Umělecká produkce nové éry: Studenti HAMU a JAMU spojují síly v Divadle na Orlí
Lucie Hayashi, vedoucí katedry tance HAMU a jedna z iniciátorek projektu, osvětluje myšlenku vzniku této spolupráce: „Produkce v oboru tance je oblast stále opomíjená a mnohdy to vede k enormní zátěži a očekávání od těch, kdo jsou ochotni se jí věnovat. S kolegyněmi z JAMU jsme se shodly na tom, že digitální doba nabízí možnosti vyšší efektivity komunikace a sdílení zodpovědnosti tak, aby se předešlo vyhoření produkčních týmů.“ Spolupráce „na dálku“ vyústí jednak hostováním v brněnském divadle Na Orlí, finále pak proběhne v rámci festivalu Nové generace 1.–3. listopadu 2024.
„Důležitou součástí projektu jsou setkání studentů na přednášce Zuzany Ježkové a zvládání stresu v rámci pobytu studentů v Brně a také debata u kulatých stolů v průběhu cyklu Nová generace. Pravidelně se nám daří realizovat projekty, kde zapojujeme v roli produkčních studenty katedry napříč všemi ročníky. Kromě praktické přípravy je čím dál důležitější i psychická příprava na jejich budoucí profesi, která se dlouhodobě řadí mezi velmi zátěžová zaměstnání,“ dodává vedoucí Katedry hudební produkce JAMU Lucie Pešl Šilerová.
Nová generace je pravidelný cyklus tanečních představení, který poskytuje studentům HAMU prostor k reprízám jejich autorské tvorby a pomáhá jim představit svá díla širšímu publiku. Cyklus také slouží jako platforma pro experimenty a inovace v oblasti umělecké tvorby a produkce, čímž otevírá dveře nové generaci tvůrců k dalším uměleckým příležitostem. V Brně se představí tři díla studentů choreografie pod pedagogickou supervizí Mirky Eliášové a Jana Kodeta.
Večer uvede prvotina studenta druhého ročníku Vojtěcha Brože, v němž se zabývá filozofickým tématem lidské touhy po moci a svobodě. „Intermundia, prostor mezi světy, kde společně žijí bohové. Představa asociující harmonii, sounáležitost a svobodu. Nemůže se však ve skutečnosti jednat o prostor, kde se odhaluje lidská potřeba moci? A nebo snad všichni intermundii vytváříme?” uvádí autor ve své anotaci.
Druhé dílo Tangible Efforts vzniklo na základě pozvání od japonské univerzity Ochanomizu v Tokiu. Duet pro tuto příležitost vytvořil doktorand choreografie Jan Razima, ve spolupráci s pedagožkou HAMU Markétou Vajdovou. Zaměřuje se na abstraktní fyzické zkoumání hranic mezi jednotlivcem a kolektivem, přičemž neustále posouvá a proměňuje dynamiku dominance a spolupráce a zkoumá fyzický prostor mezi těly tanečníků.
Večer završí tanečně divadelní Zpověď Kateryny Lopakhtiny, studentky třetího ročníku HAMU. Toto dílo, volně inspirované legendou o Ctiradovi a Šárce, zpracovává témata zrady a osamělosti. Lopakhtina si k tvorbě přizvala rozsáhlý kreativní tým, ve kterém se zaměřila na mezioborovou uměleckou spolupráci.
Vstupenky jsou k zakoupení v systému GoOut.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]