V Brně i letos zahájili sezonu venku před Janáčkovým divadlem, piazzettou prošly tisíce lidí

Zaplněná piazzetta Janáčkovy scény sledovala dnes v podvečer zahajovací koncert sezony Národního divadla Brno. Umělci z opery a baletu pod širým nebem předvedli ukázky z aktuálního repertoáru, třeba Prodané nevěsty a Hubičky, ale také z připravovaných titulů, prostor tak mimo jiné dostal Antonín Dvořák a jeho Čert a Káča.

První tóny patřily Sinfoniettě Leoše Janáčka, a to nikoliv náhodou. “Dnešek je vlastně preview připravovaného janáčkovského podzimu a zimy,” uvedl ředitel divadla Martin Glaser. K hlavním událostem sezony se totiž řadí festival Janáček Brno se zlatým hřebem v podobě opery Káťa Kabanová v režii světově uznávaného Roberta Carsena, kde se divadlo bude muset vypořádat s obřím bazénem plným vody na jevišti.

Janáčkovo divadlo Brno (foto archiv)
Janáčkovo divadlo Brno (foto archiv)

Budova Janáčkova divadla se po prázdninách otevře v sobotu, na programu je opět Janáček, konkrétně Její pastorkyňa. Do inscenace se vrací tenorista Jaroslav Březina, který získal za roli Lacy Thálii. V úloze Kostelničky vystoupí sólistka Maďarské národní opery Szilvia Rálik a Jenůfu ztvární Pavla Vykopalová.

Baletní soubor v nové sezoně chystá například choreografii Chvění od Petra Zusky na hudbu Jiřího Pavlici a Henryka Góreckého. Diváci se mohou těšit také na Čajkovského Spící krasavici, v Brně bude nastudována po více než dvaceti letech.

Změn doznají starší baletní inscenace. Divadlo totiž získalo mimořádnou dotaci na obnovu repertoáru. “V nových kostýmech uvedeme Labutí jezero i Sněhurku a sedm trpaslíků,” přiblížil umělecký šéf baletu Mário Radačovský.

Zahajovací koncert pod širým nebem uspořádalo divadlo poprvé loni, už tehdy byl ohlas velký, ovšem dnes i díky slunečnému počasí dorazilo ještě více lidí. Piazzettou jich odpoledne a v podvečer prošly tisíce.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na