Událost v dějinách operní Ameriky: před 60 lety zpívala první černošská sólistka v Met

Před šedesáti lety, 7. ledna 1955, zazpívala na jevišti newyorské Metropolitní opery první sólistka tmavé pleti. Ve Verdiho opeře Maškarní ples se publiku představila kontraaltistka Marian Anderson, o níž dirigent Arturo Toscanini prohlásil, že měla hlas, jaký se vyskytuje jen jednou za sto let.

Marian Anderson, která se narodila v únoru 1897 ve Filadelfii, si zpěvem na veřejnosti vydělávala už jako malé dítě. Ačkoli projevovala mimořádný talent, kvůli barvě pleti ji po skončení středoškolských studií nepřijali na žádnou pěveckou školu. Marian se však nevzdala a s pomocí soukromých učitelů a vlastní pílí se vypracovala na pěvkyni světového formátu.Počínaje dvacátými lety minulého století absolvovala Marian Anderson bezpočet koncertů a recitálů jak v USA, tak v zámoří. Zatímco v Evropě se Anderson těšila oblibě, v rodné Americe musela dlouho čelit předsudkům. To se alespoň částečně změnilo v dubnu 1939, kdy díky podpoře prezidenta Franklina Roosevelta a jeho manželky vystoupila na tradičním velikonočním koncertu u Lincolnova památníku ve Washingtonu.Jejímu zvučnému hlasu naslouchalo přímo pod širou oblohou pětasedmdesát tisíc diváků a další statisíce lidí jej slyšely z rádia.Ačkoli Marian Anderson měla v repertoáru i operní árie, nabídky na stálé angažmá v některém z operních domů vytrvale odmítala s odůvodněním, že jí chybí herecká průprava. Její vystoupení na jevišti newyorské Metropolitní opery v lednu 1955 proto bylo dvojnásob výjimečnou událostí.Za uměleckou činnost i za angažovanost v boji za lidská práva dostala Marian Anderson během svého dlouhého života řadu ocenění. Nechyběla mezi nimi ani Prezidentská medaile svobody, tedy nejvyšší civilní vyznamenání ve Spojených státech.

Marian Anderson zemřela v dubnu 1993 ve věku šestadevadesáti let.

Foto archiv 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 hlasy
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
helena
10 let před

A budiž připomenuto, že to bylo v době, kdy Metropolitní operu vedl Rudolf Bing, který se v tomto směru zasloužil ještě o jedno prvenství, a to v roce 1951: „V mé druhé sezóně došlo k několika převratným událostem. O zahajovacím večeru vystoupila na prknech Metropolitní opery první černoška, tanečnice Janet Collinsová. Po odchodu Antonyho Tudora… se stal naším baletním mistrem Zachary Solov. Ten za mnou jednou na jaře přišel a oznámil mi, že má báječné děvče pro triumfální scénu Aidy, ale že je v tom háček – barva její pleti. Chvíli jsem nechápal, jak to myslí, protože tanečníci představovali Nubijky a Nubijce a natírali se černým krémem. Slečnu Collinsovou jsem angažoval bez váhání a správní radu jsem informoval, až když byla podepsána smlouva.“
Rodolf Bing – 5000 večerů v opeře