V inscenaci Obývací pokoj skupiny tYhle ožijí kusy nábytku

Studio ALTA uvede 10. prosince 2020 online premiéru autorského projektu performera Lukáše Karáska a souboru tYhle s názvem Obývací pokoj. Premiéra zároveň zahájí nový česko-norský projekt spolupráce kulturních domů.
tYhle: Obývací pokoj (zdroj Studio ALTA)

Záměrem inscenace je inspirovat diváky, aby opustili své zažité stereotypy a podívali se na svůj pokoj i jakýkoliv jiný prostor jinak. Lukáš Karásek propůjčuje různým nábytkům své tělo, aby vytvořil mikrokosmos nejrůznějších vztahů: „Už dlouho mě zajímají masky a teď jsem chtěl jejich prostřednictvím vytvořit skupinu charakterů a typů z nábytků. Zkoumali jsme, jak mohou nábytky projevit svůj charakter, jak se mohou pohybovat, jak mohou žít a co dokážou říct,“ doplňuje Lukáš Karásek.

V inscenaci Obývací pokoj každý kus nábytku jedná svým jedinečným způsobem a jejich odlišné tvary a velikosti jim dávají specifické vlastnosti. Jako samostatné bytosti se v pokoji pohybují, potkávají se s dalšími, interagují, ale nemohou pokoj opustit. Musí se naučit spolu sdílet prostor, podobně jako lidé v rodinách, komunitách i větších společenstvích. „Lidi, se kterými sdílíme náš životní prostor, si také často nevybíráme, ale musíme s nimi přesto vycházet. Nábytku určíme jeho místo, a ten to pak nemá šanci změnit. Nábytek se se svým postavením musí vypořádat a vytvořit si vzájemně vztah,“ říká o svých inspiracích performer Lukáš Karásek. Online premiéru můžou diváci shlédnout 10. prosince 2020 v 19:30 na Facebooku Studia ALTA. V rámci živého streamu se tvůrčí tým zapojí do Maratonu psaní dopisů, akce Amnesty International na podporu osvobození politických vězňů.

Další reprízy v ALTĚ jsou plánované na 20. a 21. dubna 2021. Ještě předtím mohou diváci představení vidět v Brně, Plzni, Českých Budějovicích, Komařicích a na dalších regionálních scénách.

tYhle / Lukáš Karásek: Obývací pokoj
Online premiéra: 10. prosince 2020 19:30 na Facebooku Studia ALTA

Tvůrčí tým:
Autor, performer: Lukáš Karásek
Dramaturgie: Viktor Černický
Scénografie, výroba nábytku: Lukáš Urbanec
Světelný design: Zuzana Režná
Kostýmy: Hynek Petrželka
Produkce: tYhle, Studio ALTA
Partneři: Terén, Cooltour, Cirqueon, Kredance, Tanec Praha / PONEC-divadlo pro tanec

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments