Ústecká fara má ze sbírky polovinu částky na opravu varhan

Přes pět set tisíc korun získala ústecká farnost ve sbírce na opravy varhan v Kostele Nanebevzetí Panny Marie. Nástroj z roku 1930 potřebuje generální opravu za milion korun, ty ale fara ani litoměřické biskupství nemá.

Původní varhany zničilo na konci druhé světové války bombardování. V roce 1968 byly současné varhany přivezeny do Ústí nad Labem z pražského semináře. Pneumatický systém varhan má životnost kolem padesáti let, ten ústecký je starý už přes osmdesát let. „Pokoušeli jsme se dělat průběžně drobné opravy, ale nepomohly. Proto jsme nechali udělat projekt na kompletní rekonstrukci,” vysvětlil varhaník Václav Urban.Projekt nechala farnost zhotovit už před čtyřmi lety. „Tehdy vyšlo, že oprava bude stát milion korun. Nechali jsme projekt posoudit ještě jedním restaurátorem, a cena byla stejná,” doplnil Urban.

Variantou podle Urbana zůstává částečná oprava. „Přemýšlíme o ní. Podle původních propočtů by vyšla na šest set tisíc korun,” řekl Urban s tím, že fara vypíše na opravy výběrové řízení.

Farnost má za čtyři roky konání sbírky přes polovinu částky, asi pět set tisíc korun. Na opravy přispívají především drobní dárci, farnost pořádá pravidelně i benefiční koncerty. „Výtěžek posledního koncertu byl přes deset tisíc korun, velmi mile nás to překvapilo. Do té doby byly výtěžky přibližně poloviční,” doplnil Urban. Firmy a podnikatelé podle Urbana nepřispívají. „Sednul jsem asi před dvěma roky k internetu a našel jsem všechny ústecké firmy a podnikatele. Byly jich přibližně čtyři tisíce. Všechny jsem obeslal, reakce byla nulová,” doplnil Urban. Sbírka tak bude pokračovat dál.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie je dominantou města. Postavený byl v roce 1318, dnešní podoba pochází z konce devatenáctého století. V roce 1945 byl výrazně poničen při bombardování, od té doby má silně vychýlenou průčelní věž.

Foto Karel Pech

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]