V neděli začíná osmý ročník festivalu Zlatá Pecka

Festival Zlatá Pecka 2024 je oslavou české hudby a kultury, která navazuje na bohaté hudební tradice a přináší je do současnosti. Celkem je na programu festivalu 17 koncertů, tři divadelní představení a jedna filmová projekce. Osmý ročník festivalu Zlatá Pecka bude zahájen v Chrudimi již tuto neděli 25. srpna. Letos se koná pod heslem „V hudbě život Čechů“. Rezidenčním umělcem festivalu je mladý barytonista Daniel Kfelíř.
Dagmar Pecková (zdroj Rok české hudby)
Dagmar Pecková (zdroj Rok české hudby)

Osmý ročník festivalu Zlatá Pecka, v jehož rámci letos čeká návštěvníky v několika městech Pardubického kraje (ale také na Vysočině i v hlavním městě) čtrnáct dnů velkoryse koncipovaného programu, je za dveřmi. Slavnostní zahájení s bohoslužbou se uskuteční v neděli 25. srpna v 11:00 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Chrudimi. Hudební část církevního obřadu celebrovaného Václavem Malým, budou tvořit Lužanská mše Antonína Dvořáka a druhá polovina Biblických písní od téhož autora. Sólových partů se ujmou mladí pěvci Tereza Papoušková, Ludmila Pergelová a Daniel Kfelíř, kteří v minulosti zaujali v rámci projektu Pěvissimo. Hostem bude slovenský tenorista Andrej Vancel. Hudební doprovod na varhany zajistí Adam Suk.

Den poté, v pondělí 26. srpna od 19: hodin, se koná slavnostní koncert ve Fibichově sále chrudimského muzea, na němž vystoupí s Orchestrem a Sborem opery Jihočeského divadla České Budějovice letošní rezidenční umělec festivalu, osmadvacetiletý barytonista Daniel Kfelíř. Program večera, který bude řídit dirigent David Švec a jehož moderování se ujmou Dagmar Pecková a Petr Mikeska, je sestaven z árií, sborů a orchestrálních částí z oper Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka a Viléma Blodka.

Ve středu 27. srpna se v chrudimském Muzeu barokních soch v 19:00 hodin představí houslistka Iva Kramperová. V pořadu Letem smyčcovým světem pozve na pódium i své žáky z Konzervatoře Pardubice. O den později, ve čtvrtek 28. srpna, zavítá festival Zlatá Pecka do Vysokého Mýta. Od 18:00 hodin v tamním kostele sv. Vavřince vystoupí sopranistka Simona Šaturová s varhaníkem Pavlem Svobodou. Tato pěvkyně povede i letošní Mistrovské interpretační kurzy, jejichž frekventanti zazpívají na koncertě Pěvissimo v pátek 29. srpna od 19:00 hodin ve Fibichově sálu chrudimského muzea.

Bohatý program je připraven i na další dny festivalu, kdy se uskuteční koncerty, ale i divadelní představení v Holicích, Letohradě a České Třebové a rovněž v Havlíčkově Brodě a Praze. Veškeré podrobnosti k programu a informace o vstupenkách jsou k dispozici na webových stránkách festivalu.

Posluchači z krajského města se mohou těšit na dva koncerty v závěrečné části festivalu. Ve středu 4. září se v 18:00 hodin představí mladí interpreti na tradičním Talentissimu v Gočárově galerii v Automatických mlýnech. Do Pardubic je situován i závěrečný galakoncert v sobotu 7. září v 19:00 hodin v Domě hudby, na němž Filharmonii Hradec Králové povede dirigent Stanislav Vavřínek. Také tento večer bude patřit mladým instrumentálním géniům – houslistovi Danielovi Matejčovi, klavíristce Noře Lubbadové a flétnistce ze Slovenska Klárce Valentovičové. Nejkrásnější české árie a dueta uslyší návštěvníci od barytonisty Daniela Kfelíře, mezzosopranistky Terezy Papouškové a slovenského tenoristy Andreje Vancela.

„Čeští pěvci, instrumentalisté i orchestry šíří slávu naší kultury po celé zeměkouli. Vyslanci klasické hudby reprezentují Českou republiku na nejprestižnějších pódiích světa. A my bychom na ně měli být náležitě hrdí,“ říká zakladatelka festivalu Dagmar Pecková. „Letos slavíme hned dvě významná kulatá hudební výročí. Uplynulo 200 let od narození velikána, zakladatele české národní hudby a reprezentativní tvůrčí osobnosti českého národa, Bedřicha Smetany. Tím druhým je sto let od založení Roku české hudby. Českým velikánům je věnován i letošní ročník Mezinárodního hudebního festivalu Zlatá Pecka. Velké orchestrální, stejně jako komorní koncerty jsou složeny výhradně z děl českých skladatelů Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka nebo Bohuslava Martinů. Hvězdná jména klasiků doplní mladí, dosud neznámí talentovaní skladatelé, kterým festival Zlatá Pecka poskytne první šanci předvést svůj um,“ vysvětluje k programu světoznámá pěvkyně a chrudimská rodačka. 

Na významné české umělce se festival zaměří rovněž v doprovodném programu. Chrudimské městské kino promítne film Il Boemo, který vypráví o úspěchu Josefa Myslivečka, největšího českého skladatele 18. století. Písně slavného českého jazzového autora Jaroslava Ježka zazní v podání Ondřeje Rumla a Jazz Quintetu v Kulturním domě v Holicích v pořadu Jdeme na Ježka. A už podruhé na festival zavítá i největší český génius Jára Cimrman. Divadelní hru České nebe autorské dvojice Svěrák – Smoljak nejprve uvede amatérský soubor Křížští divadelní ochotníci. Kus odehrají 30. srpna v sále hospody U Janáčků v Havlíčkově Brodě. České nebe pak v originálním podání Divadla Járy Cimrmana zhlédnou diváci v Divadle Karla Pippicha v Chrudimi 2. září.

Letošní ročník podpoří jako tradičně mladé interprety a pěvce. Koncerty Talentissima přivítá komorní sál Gočárovy galerie v Automatických mlýnech v Pardubicích a Nuselská radnice v Praze. Pěvissimo pak rozezní Fibichův sál v Chrudimi a Malou scénu v České Třebové. Zlatá Pecka by nebyla kompletní bez divadelní hry Jana Jiráně Carmen y Carmen. Tu autor napsal pro historicky první ročník festivalu. Letos bude odehrána v nově otevřeném Kulturním centru Letohrad 1. září.

Zlatá Pecka myslí i na návštěvníky – seniory. Občané Chrudimi a Vysokého Mýta, narození v roce 1958 a dříve, si mohou zakoupit vstupenky na koncerty pořádané v jejich městě s 50% slevou. 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments