V 95 letech zemřel herec a zpěvák Karel Fiala

Ve věku 95 let dnes zemřel filmový, divadelní a operní herec a zpěvák Karel Fiala, někdejší hvězda karlínské operety. Diváci jej mají ale spojeného zejména s rolí Limonádového Joea ze stejnojmenného filmu. Zprávy o Fialově úmrtí dnes novinářům potvrdil jeho někdejší herecký kolega Ladislav Županič. Za celoživotní přínos muzikálu dostal v roce 2013 cenu Thálie.
Témata:Karel Fiala

Karel Fiala (zdroj Show Jana Krause, FTV Prima)

„Volala mi paní Vlková, jeho manželka, že dnes ráno odešel,“ řekl na dotaz novinářům někdejší ředitel Hudebního divadla Karlín Županič. Fiala, se kterým se viděl naposledy počátkem letošního srpna, byl podle něj v poslední době už ve špatném zdravotním stavu.

Karel Fiala se narodil v roce 1925 v Ostravě v rodině kominického mistra. K úspěšné herecké a pěvecké kariéře se přitom dostal náhodou. Když za okupace nemohl dokončit gymnázium, začal se věnovat otcovu řemeslu. Střechy ale krátce po válce vyměnil za pražskou konzervatoř, talentovaného mladíka si totiž všiml profesor Ševčík z ostravské hudební školy, který jej připravil na přijímací zkoušky.

V roce 1952 Fiala absolvoval v Praze státní konzervatoř a dva roky působil v souboru Opery Národního divadla. Vystoupil zde v operách Prodaná nevěsta a Boris Godunov. Ke Smetanově tvorbě se ještě vrátil v roce 1956, kdy ztvárnil hlavní roli filmového zpracování opery Dalibor. Po svém angažmá v Národním divadle zakotvil na dlouhá léta v Hudebním divadle Karlín.

Osudovou rolí byla pro Fialu role ušlechtilého pistolníka Limonádového Joea. Do té doby nepříliš známý tenor se rázem stal hvězdou stříbrného plátna, za kterou se táhly davy fanynek. Role slavného pistolníka se měl původně zhostit Jiří Kodet, Fiala jako hvězda karlínské operety ale byl pro režiséra Oldřicha Lipského v roce 1964 tím pravým typem milovníka se sladkým úsměvem, kterého do své jedinečné parodie westernů na motivy knihy Jiřího Brdečky potřeboval. Filmové zpracování „koňské opery“ v kinech vidělo 4,5 milionu diváků, další miliony se bavily při nesčetných reprízách v televizi. Divadelní hra se dočkala čtyř desítek nastudování. Ve dvou se objevil i Fiala, když v roce 2001 v ABC poprvé ztvárnil otce Kolaloku.

0 0 vote
Ohodnoťte článek

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments