V Plzni jezdí trolejbus plný hudby, snaží se získat dary na opravu varhan ve Šťáhlavech

Trolejbus plný hudby jezdil 25. října 2023 odpoledne v Plzni mezi hlavním vlakovým a autobusovým nádražím. Cestujícím nabídl jízdu zadarmo, mohli ale přispět do sbírky na opravu unikátních varhan v kostele ve Šťáhlavech na Plzeňsku. Slavné písničky z českých pohádek a filmů, ale i světové hity pasažérům zahráli a zazpívali děti a studenti z pěveckého sboru základní školy Šťáhlavy a Komorního orchestru Církevního gymnázia v Plzni. Oprava varhan po čtyřech letech spěje k cíli a z více než dvoumilionové částky je potřeba sehnat ještě asi 40 000 korun.
Šťáhlavské varhany (zdroj Šťáhlavské varhany)
Šťáhlavské varhany (zdroj Šťáhlavské varhany)

Jednomanuálové malé varhany v kostele sv. Vojtěcha z roku 1856 od Ferdinanda Gutha mají dvě zvláštnosti. Protože je strop kůru příliš nízký, nebylo možné největší píšťaly postavit standardním způsobem, takže je varhanář položil vodorovně pod podlahu kůru, což je podle Šedivého světový unikát. Další raritou je, že mají rejstřík harmonia. Kdysi se několik takových nástrojů vyrobilo, ale protože rejstřík zůstává stále stejně naladěný, zatímco kovové a dřevěné píšťaly mění ladění podle okolní teploty, po většinu roku celý nástroj dohromady neladí. “V jiných kostelech se ty harmoniové rejstříky časem vyměnily, u nás se ale stále dochoval,” řekl ředitel šťáhlavské školy Jakub Šedivý.

Na varhany si chtěli v obci zahrát poprvé při společném koncertu asi před pěti lety, zjistilo se ale, že varhany jsou ve špatném stavu. V roce 2019 tedy byly odvezeny na opravu, ze které se vrátily letos. Na jeden zprovozněný rejstřík se zahraje už při vánočním koncertu. Slavnostní posvěcení varhan bude příští rok v květnu.

Původní odhady ceny opravy se pohybovaly kolem 1,2 milionu korun, s rostoucími náklady se částka zvedla na víc než dva miliony korun, řekl Šedivý. Na opravu přispěl opakovaně Plzeňský kraj, místní lidé ale musí vždy sehnat i peníze na spolufinancování oprav. Na návrat varhan se připravoval i kostel – z dotace se opravila freska na kůru, vymaloval se kůr, opravilo se zábradlí navazující na varhany, na kůru je nové vedení elektřiny.

Na podporu varhan už jednou Plzní jezdila hudební tramvaj. “Ohlas byl tehdy velmi dobrý, ale pak přišel covid a museli jsme počkat. Dnes jezdíme trolejbusem a musím říct, že každý, kdo nastoupil a poslouchal hudbu, i něco přidal do sbírky,” doplnil Šedivý. Hudební historický kloubový trolejbus vyjede do plzeňských ulic ještě 30. října odpoledne.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments