V Obecním domě zazní Svatební košile v podání FOK a Pražského filharmonického sboru

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK uvede kantátu Svatební košile z pera Antonína Dvořáka. Monumentální dílo na motivy stejnojmenné balady Karla Jaromíra Erbena orchestr přednese pod vedením šéfdirigenta Tomáše Braunera. Ve vokálních partech se představí Pražský filharmonický sbor a sólisté Kateřina Kněžíková, Aleš Briscein a Svatopluk Sem. Koncerty proběhnou 27. a 28. dubna 2022, vždy od 19:30 hodin ve Smetanově síni Obecního domu.
Tomáš Brauner (zdroj Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK)
Tomáš Brauner (zdroj Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK)

Svatební košile jsou druhým ze čtyř velkých vokálně-instrumentálních děl Antonína Dvořáka. Dílo vzniklo v roce 1884 na motivy stejnojmenné balady ze sbírky Kytice Karla Jaromíra Erbena. Ačkoliv se formálně jedná o kantátu, svými rozměry a vlastně i duchovním poselstvím má blíže spíš k oratoriu. Symfonický orchestr hl. m. Prahy toto velkolepé dílo uvede pod vedením šéfdirigenta Tomáše Braunera, společně s Pražským filharmonickým sborem (sbormistr Lukáš Kozubík) a třemi sólisty. V roli Dívky vystoupí Kateřina Kněžíková (soprán), roli Umrlce ztvární Aleš Briscein (tenor) a vypravěčem bude Svatopluk Sem (bas).  

Pražský filharmonický sbor (foto Tomáš Krist)
Pražský filharmonický sbor (foto Tomáš Krist)

„Po velkém úspěchu Stabat mater v Anglii, kdy se skutečně ze dne na den stal světově uznávaným skladatelem, dostal Dvořák okamžitě nabídku na další vokálně-instrumentální dílo. Původně chtěl, aby dílo mělo národní tematiku, ale nakonec ho oslovily Erbenovy Svatební košile. Dílo mělo premiéru u nás, ale zanedlouho mělo obrovský úspěch i ve světě. Erbenovy texty mají úžasnou rytmiku, a to je přesně to, co Dvořákovi vyhovovalo při jejich zhudebňování. Kantáta Svatební košile obsáhne celou báseň od začátku až do konce. Je to skutečně nádherně hudebně vyjádřeno a Dvořák výborně propojuje text s hudbou. Od prvního taktu je cítit, že vzniklo něco výjimečného. Osobně toto dílo považuji za jedno z nejkrásnějších a nejzdařilejších kantátových děl vůbec,“ říká šéfdirigent FOK Tomáš Brauner.   

Koncerty se uskuteční 27. a 28. dubna 2022 v 19:30 hodin ve Smetanově síni Obecního domu a jsou součástí abonentních řad A a B.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments