Uchvátili svým suverénním výkonem. Vítězi Concertina Praga jsou sourozenci Bubregovi

Vítězem letošního 52. ročníku rozhlasové soutěže Concertino Praga a držitelem ceny Heleny Karáskové se stalo Duo Bubreg z Rakouska. Porotci rozhodovali na základě poslechu nahrávek mladých umělců do sedmnácti let. Letos byla soutěž vypsána pro malé soubory – dua, tria, kvarteta a kvinteta. Český rozhlas , který soutěž od roku 1966 organizuje, vydá vítězi profilové CD.

Sourozenci Bence a Márton Bubregovi zaujali porotu dokonalou hrou v netradičním spojení klarinetu a saxofonu. Koncert vítězů se uskuteční ve velkém sálu Slovanského domu 7. června 2018. Na koncert naváže tradiční Jihočeský festival Concertino Praga. Laureáti vystoupí v koncertních sálech či zámcích čtyř měst od 11. do 15. června.

„Absolutní vítězové mě uchvátili svým suverénním výkonem. Kombinace saxofonu a klarinetu není úplně běžná, ale tito soutěžící si připravili velmi zajímavý a náročný repertoár,“ řekl klarinetista Karel Dohnal, člen letošní mezinárodní poroty Concertino Praga.

V porotě dále zasedli Jaroslav Kubita (fagot), Kaspar Zehnder (flétna), Michal Rezek (klavír), František Souček (housle), Michal Kaňka (violoncello) a Gail Helen Henryová, producentka irské stanice vážné hudby RTÉ lyric fm.

Concertino Praga 2018 – porota (zdroj rozhlas.cz/concertino / foto Khalil Baalbaki)

Do letošní soutěže se přihlásilo sedmnáct souborů z Bulharska, Lotyšska, Maďarska, Německa, Polska, Rakouska, Slovinska a Ukrajiny. Českou republiku reprezentovaly dva soubory.

Loňskou vítězkou soutěže a držitelkou ceny Heleny Karáskové se stala šestnáctiletá flétnistka Uljana Živická z Ruska. K bývalým laureátům soutěže patří například i v České republice známá japonská houslistka Šizuka Išikava.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat