V Praze dnes začíná druhý ročník hudebního festivalu Věčná naděje

Koncertem k 100. výročí narození Gideona Kleina dnes v Praze začne druhý ročník mezinárodního hudebního festivalu Věčná naděje: Gustav Mahler a terezínští skladatelé 2019. Smyčcové trio pro housle, violu a violoncello v provedení Virtuosi Brunenses na Hudební a taneční fakultě AMU poslouží jako hudební předloha představení Baletu Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni v choreografii Zdeňka Prokeše. Festival se bude konat až do 25. srpna 2019 v Praze a Terezíně.
Balet Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni (zdroj Festival Věčná naděje)

Dramaturgickým záměrem festivalu je představit jejich tvorbu v neotřelých spojeních a na průnicích různých stylů a žánrů. Zohledněna budou díla jubilujících autorů Pavla Haase (1899-1944), Hanse Krásy (1899-1944) a především Gideona Kleina (1919-1945). Vybrané koncerty budou hodinu před začátkem uvedeny přednáškou. Vystoupí přední domácí i zahraniční umělci.

V Praze festival pokračuje 19. srpna, kdy Petrof Piano Trio představí vedle skladeb Zikmunda Schula a Erwina Schulhoffa úpravu Janáčkova Smyčcového kvartetu z podnětu Tolstého Kreutzerovy sonáty pro klavírní trio. Ve druhé polovině naopak zazní Klavírní trio e-moll Dumky Antonína Dvořáka.

První den terezínské části festivalu bude patřit smyčcovému triu Black Oak Ensemble. V Kulturním domě uvedou díla Gideona Kleina, Hanse Krásy, Dicka Kattenburga a dalších. Výběr z písní cyklu Květovaný kůň Karla Reinera, které kdysi zpívaly děti v terezínském ghettu, provede Dětský sbor Brno.

Středa 21. srpna bude věnovaná 100. výročí narození Gideona Kleina. Zazní jeho dvě skladby – Klavírní sonáta v podání Iva Kahánka a Smyčcové trio pro housle, violu a violoncello.

O den později vystoupí v Praze v Obecním domě Irena Troupová a Jan Dušek s programem sestaveným z děl Viktora Ullmanna, Rudolfa Karla, Pavla Haase, Erwina Schulhoffa a Hanse Winterberga. Bennewitzovo kvarteto přednese 23. srpna skladby Erwina Schulhoffa, Gideona Kleina, Viktora Ullmanna a Antonína Dvořáka. Závěrečný koncert festivalu v pražském kostele sv. Šimona a Judy nabídne skladby Gideona Kleina, Bohuslava Martinů, Hanse Krásy, Gustava Mahlera či Erica Whitacra v podání vokálního sboru Martinů Voices.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na