V Kroměříži se uskuteční festival barokní kultury Hortus Magicus

V Kroměříži se na konci týdne uskuteční šestý ročník festivalu barokní kultury Hortus Magicus. Zahájí jej čtvrteční večerní koncert v kostele sv. Jana Křtitele, od pátku do neděle se v Květné zahradě budou konat koncerty, divadelní a floristická představení, různé programy a hry pro rodiny s dětmi, v nabídce budou i kulinářské speciality, sdělil dnes mluvčí Muzea umění Olomouc Tomáš Kasal.
Květná zahrada v Kroměříži (zdroj Zámek Kroměříž)

Letošní ročník se nese v duchu biskupa Karla z Lichtensteinu-Castelcorna (1624 až 1695), tvůrce Květné zahrady a majitele proslulých uměleckých sbírek včetně Tizianova obrazu Apollo a Marsyas,“ uvedl Kasal.

Festival nabídne novodobé světové premiéry děl zachovaných v lichtenštejnské kroměřížské sbírce s použitím historických nástrojů. „Hudební část festivalu vyvrcholí v sobotu večer premiérou Zianiho opery L´Elice, k níž se v Kroměříži zachovala partitura závěrečného baletu Johanna Heinricha Schmelzera. Po představení čeká návštěvníky unikátní noční podívaná, kdy bude následovat inscenovaný přechod z Velkého skleníku k Rybníčku za doprovodu hudby a kejklířů a poté bude následovat barokní ohňostroj s hudbou a iluminace s baletem, ohňovou show a instalace obřích zrcadel na vodní hladině,“ uvedl Kasal. Zianiho operu uvede Ensemble Damian v režii Tomáše Hanzlíka.

Letošní novinkou festivalu bude několik metrů vysoká replika barokní houpačky. „Rád bych veřejnost pozval na křest obří houpačky, který se koná v pátek v pravé poledne,“ uvedl organizátor festivalu Karel Valenta.

Lidé si budou moci také zahrát kuželky, osvěžit se vodními tryskami, nalézt cestu v bludišti nebo si půjčit barokní kostým. „Námětem organizované části her pro děti je nová kniha o Květné zahradě s názvem Tajemství Libosadu. Na osmi stanovištích budou plnit úkoly a číst si z knihy v místech, kde se příběh odehrává,“ uvedl mluvčí.

Květná zahrada, která je zapsaná na seznamu UNESCO, bude slavnostně vyzdobená týmem zahradníků, floristů a aranžérů, kteří navodí atmosféru baroka.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat