V Praze a v Brně schvalovali výši finančních prostředků na kulturu

Naše největší města, Praha a Brno, zveřejnila výši finančních prostředků, které budou věnovány na kulturu a kulturní instituce. Praha vydá na kulturní dotace 378,66 milionu Kč, většinu na víceleté granty, Brno chce dát 36 milionů kulturním organizacím, které nezřizuje město.

ilustrační foto (zdroj Freepic.com)
ilustrační foto (zdroj Freepic.com)

Hlavní město vynaloží letos na kulturních dotacích 378,66 milionu korun, což je meziročně zhruba o deset milionů více. Větší část peněz je určena pro víceleté granty. Nejvíc peněz město rozdělí mezi divadla a nejméně na literaturu. Přidělení dotací schválili pražští zastupitelé. Na úřad dorazilo 668 žádostí. Loni dalo město na kulturní granty 368,18 milionu korun.

„Na letošní rok se nám podařilo vyčlenit nejvíc peněz. Pokračujeme v trendu, kdy objem peněz v dotacích narůstá. Je vidět, že po roce 2020 jsme měli lehký pokles způsobený covidem-19, ale už jsme se dostali opět zpátky k trendu, kdy objem peněz (na kulturní dotace) narůstá,“ řekla koncem ledna tehdejší dosluhující radní Hana Třeštíková.

Z celkové částky vyčleněné na dotace tvoří větší část víceleté granty, na které půjde 256,72 milionu korun. Zbylých 121,88 milionu bude na jednoleté granty, což je meziročně asi o pět milionů korun méně. Žadatelé mohli o peníze žádat v sedmi kategoriích, a sice divadlo, hudba, tanec, vizuální umění, literatura, audiovize a mezioborové projekty plus žánrové festivaly. Stejně jako v minulých letech je oblastí, kam půjde nejvíc peněz, divadlo. Z celkové částky dostane 39,86 procenta.

O přidělení peněz rozhoduje magistrátní dotační komise složená z odborníků, která navrhne přidělit peníze pouze těm, kteří dosáhnou potřebné bodové hranice stanovené v jednotlivých dotačních oblastech. Konečné rozdělení peněz pak schvalují městští radní a zastupitelé.

Brno plánuje dát letos 36 milionů kulturním organizacím, které nezřizuje město. Dostalo 350 žádostí, uvedla v tiskové zprávě primátorka Markéta Vaňková. Podporu ještě musí schválit zastupitelstvo.

Radní doporučují zastupitelům, aby dotace schválili. Město dá podle návrhu rady peníze například na divadlo, hudbu, literaturu, tanec nebo folklor. „Bylo doručeno 350 žádostí, z toho 321 jednoletých a 29 se týkalo dvouletého období. Pro nesoulad s vyhlášenými programy nebo z důvodu stažení nebylo hodnoceno 17 z nich,“ uvedla Vaňková.

Žádostmi se nejprve zabýval odbor kultury, který je kontroluje po formální stránce. Následně je hodnotí komise, kterých je devět stejně jako dotovaných oborů kultury. „Do zastupitelstva půjde návrh, aby bylo na dotacích v oblasti kultury na rok 2023 rozděleno celkem 30,18 milionu korun. V případě dvouletých dotací by mělo být letos vyplaceno 6,3 milionu a příští rok dalších 6,3 milionu,“ uvedla Vaňková. Letos by tak kulturní organizace nezřizované městem dostaly celkem 36 milionů, část úspěšná s dvouletými žádostmi by měla přislíbenou podporu i v příštím roce.

Žádosti nemohly podávat organizace založené nebo zřízené Brnem nebo jeho městskými částmi ani státní příspěvkové organizace. Město zřizuje například Národní divadlo Brno nebo brněnskou filharmonii.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments