Už rok má doma rukopis Mahlerovy symfonie, dal za ni skoro 150 miliónů

Před rokem, 29. listopadu 2016, se v britské aukční síni Sotheby’s prodal v dražbě za rekordních čtyři a půl milionu liber (144,4 milionu korun) rukopis druhé symfonie rakouského hudebního skladatele Gustava Mahlera, čímž se stal nejdráže prodanou hudební partiturou v historii.

Gustav Mahler (zdroj commons.wikimedia.org/Moriz Nähr)

Vyvolávací cena byla přitom o milion liber nižší. Dosavadní rekord drželo devět symfonií Wolfganga Amadea Mozarta, které se v roce 1987 prodaly za 2,93 milionu eur (79,2 milionu korun).

Celkem dvě stě třicet dva stran hudby Gustav Mahler zkomponoval v roce 1894, premiéru kompozice měla v prosinci 1895. Mahlerova druhá symfonie Vzkříšení je monumentálním dílem pro sóla, sbor a orchestr. Rukopis dlouhá léta vlastnil americký milionář Gilbert Kaplan. Ten tuto symfonii na mezinárodní scéně rovněž opakovaně dirigoval a vystoupil i v Česku.

Partituru Američan získal od dirigenta Willema Mengelberga, kterému ji v roce 1920 předala Mahlerova manželka Alma. Gilbert Kaplan ale loni v lednu zemřel a jeho sbírka hudebnin se začala rozprodávat. Nový vlastník druhé symfonie si přál zůstat v anonymitě, uvedla televize BBC.

Rakušan Gustav Mahler (1860–1911) byl ve své době jedním z největších dirigentů a nedoceněným hudebním skladatelem. Rodáka z Kališť u Humpolce lze určitým způsobem považovat i za českého umělce, jak kvůli místu narození, tak pro jeho inspiraci tamní lidovou hudbou. Gustav Mahler, který žil do roku 1875 v Jihlavě, nastoupil ve dvaceti letech dirigentskou dráhu, která jej zavedla do řady evropských měst. V roce 1897 se stal ředitelem Vídeňské státní opery, s taktovkou to dotáhl i do Metropolitní opery v New Yorku. Proslul originální interpretací děl Mozartových, Weberových, Wagnerových a Gluckových, stejně jako propagací současné hudby. Jako skladatel je pokládán za posledního velkého symfonika devatenáctého století, který současně připravil půdu pro modernu. Jeho dílo zahrnuje deset symfonií, písňové cykly a sborové dílo.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat