V Izraeli se v historické pevnosti konal operní festival

V Izraeli se v pevnosti Masada u Mrtvého moře konal operní festival, který přilákal tisíce zahraničních turistů. Vrcholem festivalu byla Verdiho opera La traviata. Scéna ozdobená bezpočtem barevných světel a ohňostrojů tvořila v kombinaci s majestátním pískovcovým vrcholkem v pozadí jedinečnou podívanou. Šestidenní festival, který skončil v úterý, se v pevnosti konal již počtvrté. Verdiho opera i samotná pevnost Masada, tedy místo konání festivalu, přitom mají pro Izraelce zvláštní význam. La traviata, příběh lásky a smrti, byl prvním operním představením uspořádaným v někdejším britském mandátním území Palestina. Amatérská skupina jej předvedla v Tel Avivu v roce 1923.

Masada má pro Izrael ještě silnější význam. Během povstání proti Římanům, kteří oblasti ve starověku vládli, se Židé uchýlili právě na Masadu. Když bylo jasné, že pevnost padne, Židé se odmítli vzdát a raději tam v roce sedmdesát tři našeho letopočtu spáchali hromadnou sebevraždu. Pevnost, která je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO, tak platí za symbol izraelského odporu. Právě kvůli své symbolice je hojně navštěvovanou památkou, i když se z ní mnoho nedochovalo.

Nový hudební ředitel Izraelské opery Daniel Oren si myslí, že zejména díky svému umístění se festival může stát celosvětově významnou událostí. Izraelské ministerstvo cestovního ruchu, které festival financuje, uvedlo, že zemi díky němu navštívilo mnohem více turistů.

Operní festival se loni nekonal kvůli problémům s financováním. Podle ředitelky Izraelské opery Hanny Munitzové jsou nyní představení plánována každoročně do roku 2017. „Opera nemá v Izraeli tradici, návštěvníci festivalu na ni většinou nejsou zvyklí. Někteří, možná všichni, operu vidí prvně v životě, takže představení pro ně musí být srozumitelné,“ vysvětlila specifika festivalu Munitzová.

Foto Getty