Už rok má doma rukopis Mahlerovy symfonie, dal za ni skoro 150 miliónů

Před rokem, 29. listopadu 2016, se v britské aukční síni Sotheby’s prodal v dražbě za rekordních čtyři a půl milionu liber (144,4 milionu korun) rukopis druhé symfonie rakouského hudebního skladatele Gustava Mahlera, čímž se stal nejdráže prodanou hudební partiturou v historii.

Gustav Mahler (zdroj commons.wikimedia.org/Moriz Nähr)

Vyvolávací cena byla přitom o milion liber nižší. Dosavadní rekord drželo devět symfonií Wolfganga Amadea Mozarta, které se v roce 1987 prodaly za 2,93 milionu eur (79,2 milionu korun).

Celkem dvě stě třicet dva stran hudby Gustav Mahler zkomponoval v roce 1894, premiéru kompozice měla v prosinci 1895. Mahlerova druhá symfonie Vzkříšení je monumentálním dílem pro sóla, sbor a orchestr. Rukopis dlouhá léta vlastnil americký milionář Gilbert Kaplan. Ten tuto symfonii na mezinárodní scéně rovněž opakovaně dirigoval a vystoupil i v Česku.

Partituru Američan získal od dirigenta Willema Mengelberga, kterému ji v roce 1920 předala Mahlerova manželka Alma. Gilbert Kaplan ale loni v lednu zemřel a jeho sbírka hudebnin se začala rozprodávat. Nový vlastník druhé symfonie si přál zůstat v anonymitě, uvedla televize BBC.

Rakušan Gustav Mahler (1860–1911) byl ve své době jedním z největších dirigentů a nedoceněným hudebním skladatelem. Rodáka z Kališť u Humpolce lze určitým způsobem považovat i za českého umělce, jak kvůli místu narození, tak pro jeho inspiraci tamní lidovou hudbou. Gustav Mahler, který žil do roku 1875 v Jihlavě, nastoupil ve dvaceti letech dirigentskou dráhu, která jej zavedla do řady evropských měst. V roce 1897 se stal ředitelem Vídeňské státní opery, s taktovkou to dotáhl i do Metropolitní opery v New Yorku. Proslul originální interpretací děl Mozartových, Weberových, Wagnerových a Gluckových, stejně jako propagací současné hudby. Jako skladatel je pokládán za posledního velkého symfonika devatenáctého století, který současně připravil půdu pro modernu. Jeho dílo zahrnuje deset symfonií, písňové cykly a sborové dílo.

Reklama

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na