Umělci a aktivisté okupují tři francouzská národní divadla na protest proti uzavření kultury

Příznivci kultury a studenti ve Francii okupují od minulého týdne několik významných divadel, vyjadřují tak nesouhlas s měsíce trvajícím uzavřením kulturních zařízení kvůli epidemii Covidu-19, píší francouzská média. Divadla, kina a muzea ve Francii jsou zavřená už od října.

Aktivisté okupující pařížské Národní divadlo Odéon (zdroj FB stránka „Fédération Française de Musique“)

V pondělí okupovali studenti divadlo v Pau, v úterý lidé obsadili také divadlo Colline v Paříži a Národní divadlo ve Štrasburku. Ve čtvrtek, v závěru pařížského pochodu k prosazení otevření divadel, obsadila padesátka lidí scénu Odéon. V sobotu okupanty Odéonu nečekaně navštívila ministryně kultury Roselyne Bachelotová a mluvila s nimi o možnostech finanční podpory.

„Bachelotová, když neotevřeš, přijdeme hrát k tobě domů“ nebo „Život bez kultury, přímo proti zdi“, zněla hesla studentů před divadlem Colline. Podle serveru thelocal.fr do budovy divadla vpustil studenty sám jeho ředitel Wajdi Mouawad.

Umělci a aktivisté požadují zejména znovuotevření kulturních zařízení a odložení odvodů pro sezónní pracovníky, mezi něž často patří i zaměstnanci v kultuře. Francouzská společnost vyžaduje také více pozornosti stran neutěšeného psychického a finančního stavu studentů v zemi, za poslední rok se objevují zprávy o hladovějících studentech, nedostatku prostředků na menstruační potřeby a rostoucím počtu sebevražd.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments