V Janáčkově filharmonii probíhají Mezinárodní dirigentské kurzy s Tomášem Netopilem

V Ostravě aktuálně probíhají Mezinárodní dirigentské kurzy, které se konají ve spolupráci s Janáčkovou filharmonií. Roli lektora těchto kurzů přijal dirigent, vítěz mezinárodní dirigentské soutěže George Soltiho z roku 2002, Tomáš Netopil. Po dobu jednoho týdne, počínaje dnešním dnem, povede deset mladých talentovaných dirigentů z USA, Japonska, Izraele, Jižní Korey, Německa, Ukrajiny, Španělska, Švýcarska a Velké Británie.

Janáčova filharmonie Ostrava, Mezinárodní dirigentské kurzy: kurzista Akito Hiraishi z Japonska a lektor Tomáš Netopil (zdroj JFO)

„Maestro Netopil tak jako jeden z nejvýznamnějších žijících českých dirigentů může předat své zkušenosti a ovlivnit budoucí profesní dráhu všech účastníků. Hlavním význam pro nás má právě edukativní přesah. Díky současné situaci jsme byli schopni najít pro konání těchto dirigentských kurzů prostor a s náležitou péčí se jim také věnovat. Jednotliví posluchači kurzu mají mimořádnou možnost dirigovat orchestr Janáčkovy filharmonie Ostrava, který bývá za standardních podmínek plně zaměstnán koncertní sezónou,“ říká manažer orchestru Ondřej Daněk.

Janáčova filharmonie Ostrava, Mezinárodní dirigentské kurzy: lektor Tomáš Netopil a kurzista Akito Hiraishi z Japonska (zdroj JFO)

Mezinárodní dirigentské kurzy probíhají od dnešního dne až do čtvrtka 28. ledna. Po týdenní intenzivní práci, která je u dirigentských kurzů vždy velmi náročná a vyžaduje velké soustředění, předvedou mladí dirigenti své dovednosti na společném koncertě – ten proběhne v pátek 29. ledna sice bez osobní účasti publika, ale záznamy jednotlivých částí zveřejní JFO na svém webu, Facebooku a YouTube kanále.

Všichni členové orchestru JFO, jednotliví posluchači kurzu, i lektor Tomáš Netopil, byli preventivně testování na covid-19.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments