Uchvátili svým suverénním výkonem. Vítězi Concertina Praga jsou sourozenci Bubregovi

Vítězem letošního 52. ročníku rozhlasové soutěže Concertino Praga a držitelem ceny Heleny Karáskové se stalo Duo Bubreg z Rakouska. Porotci rozhodovali na základě poslechu nahrávek mladých umělců do sedmnácti let. Letos byla soutěž vypsána pro malé soubory – dua, tria, kvarteta a kvinteta. Český rozhlas , který soutěž od roku 1966 organizuje, vydá vítězi profilové CD.

Sourozenci Bence a Márton Bubregovi zaujali porotu dokonalou hrou v netradičním spojení klarinetu a saxofonu. Koncert vítězů se uskuteční ve velkém sálu Slovanského domu 7. června 2018. Na koncert naváže tradiční Jihočeský festival Concertino Praga. Laureáti vystoupí v koncertních sálech či zámcích čtyř měst od 11. do 15. června.

“Absolutní vítězové mě uchvátili svým suverénním výkonem. Kombinace saxofonu a klarinetu není úplně běžná, ale tito soutěžící si připravili velmi zajímavý a náročný repertoár,” řekl klarinetista Karel Dohnal, člen letošní mezinárodní poroty Concertino Praga.

V porotě dále zasedli Jaroslav Kubita (fagot), Kaspar Zehnder (flétna), Michal Rezek (klavír), František Souček (housle), Michal Kaňka (violoncello) a Gail Helen Henryová, producentka irské stanice vážné hudby RTÉ lyric fm.

Concertino Praga 2018 – porota (zdroj rozhlas.cz/concertino / foto Khalil Baalbaki)

Do letošní soutěže se přihlásilo sedmnáct souborů z Bulharska, Lotyšska, Maďarska, Německa, Polska, Rakouska, Slovinska a Ukrajiny. Českou republiku reprezentovaly dva soubory.

Loňskou vítězkou soutěže a držitelkou ceny Heleny Karáskové se stala šestnáctiletá flétnistka Uljana Živická z Ruska. K bývalým laureátům soutěže patří například i v České republice známá japonská houslistka Šizuka Išikava.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na