V bratislavské Redutě se uskuteční klavírní recitál Érica Le Sage
![Éric Le Sage (zdroj Slovenská filharmónia)](https://operaplus.cz/wp-content/uploads/2024/03/eric-lesage-portrait-piano-1400x1121-q80.jpg)
Hostem Slovenské filharmonie bude francouzský klavírní virtuos Éric Le Sage, laureát mnoha mezinárodních interpretačních soutěží, vítěz Mezinárodní soutěže Roberta Schumanna ve Cvikově v roce 1989. Již ve dvaceti letech jej Financial Times označily za “velmi kultivovaného žáka velké francouzské tradice Schumannova klavíru”. Právě jeho klavírní díla umělec nahrál a předvedl v mnoha sálech po celém světě. Je také věrný francouzské hudbě, která zní v jeho podání autenticky. Takový program nabídne umělec i návštěvníkům klavírního recitálu – v jeho interpretaci zazní výběr ze Schumannova klavírního odkazu a několik nokturn Gabriela Faurého.
Koncert zahájí Nokturno č. 6 Des dur, op. 63 Gabriela Faurého, které patří k nejvýznamnějším dílům celé jeho klavírní tvorby. Skladbu zkomponoval v létě roku 1894 a v témže roce měla premiéru. Následovat bude Schumannův klavírní cyklus Davidsbündlertänze, op. 6 (Tance Davidovců) – osmnáct charakteristických skladeb s různými náladovými obrazy, které skladatel zkomponoval v roce 1837. Po nich se Éric Le Sage vrátí ke klavírní tvorbě Gabriela Faurého zařazením jeho skladby Téma a variace, op. 73. Spolu s Nokturnem č. 6 Des dur patří k jeho nejhranějším klavírním skladbám vůbec. Téma a variace věnoval své žačce, přítelkyni, zpěvačce a klavíristce Thérèse Roger. Premiéra díla se uskutečnila 10. prosince 1896 v londýnské St. James’s Hall v podání klavíristy Léona Delafosse, rok po jeho vzniku. Závěr bude patřit Robertu Schumannovi a jeho cyklu Karneval op. 9, který obsahuje 22 charakteristických skladeb. Skladatel jej zkomponoval v letech 1834–1835.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]