V Ostravě má premiéru Čertova stěna

  1. 1
  2. 2

Jste současně i hudebním ředitelem Opery Národního divadla v Praze, proto se závěrem nemohu vyhnout otázce, jak to vidíte se zastoupením Smetany v pražském operním repertoáru? Pouhé tři tituly na programu v Roce české hudby – to není příliš dobré skóre. Je alespoň výhled příznivější?

Tato otázka by spíše měla směřovat k uměleckému šéfovi Petru Kofroňovi. Mým úkolem je v Národním divadle především umělecky pracovat se souborem, se svým týmem zabezpečit provoz a chod opery Národního divadla a dbát o uměleckou úroveň premiér a repríz včetně jejich obsazení. Přicházíme samozřejmě i s návrhy dramaturgického plánu, který je však v rukách uměleckého ředitele. Za sebe vám mohu slíbit, že za českou operu budu vždy do krve bojovat!

Děkuji za rozhovor.

Vizitka:
Robert Jindra (1977) absolvoval Pražskou konzervatoř v oborech klasický zpěv (1999) a dirigování (2003). V roce 2001 nastudoval světovou premiéru oper soudobého skladatele Vladimíra Wimmera Rytíř a smrt a Jelizaweta Bam na scéně Státní opery Praha. Od téhož roku působí v pražském Národním divadle, kde nastudoval například světovou premiéru opery Tomáše Hanzlíka Lacriame Alexandri Magni (Slzy Alexandra Velikého), Smetanovy Dvě vdovy a Mozartovu operu Così fan tutte. V Národním divadle dále dirigoval řadu děl českého i světového operního repertoáru (Smetana – Tajemství, Janáček – Káťa Kabanová, Mozart – Don Giovanni a Figarova svatba, Bizet – Carmen, Verdi – Falstaff a další).

V letech 2006–2009 působil v Deutsche Oper am Rhein (Düsseldorf/Duisburg), kde se podílel na přípravě inscenací Wagnerova Prstenu Nibelungova, Straussovy Elektry, Dvořákovy Rusalky a Janáčkových oper Její pastorkyňa, Káťa Kabanová, Věc Makropulos, Příhody lišky Bystroušky a Z mrtvého domu. Počátkem roku 2010 úspěšně hostoval v Norské královské opeře v Oslu (Strauss – Ariadna na Naxu).

V březnu téhož roku se stal hudebním ředitelem opery Národního divadla moravskoslezského v Ostravě, kde dosud hudebně nastudoval například Massenetova Werthera, Janáčkovu Její pastorkyni, Věc Makropulos a Káťu Kabanovou; Verdiho Falstaffa a La traviatu, Hindemithova Cardillaca, Pucciniho Bohému, Dvořákovu Armidu, Catalaniho La Wally, Wagnerova Lohengrina nebo Smetanovu Čertovu stěnu. S ostravským operním souborem připravil rovněž mozartovský Galakoncert Adama Plachetky, Galakoncert Evy Urbanové, mimořádný koncert Verdi Gala, Galakoncert Olgy Romanko a Gustava Porty nebo reprezentativní koncert k Roku české hudby 2014 s názvem České operní gala. V únoru 2012 hostoval ve Státním divadle v Košicích, kde nastudoval Janáčkovu operu Její pastorkyňa. Robert Jindra pravidelně spolupracuje například s orchestrem Praga sinfonietta, komorním orchestrem Virtuosi Pragenses, Pražskou komorní filharmonií, Českým národním symfonickým orchestrem, Plzeňskou filharmonií (Smetana, Fibich), Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy FOK (Suk, Fauré, Jolivet – sólista Dag Jensen) nebo se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu (Galakoncert Olgy Peretyatko a Štefana Kocána). V rámci Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj 2012 dirigoval Galakoncert Feruccia Furlanetta (s orchestrem opery Národního divadla moravskoslezského), o rok později ve spolupráci s festivalem a Janáčkovou filharmonií Ostrava připravil mimořádný koncert Wagner gala (se sólisty Maidou Hundeling a Tomaszem Koniecznym). V rámci Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro 2014 byl dirigentem Galakoncertu Adama Plachetky (s Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín). V srpnu 2013 byl jmenován hudebním ředitelem Opery pražského Národního divadla, kde následně hudebně nastudoval novou inscenaci Janáčkových Příhod lišky Bystroušky, obnovené premiéry Janáčkovy Její pastorkyně a Smetanovy Libuše a mimořádné koncerty Mozartovy narozeniny (se sólisty Janou Kurucovou a Adamem Plachetkou) a České operní gala.
(Zdroj: www.ndm.cz)

Bedřich Smetana:
Čertova stěna
Hudební nastudování: Robert Jindra
Dirigent: Robert Jindra / Marek Prášil
Režie: Jiří Nekvasil
Scéna: David Bazika
Kostýmy: Marta Roszkopfová
Pohybová spolupráce: Igor Vejsada
Sbormistr: Jurij Galatenko
Dramaturg: Daniel Jäger
Orchestr a sbor Národního divadla moravskoslezského Ostrava
Premiéra 12. června 2014 Národní divadlo moravskoslezské Ostrava

Vok Vítkovic – Martin Bárta / Ivan Kusnjer
Záviš – Michaela Kapustová / Kateřina Jalovcová
Jarek– Luciano Mastro / Aleš Briscein
Hedvika – Dana Burešová / Eva Dřízgová-Jirušová
Michálek – Jan Vacík / Václav Morys
Katuška – Lucie Kašpárková / Petra Perla Nôtová / Marianna Pillárová
Beneš – Martin Gurbaľ / Zdeněk Plech
Rarach – Peter Mikuláš / Ulf Paulsen

www.ndm.cz

Foto Martin Popelář, Ivan Korč

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Hodnocení

Vaše hodnocení - Smetana: Čertova stěna (NDM Ostrava)

[yasr_visitor_votes postid="112353" size="small"]

Mohlo by vás zajímat