V Plzni začíná kulturní přehlídka Dny Jeruzaléma

Multikulturní festival Dny Jeruzaléma, který chce představit různorodost kulturního života izraelského hlavního města, začíná dnes v Plzni. Během dvou dnů nabídne ukázku filmů, hudby, tance či gastronomie.

Proti přehlídce se ozvaly některé občanské iniciativy. V otevřeném dopise organizátory vyzvaly, aby od pořádání festivalu upustili. Přehlídku totiž považují za součást politické strategie Izraele zajistit legitimizaci anexe Jeruzaléma, která byla podle kritiků nezákonná. Šternová to odmítla. Festival, jehož plzeňská část je součástí projektu Evropské hlavní město kultury 2015, podle ní naopak představuje otevřenost města, různé národnostní menšiny i náboženská vyznání.

„Ta politická diskuse, která k tomu vznikla, s naším festivalem vlastně nesouvisí. My se snažíme představovat Jeruzalém jako město, které je otevřené, které má různé národnostní menšiny. Je to místo koexistence různých náboženství. Tento rok přivážíme umělce arabské i židovské národnosti, máme tam muslimy, křesťany, židy – skutečně mix, který Jeruzalém představuje,“ řekla ředitelka festivalu Marina Šternová. Cílem plzeňského festivalu a jeho následných ozvěn v Praze je sbližovat lidi nad uměním, hudbou či jídlem, navzdory rozdílným názorům na politickou situaci.

Už od 3. června hostí kreativní zóna DEPO2015 v Plzni koprodukční výstavu volného umění a designu (ID)entita. V industriálním prostoru se sešla díla třiceti multidisciplinárních umělců z Jeruzaléma a Plzně, kteří se z různých perspektiv a na základě odlišných osobních zkušeností a kultur zabývali svou identitou. Výstava prezentuje videa, instalace, animace, sochy, fotky i ilustrace. Součástí je i módní design – který se dnes a v sobotu představí přehlídkou jeruzalémských módních návrhářů či různými workshopy.Program festivalu zahrnuje také komentované uvedení komiksu Mike’s place. Autoři se před dvanácti lety rozhodli natočit dokument o bluesovém baru Mike’s place na telavivské pláži, v němž se kvůli pivu a blues potkávala směsice místních hostů a lidí ze všech koutů světa. Necelý měsíc po začátku natáčení se však bar stal terčem teroristického útoku.

O svém pěším putování do Jeruzaléma bude vyprávět poutník Ladislav Zibura, filmová sekce festivalu má na programu promítání několika oceňovaných snímků, hudební část nabídne například koncert vokálního tria The Hazelnuts nebo duel české hip hopové hvězdy Refew a jeruzalémského rappera Muhammada Mughrabiho. Moderní tanec bude zastoupen premiérou představení White Piece, které vzniklo spoluprací jeruzalémské choreografky Sofie Krantz s českými tanečníky při jejím pobytu v Plzni. Po oba dny bude v DEPO2015 kavárna a stánky s jeruzalémským vínem a literaturou. Program festivalu je na www.daysofjerusalem.com.

Foto DEPO2015

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky