V Kroměříži se uskuteční festival barokní kultury Hortus Magicus

V Kroměříži se na konci týdne uskuteční šestý ročník festivalu barokní kultury Hortus Magicus. Zahájí jej čtvrteční večerní koncert v kostele sv. Jana Křtitele, od pátku do neděle se v Květné zahradě budou konat koncerty, divadelní a floristická představení, různé programy a hry pro rodiny s dětmi, v nabídce budou i kulinářské speciality, sdělil dnes mluvčí Muzea umění Olomouc Tomáš Kasal.
Květná zahrada v Kroměříži (zdroj Zámek Kroměříž)

Letošní ročník se nese v duchu biskupa Karla z Lichtensteinu-Castelcorna (1624 až 1695), tvůrce Květné zahrady a majitele proslulých uměleckých sbírek včetně Tizianova obrazu Apollo a Marsyas,” uvedl Kasal.

Festival nabídne novodobé světové premiéry děl zachovaných v lichtenštejnské kroměřížské sbírce s použitím historických nástrojů. “Hudební část festivalu vyvrcholí v sobotu večer premiérou Zianiho opery L´Elice, k níž se v Kroměříži zachovala partitura závěrečného baletu Johanna Heinricha Schmelzera. Po představení čeká návštěvníky unikátní noční podívaná, kdy bude následovat inscenovaný přechod z Velkého skleníku k Rybníčku za doprovodu hudby a kejklířů a poté bude následovat barokní ohňostroj s hudbou a iluminace s baletem, ohňovou show a instalace obřích zrcadel na vodní hladině,” uvedl Kasal. Zianiho operu uvede Ensemble Damian v režii Tomáše Hanzlíka.

Letošní novinkou festivalu bude několik metrů vysoká replika barokní houpačky. “Rád bych veřejnost pozval na křest obří houpačky, který se koná v pátek v pravé poledne,” uvedl organizátor festivalu Karel Valenta.

Lidé si budou moci také zahrát kuželky, osvěžit se vodními tryskami, nalézt cestu v bludišti nebo si půjčit barokní kostým. “Námětem organizované části her pro děti je nová kniha o Květné zahradě s názvem Tajemství Libosadu. Na osmi stanovištích budou plnit úkoly a číst si z knihy v místech, kde se příběh odehrává,” uvedl mluvčí.

Květná zahrada, která je zapsaná na seznamu UNESCO, bude slavnostně vyzdobená týmem zahradníků, floristů a aranžérů, kteří navodí atmosféru baroka.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na