V bratislavské katedrále sv. Martina zazní dvě současné skladby

Nedělní odpoledne s hudbou v chrámu – Slovenský komorní orchestr a Pěvecký sbor Technik STU vystoupí v katedrále sv. Martina.
Spevácky zbor Technik STU (zdroj Slovenská filharmónia)
Spevácky zbor Technik STU (zdroj Slovenská filharmónia)

Závěrečný koncert cyklu Hudba v chrámech se uskuteční v neděli 9. června 2024 v bratislavské katedrále svatého Martina od 15:00 hodin. Se Slovenským komorním orchestrem (umělecký vedoucí Ewald Danel) vystoupí poprvé Pěvecký sbor Technik STU, který v prosinci oslavil 70. výročí svého založení.

Pěvecký sbor Technik STU vede již deset let sbormistryně Petra Torkošová. Na nedělním koncertě zazní slovenská duchovní hudba Hommage à Jan Hus op. 91 Ivana Valenty a Síla pravdy a pravda slova Ľuboše Bernátha.

„Síla pravdy a pravda slova, kantáta pro vypravěče, sólový basbaryton, smíšený sbor a komorní orchestr, je mou duchovní kompozicí, kterou jsem napsal v roce 2023. Je věnována roku křesťanské kultury vyhlášenému na roky 2023–2024. Kompozičnímu procesu předcházela moje úvaha o cyrilometodějské tradici, hlubokém poselství a odkazu věrozvěstů, kteří zásadním způsobem poznamenali formování víry a náboženských tradic, stejně jako zásadním způsobem nastartovali intelektuální a kulturní rozvoj našeho národa v 9. století n. l.,“ napsal o svém díle skladatel Ľuboš Bernáth.

“Skladba Hommage à Jan Hus op. 91 vznikla jako reakce na okupaci Československa v roce 1968 v podobě smíšeného sboru s názvem Píseň o Boží pravdě na text básně Jany Nagajové. Poprvé byla provedena v roce 1969 Misijním sborem mládeže Církve bratrské. V české verzi byla zveřejněna v roce 1981. Později jsem ji přepracoval do složitější podoby ve variantách pro tenor/baryton a klavír, pro mužský sbor a cappella a pro smíšený sbor s alternativním doprovodem. Nakonec dostala podobu pomníku – pocty Mistru Janu Husovi. Tuto novou podobu získala rozšířením o předřazenou čistě instrumentální část s názvem Hledání pravdy,“ napsal o svém díle slovenský skladatel Ivan Valenta.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments