V Olomouci uvedou Chačaturjanova Spartaka

Moravské divadlo v Olomouci chystá premiéru Spartaka v tanečním provedení. Se souborem baletu divadla titul připravuje režisér Robert Balogh. Autorem hudebního nastudování osudu gladiátora je Tomáš Hanák. Slavný balet arménského skladatele Arama Chačaturjana nebyl v Olomouci dosud uveden. Premiéra je naplánovaná na pátek.Pro režiséra a choreografa Balogha znamená inscenace Spartaka splněný sen. „Tento titul hraje v mém životě významnou úlohu. Už když jsem jej jako dítě poprvé viděl, byl jsem doslova fascinován přenesením historického tématu do taneční řeči. Od té doby jsem v sobě nesl myšlenku inscenování tohoto dramatu,“ uvedl Balogh.

Postavu Spartaka alternují Ivo Jambor, Damani Williams a hostující Uladzimir Ivanov. „Po rolích princů, které jsem měl v předchozích olomouckých inscenacích Labutího jezera a Spící krasavice, je to pro mě změna k charakternímu pojetí tance, což si snažím co nejvíce užít. Fyzicky je to určitě náročné, taky jsem kvůli Spartakovi strávil o mnoho více hodin v posilovně,“ řekl Jambor. Roli nelítostného vojevůdce Crassa ztvární Lukáš Cenek v alternaci s Patrykem Mielewczykem. V dalších rolích se představí například Jui Kjotani, Irina Laptěva a Ema Krajčírová. V inscenaci se vedle členů olomouckého baletního souboru představí také členové profesionální šermířské skupiny Adorea.

Autorem scény je Eduard Přikryl. Při ztvárnění příběhu otroka Spartaka, který stanul v čele povstání gladiátorů proti moci Římanů symbolizované vojevůdcem Crassem, návštěvníci na jevišti uvidí římské město, gladiátorskou školu i Crassovu vilu. Kostýmy pro vysokou šlechtu i otroky navrhl renomovaný výtvarník Roman Šolc.

Příběh thráckého otroka a gladiátora, jenž se stal vůdcem největší vzpoury otroků v římské říši, měl světovou premiéru v Leningradě v roce 1956. V Olomouci se balet Spartakus dočká svého prvního uvedení. V České republice byl za uplynulých šedesát let inscenovaný pouze šestkrát, naposledy loni v Plzni.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky