat. Určitě se sem vrátím,“ řekla zpěvačka, která se podle odborníků výjimečně hodí k interpretaci skladeb Wolfganga Amadea Mozarta i Gustava Mahlera.

V programu zazpívá Mozartovy koncertní árie Ah, lo previdi a Bella mia fiamma, addio, které jsou technicky náročné a vyžadují mistrovsky zvládnutý pěvecký styl. Ve druhé polovině koncertu se Tynan objeví ve finální větě 4. symfonie Gustava Mahlera.

Mám ráda všechny Mahlerovy symfonie, ale v té čtvrté je něco neuvěřitelně zvláštního. Je tak radostná a plná života, vyzařuje z ní štěstí. Je tam upřímnost a nevinnost v textu, který obsahuje skutečnou hloubku a dodává Mahlerově hudbě velkou sílu,“ uvedla Tynan, která se podle svých slov těší na přednes árií. „Písňový repertoár mám raději než operu. Mohu si v něm dělat vlastní rozhodnutí, není zde žádná rušivá dekorace, nanejvýš musím poslechnout svého klavíristu,“ dodala pěvkyně, která se během své kariéry setkala také s Jiřím Bělohlávkem v době, kdy působil jako dirigent v londýnském Symfonickém orchestru BBC.

Užila jsem si to, byla to skvělá spolupráce s fantastickým dirigentem,“ vzpomínala na koncertní ztvárnění Paní Stuhlé v Janáčkově Osudu na BBC Proms.

Hlavní hostující dirigent FOK Jac van Steen upozornil, že program koncertů je sestaven s děl autorů spjatých s Prahou. Obě uvedené árie Mozart napsal pro zdejší vynikající sopranistku a pražskou přítelkyni Josefinu Duškovou. Mahler působil v osmdesátých letech devatenáctého století jako kapelník německého divadla v Praze, o sedmdesát let dříve v pražském Stavovském divadle zastával stejný úřad Carl Maria von Weber.

FOK si van Steen pochvaluje, jejich spolupráce začala již před několika lety. „Velmi je respektuji, členové FOK tvrdě pracují a nedělají to jenom pro peníze. Jsem hrdý na to, že mohu v roli hlavního hostujícího dirigenta navázat na práci takových dirigentů, jakým je například Jiří Kout,“ sdělil van Steen, který v současné době vyučuje na hudební fakultě Královské konzervatoře v Haagu.

Foto archiv

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky