V loňském roce bylo v ČR zaregistrováno 19.625 nových hudebních skladeb

Česká hudba je na vzestupu. Potvrzují to čísla, která při příležitosti včerejšího Světového dne duševního vlastnictví zveřejnil Ochranný svaz autorský. Zatímco v roce 2020 OSA zaregistroval 16.424 nových skladeb, v roce 2021 už to bylo 19.756 a v loňském roce 19.625. Autorům pomáhá i každoroční Songwriting camp spoluorganizovaný OSA. Od roku 2018 obohatil hudební scénu již o 128 nových skladeb.
Ilustrační foto (zdroj Freepik)
Ilustrační foto (zdroj Freepik)

„Statistiky je třeba brát s rezervou, protože ne všechny skladby jsou zaregistrovány ihned po svém vzniku. Nicméně určitou vypovídající hodnotu mají a jsem rád, že naznačují pozitivní rozvoj české autorské tvorby. V letech 2020–2021 celý segment poznamenal covid, což se projevilo hlavně na ekonomice hudebního průmyslu. Na druhou stranu mě těší, že tato pohnutá doba evidentně nepřipravila české autory o inspiraci a kreativitu. V této souvislosti bych chtěl vyzdvihnout přínos Songwriting campů,“ říká Roman Strejček, předseda představenstva Ochranného svazu autorského.

Songwriting campy reprezentují čím dál tím populárnější mezinárodní platformu pro moderní hudební tvorbu. Přinášejí propojení se zahraničními umělci, nové spolupráce a také výzvu v podobě týmové práce a tvorby skladby za několik dní. V českém prostředí organizuje songwriting camp každým rokem hudebník Jan Vávra ve spolupráci s OSA. Jde o čtyřdenní intenzivní projekt v klidném prostředí šumavských lesů, jehož cílem je spolupráce a vznik nových písní s mezinárodním přesahem. Akce má potenciál dostat české autory na evropskou hudební mapu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments