V Ostravě dnes začíná Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka

Více než 20 koncertů, ale také výstavy nebo film nabídne Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka, který dnes začne v Ostravě. Potrvá do 3. července a koncerty se odehrají v Moravskoslezském kraji také v Hukvaldech, Opavě, Frýdku-Místku, Příboře a Ludgeřovicích. Festival připomene 170 let od narození Leoše Janáčka a uctí i další velikány české hudby, například skladatele Bedřicha Smetanu, od jehož narození letos v březnu uplynulo 200 let.
Claire Booth (zdroj Claire Booth)
Claire Booth (zdroj Claire Booth)

Na zahajovacím koncertu v Divadle Antonína Dvořáka vystoupí dnes od 19:00 hodin Symfonický orchestr Českého rozhlasu s dirigentkou Jessicou Cottis a sopranistkou Claire Booth. Kromě Janáčkovy Sinfonietty návštěvníci uslyší díla Ludwiga van Beethovena, Wolfganga Amadea Mozarta a Edwarda Elgara.

Od 9:00 hodin jezdí po Ostravě tři hodiny jezdit speciální festivalová tramvaj. Poveze mladé hudebníky a herce doprovázené pedagogy Janáčkovy konzervatoře, kteří na zastávkách budou hrát a zvát k návštěvě festivalu.

V Janáčkově rodných Hukvaldech budou moci lidé vidět několik mimořádných představení. V sobotu 22. června to v amfiteátru v tamní oboře bude opera Káťa Kabanová, která se na festival vrací po 39 letech. Předvede ji operní soubor Slezského divadla v Opavě v nastudování Marka Plášila a se sopranistkou Bree Nichols v hlavní roli.

V pátek 28. června bude mít tamtéž světovou premiéru baletní představení s názvem Návraty. Se speciálně vytvořeným projektem přijede baletka a choreografka Věra Kvarčáková společně se světoznámými osobnostmi baletní scény. O den později se pak na stejném místě uskuteční koncert Vše nejlepší, Leoši! věnovaný 170. výročí Janáčkova narození. Tenor Nicky Spence na něm mimo jiné přednese Janáčkův Zápisník zmizelého.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments