V Opavě chystají premiéru Hanušova baletního Othella

Slezské divadlo Opava připravuje v těchto dnech premiéru baletu hudebního skladatele Jana Hanuše Othello. Režie a choreografie se ujal Jiří Kyselák. Premiéra bude 26. ledna.Českým titulem zahájíme nový rok 2014, který je vyhlášen rokem české hudby,” uvedla při této příležitosti šéfka operního souboru v Opavě Jana Andělová. Doplnila, že taneční drama o sedmi obrazech skladatel napsal podle dramatu Williama Shakespeara v letech 1955 a 1956. „Shakespearův námět o zmarněné lásce žárlivého Othella, čistě milující Desdemony a podlého Jaga inspiroval mnohé umělce, včetně našeho skladatele Hanuše. Forma tanečního dramatu se jeví dokonce ideálním tlumočníkem tragické ódy na lásku,” podotkla Andělová.

Hanušovu tvorbu charakterizuje bohatá melodika a velkorysá architektonika. Jeho skladby z doby německé okupace mají podle kritiků dramatický náboj. Od roku 1960 začal používat nové kompoziční techniky. V sedmdesátých a osmdesátých letech pracoval se syntézou tradičních a nových hudebních prvků.

Scénu a kostýmy opavské inscenace navrhnul výtvarník Josef Jelínek. V hlavní roli Othella se představí Valerij Globa. V dalších rolích pak Tomáš Hoš, Nikola Sukeníková, Radovan Labanič, Karolína Walachová a další.

Uvedení Othella je součástí oslav Roku české hudby. Myšlenka tohoto projektu vznikla už v roce 1924. Letopočty zakončené čtyřkou jsou od té doby tradičně vnímány nejen v Česku, ale i v zahraničí jako takzvané roky české hudby. Záštitu nad letošním projektem převzali dirigent sir Simon Rattle a jeho manželka, operní pěvkyně Magdalena Kožená.

Rok české hudby zakončí galakoncert světových sólistů s českými profesionálními orchestry v pražské O2 areně 17. prosince. Koncert připravuje Asociace hudebních festivalů ČR a Asociace symfonických orchestrů a pěveckých sborů ČR. V rámci programu Rok české hudby 2014 se uskuteční zatím zhruba dalších osm set akcí, z toho tři sta v zahraničí.

Foto SD Opava – Petr Veselý

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]