V Brně zazní dvě zřídka uváděné barokní opery

Dvě zřídka uváděné opery z období baroka zazní v brněnském Divadle na Orlí. Drama Bouře od Henryho Purcella a hříčku Bylť jest jednou kantor dobrý připravují studenti Hudební fakulty Janáčkovy akademie múzických umění. Na dvojprogramu pracuje více než stovka adeptů operního řemesla.Brixiho dílo je původně takzvaná školská hra, která paroduje výuku zpěvu. Mladí divadelníci ji však přenesli do současnosti, konkrétně do filmového studia. „V našem vyznění je tento titul satirickým příběhem o ‚velkých‘ lidech s malými charaktery, kteří jsou ochotní udělat prakticky cokoliv na cestě za slávou a prestiží,“ uvedla režisérka Vendelína Osvaldová.

Větší část večera zabere Purcellova Bouře, barokní semiopera na motivy poslední hry Williama Shakespeara, ovšem výrazně zkrácená a zpřehledněná. „Vznikla vlastně nová divadelní hra,“ podotkla režisérka Renata Fraisová. Na jevišti se zhmotní postavy z antické mytologie, které zasáhnou do osudů italských králů šestnáctého století.

Fraisová do své režijní koncepce pojala také choreografii v barokním stylu. „Barokní tanec je nádherná záležitost. Je velmi často opomíjen, přestože máme vynikající taneční soubory,“ podotkla režisérka. Usilovala prý také o zachování barokního způsobu myšlení a jevištního projevu.

Obě inscenace mají kontrastní výpravu, tedy kostýmy a scénografii. Zatímco postavy v Brixiho hře jsou ošaceny a nalíčeny moderním, až extravagantním způsobem, v Bouři se potkávají fantastické bytosti s postavami v kostýmech z alžbětinské doby.

Premiérové publikum zhlédne nový dvojprogram 22. března v Divadle na Orlí. Do konce března jsou na programu ještě čtyři uvedení.

Foto Drahomír Stulír

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]