Událostí festivalu Janáček Brno 2014 má být Věc Makropulos v režii Davida Radoka

Mezinárodní festival Janáček Brno 2014, který se uskuteční od 21. do 29. listopadu na několika brněnských scénách, chce neokázalým způsobem oslavit sto šedesáté výročí narození významného hukvaldského rodáka. Den před tím v Brně začne mezinárodní konference Opera Europa, která se koná k Roku České hudby. Festival Janáček Brno se koná jednou za dva roky, střídá se s Moravským podzimem, a letos se uskuteční počtvrté. Podrobný program dnes zveřejnil pořadatelský tým v čele s ředitele Národního divadla v Brně Martinem Glaserem.Rozhodli jsme se, že janáčkovský festival trochu odlehčíme a uvedeme některá jeho zamilovaná díla,“ okomentoval letošní program muzikolog Jiří Zahrádka. Z finančních důvodů však nezazní původně plánovaná nová inscenace opery Luisa od Gustava Charpentiera, kterou prý měl skladatel z operní tvorby nejraději. Ředitel Glaser potvrdil, že v této chvíli není pokryt rozpočet festivalu, protože zatím nejsou schválené všechny dotace. „Schází asi dva miliony korun, což přibližně představuje cenu jedné zahraniční opery,“ uvedl Glaser. Ohroženo je tak podle něj hostování opery ze Záhřebu s Janáčkovou Její pastorkyní.Festival s podtitulem „Happy Birthday Leoš“ nabídne tuzemská i zahraniční operní představení, symfonické, komorní a sborové koncerty, workshopy pro děti, výstavy, lektorské důvody a další akce.

Letošní ročník zahájí 21. listopadu premiéra Janáčkovy opera Věc Makropulos v provedení Národního divadla Brno s dirigentem Marko Ivanovičem a v režii Davida Radoka. Půjde o nastudování díla z historicky prvního kritického vydání partitury této opery. Hlavní roli Emilie Marty ztvární švédská sopranistka Gitta-Maria Sjöberg.

Konečně jsem dozrál k tomu, že jsem Věc Makropulos pochopil. Myslím, že je to dílo o relativitě hodnot, o tom, co má a nemá v našem životě smysl,“ nastínil východisko svojí režijní koncepce David Radok.

V dalším programu Opera Graz s dirigentem Dirkem Kaftanem a v režii Petera Konwitschneho uvede 23. listopadu inscenaci Její pastorkyňa, Opera Národního divadla nabídne 26. listopadu v Janáčkově divadle Příhody lišky Bystroušky, stejné dílo zazní i 27. listopadu v komorní úpravě Hudební fakulty Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Závěr festivalu v Kulturním centru Stadion přinese Janáčkovo Věčné evangelium a Glagolskou mši. „Půjde o dramaturgicky unikátní uvedení původní verze díla z roku 1927 v původním místě jeho světové premiéry,“ podotkl Zahrádka. Součástí festivalu bude koncert Kronos Quartet v Sono Music Clubu, kde slavný americký soubor zahraje 22. listopadu. V Brně v jeho podání mimo jiné zazní dílo minimalisty Stevea Reicha, jehož inspirací byla i tvorba Janáčka.

www.janacek-brno.cz

Foto archiv 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat