V bratislavské Redutě vystoupí titulární varhaník katedrály v St. Gallen

V neděli 26. února 2023 se v Koncertní síni Slovenské filharmonie uskuteční druhý varhanní recitál 74. koncertní sezóny. Hostem nedělního odpoledne v bratislavské Redutě bude Willibald Guggenmos, titulární varhaník katedrály v St. Gallen. Koncert začne v 16:00 hodin.
Willibald Guggenmos (zdroj Slovenská filharmónia)
Willibald Guggenmos (zdroj Slovenská filharmónia)

V interpretaci německo-švýcarského umělce Willibalda Guggenmose zazní objevný program od baroka až po současnost. Koncert zahájí Preludium a fuga c moll BWV 546 Johanna Sebastiana Bacha. Následovat budou dvě skladby Camilla Saint-Saënse – Adagio ze Symfonie č. 3 c moll, op. 78, která vznikla na objednávku Královské filharmonické společnosti v Londýně, kde byla také 19. května 1886 pod taktovkou samotného skladatele poprvé provedena, a Improvizace č. 7 a moll s oslavným a fanfárovým charakterem. Po nich následuje Legenda Franze Liszta a Chorál č. 3 a moll Césara Francka. Joseph Bonnet byl jedním z nejvýznamnějších francouzských varhanních interpretů a pedagogů první poloviny 20. století. Bonnetova Deuxième Légende (Druhá legenda), která bude následovat, patří do sbírky Douze pièces nouvelles pour grand-orgue op. 7 (Dvanáct nových skladeb pro velké varhany), vydané v roce 1910. Koncert zakončí dvě skladby méně známého, ale ve své době velmi významného skladatele a varhaníka Edwina Henryho Lemara, rodáka z anglického Ventnoru. Z desítek Lemarových varhanních skladeb jsou nejznámější Andantino in Des op. 83 č. 2 z roku 1888, proslulé jako Moonlight and Roses (Měsíční svit a růže), a Toccata di Concerto op. 59. Program zazní na královském nástroji v Koncertní síni Slovenské filharmonie, který patří k největším píšťalovým varhanám na Slovensku.

Willibald Guggenmos se narodil v roce 1957 v bavorském Friedbergu. Své první varhanické místo zaujal ve věku deseti let. Vysokoškolská studia v oborech hra na varhany a církevní hudba absolvoval v Augsburgu a Mnichově. V letech 1984–2001 byl varhaníkem kostela St. Martinskirche ve Wangenu. V roce 1985 provedl na jedenácti koncertech kompletní varhanní dílo Johanna Sebastiana Bacha. V dalších letech následovalo provedení kompletních varhanních děl Césara Francka, Léona Boëllmanna, Franze Liszta, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Wolfganga Amadea Mozarta, Johannesa Brahmse, Maurice Duruflé a významných děl Maxe Regera, Marcela Duprého a Oliviera Messiaena. V letech 2001–2004 byl varhaníkem mnichovské katedrály a od roku 2004 je varhaníkem katedrály v St. Gallenu. Kromě svých liturgických povinností je uměleckým ředitelem katedrálních varhanních koncertů (Internationale Domorgelkonzerte) a docentem na tamní Hudební akademii. Koncertoval téměř ve všech zemích Evropy, v USA, Kanadě, na Dálném východě, v Číně, Austrálii a na Novém Zélandu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments