V Lubech zpřístupnili expozici historických hudebních nástrojů

V Lubech na Chebsku byla dnes otevřena expozice historických hudebních nástrojů. Jejím základem je sbírka, kterou Karlovarský kraj nedávno odkoupil od místního výrobce hudebních nástrojů, společnosti Strunal - Schönbach. Doplněna byla o exponáty z depozitáře chebského muzea, řekl dnes ČTK kurátor výstavy Martin Plevný.
Nástroje v expozici (zdroj web Muzea Cheb)

“Výstava bylo doplněna o nástroje z 19. století ze sbírek našeho muzea od stejných rodů, které tvořily nástroje na Lubsku. Je tam třeba taková zajímavost, krátké housle, které byly stavěny pro kapelu, která byla dvojčlenná. Jsou zajímavé tím, že jsou krátké, mají posunuté ozvučné otvory a delší struník, a to proto, aby dosahovaly vyšší zvuk a ladily s dudy,” popsal Plevný.

Ve sbírce z firmy Strunal jsou ale i cizokrajné, asijské strunné nástroje. Sbírka totiž původně sloužila i vzorkovna nástrojů pro houslařskou školu, která zde byla založena v roce 1973.

Nová expozice, která spadá pod Muzeum Cheb, je umístěna v prostorách lubské radnice a bude přístupná v době úředních hodin městského úřadu nebo pro zájemce o víkendu po dohodě.

Podle starosty Lubů Vladimíra Vorma má město připravený projekt s německými partnery na muzeum hudebních nástrojů v objektu bývalé školy. Na realizaci by ale potřebovalo dotaci, odhadované náklady na opravu budovy jsou totiž asi 35 milionů korun.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]