V Brně měla premiéru nová opera Trautzl

Čtenáři Opery Plus blogují

Ve čtvrtek 29. října 2015 a pátek 30. října 2015 uvedl nový divadelní soubor Divadlo 2–15 světovou premiéru opery skladatele Jana Zástěry Trautzl. Komickou jednoaktovku, která byla napsána podle libreta tvůrčí dvojice Rejža a Rejžička (David Kříž a Renata Fraisová), uvedlo Divadlo 2–15 pohostinsky v brněnském Divadle na Orlí.

Příběh fiktivního setkání cestovatele a svůdce ženských srdcí Giacoma Casanovy (Rastislav Lalinský) s oseckým regenschorim Jacobem Trautzlem (Marek Belko) při koncertě na zámku v Duchcově diváky nadchl svou hravostí a vtipem. Zvláště když „aktérky malé aférky“ – Alena Kučerová (Baronka), Zdislava Bočková (Hraběnka), Eva Štěrbová (Kněžna) –, při které obvinily hraběnku Vadlštejnskou (Jana Melišková) z nevěry s Casanovou, jedna po druhé svůdci při zkoušce věrnosti podléhaly. Zkoušku vymyslel regenschori Trautzl, aby očistil jméno hraběnky Valdštejnské i jejího manžela hraběte Valdštejna (Martin Vydra) a přesvědčil o nestálém citovém rozložení manželek Barona (Jan Faltýnek), Hraběte (Michal Marhold) a Knížete (Michael Robotka). Všichni zmínění okouzlili publikum příjemným pěveckým a hravým hereckým uchopením svých postav.

Jan Zástěra: Trautzl - Divadlo 2-15 (foto Miroslav Růžička)
Jan Zástěra: Trautzl – Divadlo 2-15 (foto Miroslav Růžička)

Hraběnka Valdštejnská v podání Jany Meliškové působila herecky i pěvecky velmi věrohodně s jemností zraněné duše ženy, která se ovšem nezapomněla pevně a rozhodně bránit svým sokyním, a tak nás okouzlily jemné vzdechy i rozhořčené koloratury této talentované zpěvačky. Nelze ovšem opomenout ani již zmiňované trio zákeřných žen, které se dle libretistů staly aktérkami aférky. Jedinečnost, mladistvost a kultivovaná krása hlasů trojice Štěrbová, Kučerová, Bočková doslova nadchla publikum. Nelze ovšem nezmínit jejich hudební protějšky. V tomto novém díle se ženská lest a zákeřnost schovávala v pianissimu tónů a naopak, tak jak to v životě bývá, se mužská síla a dominance odrážela v jednotnosti a pevnosti mužských ansámblů. Nutno podotknout, že autor hudby Jan Zástěra muže skutečně nešetřil a náročnost zejména ansámblových partů byla vysoká. Zde rovněž nezklamali a publikum pobavili pánové Marhold, Robotka a Faltýnek vedení hrabětem Valdštejnem v podání Martina Vydry. Přestože jednotliví pánové v dané inscenaci neměli dostatečný prostor, aby své umění předvedli v samostatném výstupu konkrétní árie, předvedli návštěvníkům vtipné charaktery vášnivých manželů, kteří se domáhají své cti.

Jedná-li opera o milovníku žen, nelze zapomenout na Casanovu. Věřme, že by to byla vskutku škoda, vždyť právě vášnivý Casanova ztvárněný Rastislavem Lalinským byl dokonalým protějškem éterického cisterciáckého kněze Jacoba Trautzla, v jehož hlase jsme nalezli tenoristu Marka Belka. Oba pány nemohu jinak než pochválit a připomenout, že společně s Martinem Vydrou tito pěvci umí lahodnost a plnost svých hlasů přenést i do nejzazšího koutu sálu. Zvláště vydařené byly jednotlivé scény svádění, kdy se publikum srdečně smálo a odměňovalo jednotlivé výstupy potleskem.

Sólisty doplnil dvaadvacetičlenný pěvecký sbor bratrů a sester pod vedením sbormistryně Kláry Roztočilové. Celé představení, hudebně koncipované jako opera se smyčcovým komorním orchestrem, řídil za dirigentským pultem Jiří Habart.

Jan Zástěra: Trautzl - Divadlo 2-15 (foto Miroslav Růžička)
Jan Zástěra: Trautzl – Divadlo 2-15 (foto Miroslav Růžička)

Kostýmy, které vytvořila výtvarnice Veronika Fiurášková, zaujaly na první pohled barevnou sladěností jednotlivých párů a citlivostí zvolených doplňků. Vycházely z historizujícího pojetí divadelních kostýmů, a staly se tak vizuálním odrazem estetického cítění autora hudby. O malovanou projekci dílo scénograficky doplnil Jakub Kříž.

Hudební a textová stavba jednotlivých scén vedla diváka stále kupředu, takže si mnozí diváci na konci ani nepomysleli, že celá opera trvala sedmdesát pět minut.

Projekt Trautzl a vznik nového divadelního souboru Divadlo 2–15 je mimo jiné bakalářským absolventským projektem studenta oboru Hudební manažerství na Hudební fakultě JAMU v Brně Ondřeje Bazgiera. Ten dokázal projekt řídit nejen po manažerské stránce, ale účastnil se i jako aktivní houslista v orchestru.

Opera Trautzl by se měla na jeviště vrátit v létě 2016. Podle slov autorů myšlenky vzniku Divadla 2–15 režisérů Renaty Fraisové a Davida Kříže je opera Trautzl první z řady a proto už se pilně zkouší druhý titul, opera Peřiny skladatele Jiřího Najvara, která bude divákům představena na jaře roku 2016.

Jan Zástěra: Trautzl - Divadlo 2-15 (foto Miroslav Růžička)
Jan Zástěra: Trautzl – Divadlo 2-15 (foto Miroslav Růžička)

Jan Zástěra:
Trautzl
Dirigent: Jiří Najvar
Režie: Renata Fraisová a David Kříž
Kostýmy: Veronika Fiurášková
Projekce: Jakub Kříž
Sbormistryně: Klára Roztočilová
Orchestr:
– housle I: Kateřina Koišová, Jana Sotolářová, Denis Schneiderka
– housle II: Ondřej Bazgier, Štěpán Blinka, Jindřich Novotný
– viola: Jakub Janečka
– violoncella: Petr Osička, Eliška Kotrbová
Premiéra 29. října 2015 Divadlo na Orlí Brno

Trautzl – Marek Belko
Casanova – Rastislav Lalinský
Hraběnka Valdštejnská – Jana Melišková
Hrabě Valdštejn – Martin Vydra
Baronka – Alena Kučerová
Baron – Jan Faltýnek
Hraběnka – Zdislava Bočková
Hrabě – Michal Marhold
Kněžna – Eva Štěrbová
Kníže – Michael Robotka

www.divadlo2-15.com
www.divadlonaorli.jamu.cz

I váš text rádi v této rubrice uveřejníme. Naše adresa: [email protected]

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky