V Opavě vystoupí světoví umělci společně s Janáčkovou filharmonií Ostrava

Již šestým rokem se Janáčkova filharmonie Ostrava snaží potěšit posluchače v Opavě znovuobnovenou tradicí opavských koncertů ze 70. a 80. let. Po čtyři večery ostravský orchestr rozezní architektonicky zajímavé prostory Kostela sv. Václava.
Jaume Santonja (foto Anna Tena)
Jaume Santonja (foto Anna Tena)

Romantická i klasická díla posluchačům představí výjimeční sólisté v čele s klavíristou Lukášem Vondráčkem, který se vrací do svého rodného města. Dalším „navrátilcem“ bude o pár měsíců později rezidenční sólista Janáčkovy filharmonie Ostrava, italský pianista Federico Colli. Vůbec poprvé se v Opavě představí Daniel Raiskin, od 71. koncertní sezóny hlavní hostující dirigent a budoucí šéfdirigent JFO. Premiérové bude také působení španělského dirigenta Jaume Santonji či mladého violoncellisty kanadského původu Bryana Chenga. Zazní skladby například Gustava Mahlera, L. v. Beethovena, Bedřicha Smetany či W. A. Mozarta, ale také hudba soudobého lotyšského skladatele Pēterise Vaskse, která je dnes uváděna v koncertních sálech po celém světě.

První koncert této řady, která je již součástí nadcházející 71. koncertní sezóny, se odehraje v Kostele sv. Václava už tento pátek 17. května 2024 od 19:00. Během něj zazní, pod vedením mladého Španěla – dirigenta Jaume Santoji, například přírodou inspirovaná skladba Blumine Gustava Mahlera či Zemlinského Symfonie č. 1. Písně letních nocí Hectora Berlioze uslyšíte v podání přední české mezzosopranistky Markéty Cukrové.

Druhý koncert cyklu O se uskuteční 24. června 2024 od 19:00, kde vystoupí klavírista Lukáš Vondráček. V jeho podání uslyšíte První klavírní koncert Fryderyka Chopina. Večer pod vedením nadaného dirigenta Valentina Uryupina zahájí předehra ke komické opeře Bedřicha Smetany Dvě vdovy a na jeho závěru zazní Druhá symfonie Ludwiga van Beethovena, opěvující srdečnou náladou a bujarou energií.

Třetí abonentní koncert se bude konat 18. července 2024 od 19:00. Večer pod vedením hostujícího dirigenta JFO Daniela Raiskina posluchače provede dílem soudobého skladatele Pēterise Vaskse, v podání kanadského violoncellisty Bryana Chenga zazní Schumannův romantický Violoncellový koncert a na závěr Mendehlsson-Bartholdyho Třetí symfonie inspirovaná skotským Edinburghem.

Závěrečný koncert cyklu O proběhne 6. září 2024 od 19:00. Legendou inspirována Balada blanická Leoše Janáčka, mimořádně náročná kompozice Rachmaninovovy Rapsodie na Paganiniho téma v podání rezidenčního sólisty Federica Colliho a Mozartova Symfonie č. 40, jedno z jeho nejhranějších a nejobdivovanějších děl – to vše zahrnuje dramaturgie posledního opavského koncertu pod vedením předního českého dirigenta Tomáše Netopila.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments