Umělci kritizují nové vyjádření britské vlády o podmínkách koncertování v EU
Během nadále probíhajících jednání vyzvala britská vláda zbývající členské státy Evropské unie, které neumožňují bezvízový styk a bezvízové cestování, aby „by přizpůsobily svá opatření velkorysým pravidlům Spojeného království, která umožňují umělcům a doprovodnému personálu přijíždět do Spojeného království až na tři měsíce bez víz.“ Prostřednictvím DCMS (Department for Digital, Culture, Media and Sport) byly oficiálně osloveny právě Španělsko, Chorvatsko, Řecko, Portugalsko, Bulharsko, Rumunsko, Malta a Kypr.
Britská vláda si je údajně vědoma, že v této oblasti přetrvávají problémy, a proto s celým odvětvím úzce spolupracuje. Cílem je, aby „po zrušení proticovidových opatření mohla být zájezdová činnost obnovena a přední britští umělci mohli i nadále hojně cestovat, učit se a ukazovat světu to nejlepší z britské tvorby“.
Na tato prohlášení se objevily protichůdné reakce. Odborové organizace a odbory zastupující britské hudebníky vyjádřily rozčarování nad vládním oznámením o evropských pracovních vízech, které podle nich nic nemění.
The Musicians´ Union (MU) přivítala toto vládní oznámení opatrně. Její prohlášení zní: „MU uznává, že vláda na těchto otázkách pracuje, nicméně seznam devatenácti zemí nezahrnuje důležitá území, jako je Španělsko, kde mají britští hudebníci s turné velké problémy. Kromě toho se oznámení nezmiňuje o doprovodném pomocném personálu, řidičích, potřebných celních dokumentech nebo poplatcích za převoz vybavení. Proto si Unie bez bližších podrobností není jistá, zda se jedná o nové informace, nebo pouze o konstatování současné situace hudebníků a interpretů.“
David Martin, výkonný ředitel organizace Featured Artists Coalition uvedl, že se nic nezměnilo. “Tohle všechno jsme věděli už v lednu. Představa, že vláda udělala něco fantastického, nebo že získala nějaké ústupky je nesprávná. Toto oznámení není pro hudební průmysl žádnou novinkou.” Obtíže spojené s turné podle něj přetrvávají, přičemž v každé z uvedených devatenácti zemí platí jiná pravidla. Také poukázal na fakt, že víza a pracovní povolení jsou jen jednou z otázek, které kvůli Brexitu způsobují obrovské problémy. “Cítím se frustrovaný a opravdu, opravdu se obávám o budoucnost našeho průmyslu a o možnost koncertovat v Evropě. Je to zdaleka náš největší trh… Je čtyřikrát větší než trh v USA pro britské umělce – je obrovský.”
Live, federace zastupující průmysl živé hudby, uvedla, že prohlášení pouze upřesňuje stávající postoj řady členských států. Greg Parmley, výkonný ředitel této organizace, prohlásil: “V této souvislosti je třeba zdůraznit, že jsme sice vděčni vládě za vyjasnění již existujících opatření týkajících se cestování do řady zemí Evropské Unie – což jsme jako průmysl již nějakou dobu sami rozplétali – ale v jejich posledním prohlášení není nic nového a k bezvízovému styku v Evropské Unii máme ještě daleko.”
Paul William Fleming, generální tajemník odborového svazu Equity, označil oznámení za “opožděný, ale vítaný první krok“. Uvedl, že Equity stále čeká na rozdělení různých režimů pracovních povolení podle jednotlivých zemí a také na “řádné definice krátkodobých zájezdů a důsledky pro karnety a kabotáž pro malé produkce“.
Incorporated Society of Musicians (ISM) se obrátilo dopisem na státního tajemníka DCMS a vyzvalo ho, aby objasnil, co se rozumí “bezvízovým krátkodobým turné“. Je běžné, že když Evropská Unie uděluje třetím zemím krátkodobá víza, je to definováno jako 90 dní v období 180 dní. ISM tvrdí, že z vládního prohlášení záměrně vyplývá, že hudebníci (a další tvůrčí profesionálové) budou moci v těchto devatenácti zemích pracovat bez víz po stejnou dobu. Vláda musí urychleně objasnit, jaké druhy práce a na jakou dobu jsou v každé z devatenácti zemí skutečně povoleny – jinak riskuje, že vážně uvede v omyl hudebníky a další osoby, které se chystají vycestovat do Evropy za prací. Výkonná ředitelka Deborah Annettsová řekla: “Hudebníci, kteří se účastní turné, si zaslouží něco lepšího než zavádějící prohlášení vlády, když mnozí z nich mají obavy o svou budoucí kariéru.“
Hudebníci a umělci tak nadále obviňují vládu, že ignoruje jejich tíživou situaci tím, že nevyjednala žádnou dohodu o Brexitu, která by obnovila předchozí bezvízový pracovní režim.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]