V Brně i letos zahájili sezonu venku před Janáčkovým divadlem, piazzettou prošly tisíce lidí

Zaplněná piazzetta Janáčkovy scény sledovala dnes v podvečer zahajovací koncert sezony Národního divadla Brno. Umělci z opery a baletu pod širým nebem předvedli ukázky z aktuálního repertoáru, třeba Prodané nevěsty a Hubičky, ale také z připravovaných titulů, prostor tak mimo jiné dostal Antonín Dvořák a jeho Čert a Káča.

První tóny patřily Sinfoniettě Leoše Janáčka, a to nikoliv náhodou. „Dnešek je vlastně preview připravovaného janáčkovského podzimu a zimy,“ uvedl ředitel divadla Martin Glaser. K hlavním událostem sezony se totiž řadí festival Janáček Brno se zlatým hřebem v podobě opery Káťa Kabanová v režii světově uznávaného Roberta Carsena, kde se divadlo bude muset vypořádat s obřím bazénem plným vody na jevišti.

Janáčkovo divadlo Brno (foto archiv)
Janáčkovo divadlo Brno (foto archiv)

Budova Janáčkova divadla se po prázdninách otevře v sobotu, na programu je opět Janáček, konkrétně Její pastorkyňa. Do inscenace se vrací tenorista Jaroslav Březina, který získal za roli Lacy Thálii. V úloze Kostelničky vystoupí sólistka Maďarské národní opery Szilvia Rálik a Jenůfu ztvární Pavla Vykopalová.

Baletní soubor v nové sezoně chystá například choreografii Chvění od Petra Zusky na hudbu Jiřího Pavlici a Henryka Góreckého. Diváci se mohou těšit také na Čajkovského Spící krasavici, v Brně bude nastudována po více než dvaceti letech.

Změn doznají starší baletní inscenace. Divadlo totiž získalo mimořádnou dotaci na obnovu repertoáru. „V nových kostýmech uvedeme Labutí jezero i Sněhurku a sedm trpaslíků,“ přiblížil umělecký šéf baletu Mário Radačovský.

Zahajovací koncert pod širým nebem uspořádalo divadlo poprvé loni, už tehdy byl ohlas velký, ovšem dnes i díky slunečnému počasí dorazilo ještě více lidí. Piazzettou jich odpoledne a v podvečer prošly tisíce.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat